mdb dosyasini internetten kullanmak

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
arkadaslar iyi gunler. Satis islerimlerinin raporlandigi bir mdb dosyam var. icinde kurlarin, fatura detaylarinin vs. lerin oldugu bir dosya. Fatura dokumu adli bir excel dosyasi acildiignda bu dosyaya bagklaniyor ve tum satis islerimelrini detaylari ile birlikte buradan sekiyor. bu dosya normal de D'de faturalar isimli bir klasorun icinde ve bu klasor de agda paylasima acik. Tum diger bilgisayarlarda bu dosya M isimli bir network dire seklinde map adildigi icin, her kullanici acilista bu dosyaya baglanarak guncel verileri alabiliyor.

Ben simdi bu dosyayi web sitesine koymayi dusunuyorum
('ornegin adresi www.abcdefgh.com/database/xyz.mdb') bu sekidle kendi bilgisyarinda exceli acan biri buradan bu dosyaya ulasarak guncelleme yapabilirmi? hatta bu dosyaya kayit yapan kisi de direk bu dosyaya kayit yapabioirmi?

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
exceli açarak da olsa, öncelikle o dosyaya veri girişi yapabilmek için bir yönetim paneli oluşturmalısınız, verileri ancak onun içinden girebilirsiniz. ayrıca db yolunuzu farklı bir dosya içine koymanızda yarar var, çünkü verdiğiniz yola benzer bir yolla herkes serverınızdan bu dosyanızı indirebilir. Bu şekilde bir bağlantı istiyorsanız yardımcı olmaya çalışırım, fakat internet olmadan bu işlem bir işe yaramaz,

aşağıda daha önce hazırladığım bir örneği bulabilirsiniz.

mantık aynı ise yardımcı olmaya çalışırım.

örnekde iletişim formu hazırladık. formda yazılanları direk access database'imize yazdırdık. Admin panelindende kullanıcıların girmiş olduğu bilgileri görebildik

http://www.pjtinvestment.com/k/db/iletisim ana giriş kaldırılabilir.
http://www.pjtinvestment.com/k/db/iletisim/iletisim_Form.asp kullanıcı formu
http://www.pjtinvestment.com/k/db/iletisim/Iletisim_Admin.asp admin paneli şifre konabilir ki herkes girip okuyamasın diye.

saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
slm. Oncelikle tesekkurler. simdi benim yaptigim suydu irsaliye ve fatura kesmek icin 2 sayfa var. 3. sayfada urun listeleri var. urun listelerinde 300 kalem urun, fiyatlati ve stok durumlari var. 4. sayfada aylik kur bilgileri var, bunlar merkez bankasindan baglanarak kurlari aliyor. 5. sayfada musteri databesi i var. 6 ve 7. sayfalardada raporlama amaciyla mdb dosyasina giden kayitlar var. fatura kesilirken ve save edilirken bu satisin tum detaylari buradan mdb dosyanin icindeki raporlama ve satis rakamlari adli 2 tabloya yazdiriliyor. benim yapmak istedigim bu kayitlar aktarilirken hem pc deki dizindeki mdb dosyasian hem de internetteki dosyaya kaydin gonderilmesi ve excel acildiginda internetteki mdb dosyasindan guncellenmesi. size screenshotlari gonderirim. yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
slm. Oncelikle tesekkurler. simdi benim yaptigim suydu irsaliye ve fatura kesmek icin 2 sayfa var. 3. sayfada urun listeleri var. urun listelerinde 300 kalem urun, fiyatlati ve stok durumlari var. 4. sayfada aylik kur bilgileri var, bunlar merkez bankasindan baglanarak kurlari aliyor. 5. sayfada musteri databesi i var. 6 ve 7. sayfalardada raporlama amaciyla mdb dosyasina giden kayitlar var. fatura kesilirken ve save edilirken bu satisin tum detaylari buradan mdb dosyanin icindeki raporlama ve satis rakamlari adli 2 tabloya yazdiriliyor. benim yapmak istedigim bu kayitlar aktarilirken hem pc deki dizindeki mdb dosyasian hem de internetteki dosyaya kaydin gonderilmesi ve excel acildiginda internetteki mdb dosyasindan guncellenmesi. size screenshotlari gonderirim. yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
baya karışık anlatmışsınız öncelikle, nette yaptığınız işlemler ayrı bilgisayarınız da yaptığınız işlemler farklı. yani tek işlemle ikisine birden gönderilebiliyor mu bilmiyorum. exceli açmanıza gerek yok zaten internetten giriş yaptığınızda otomatikman güncelleme yapar. belki database'i servera yükleyerek programın db yolunu ip üzerinden servera yönelendirebilirseniz tek çatı altında toplanabilir. ama access db yolunu o şekilde değiştirilebilir mi onu bilmiyorum maalesef.