MS SQL Server internet üzerinden bağlantı...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - TR
Arkadaşlar ben evimdeki bilgisayardan işyerinde SQL Server a bağlanıp sorgulama yapmak istiyorum. Ama herhangi bi aracı program kullanmadan. Direk SQL Query'den. Uzak Masaüstü veya benzeri program ile değil. Modemden hangi portları açmam gerek veya ne yapmam lazım. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler...

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-12-2025
Bunu bende yapmak istedim ama bir turlu olmadı beceremedim.

Netten okuduğum bir kaç şeyi paylaşmak isterim:

Bir işinize yararmı bilmiyorum.

SQL server bir sisteme kurulduğunda, zaten internet üzerinden gerekli parametrelerle erişilebilir durumdadır. TCP/IP bağlantısını kullanabiliyor olması yeterlidir.
Eğer sistem bir router arkasında ise, öncelikle SQL server ile iletişim kurulacak port numarasını SQL server kurulu bilgisayara yönlendirmelisin. (Genellikle SQL server ile 1433 no'lu port üzerinden haberleşilir. Ancak port numarası istenirse değiştirilebilir.)
Sonra, SQL server ile dışarıdan haberleşmek için gereken parametreleri koduna yaz. Dışarıdan erişim için bilinmesi gereken parametreler;
- bilgisayar IP adresi
- port no
- SQL server instance name
- database name
- user name
- password

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - TR
Teşekkürler kardeşim ben hallettim. Modem den 1433 nolu portu açtım. İsstediğim gibi çalışıyorum...

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Port

hocam bu port olayı nedir tam olarak anlatabilirimisiniz bide modemde nasıl port açılıyor neden açmaya ihtiyaç duyuyoruz bilgisi olan varsa paylaşırsa makbulle geçer..:yardim: :icelim:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - TR
Dostum port açarak internet üzerinden SQL Server'e ulaşabiliyorsun.

sn mektup_21,
hocam bu port olayı nedir tam olarak anlatabilirimisiniz bide modemde nasıl port açılıyor neden açmaya ihtiyaç duyuyoruz bilgisi olan varsa paylaşırsa makbulle geçer..:yardim: :icelim:
diyor

vkoruyucu ise "Dostum port açarak internet üzerinden SQL Server'e ulaşabiliyorsun." diyor.
sn vkoruyucu, kendinizin sorunu halledildi güzel de, mektup_21 in sorusuna da ayrıntılı bir cevap verseniz ve onun sorunu da hallolsa nasıl olur?
tşk.

Excel Vers. ve Dili
office 2003
office 2000
ofiice xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26.07.2020
paylasim icin teskler

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
arkadaşlar.
öncelikle bağlanmak istediğiniz bilgisayarda windows işletim sisteminin server versiyonlarından birinin kurulu olması gereklidir.
daha sonra da server a el ile ip tanımlayarak, modem den 1433 no lu portu bu ip ye yönlendirmelisiniz.
internet bağlantısı olan herhangi bir yerder odbc üzerinden sql server bağlantınızı kullanıcı adı ve şifrenizle yapabilirsiniz. tabi bunları yapabilmek için sizlere server tarafında statik ip yi öneririm.