Masa üstündeki Excel kitabında veri arama

Excel Vers. ve Dili
2019 türkçe ve 2021 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-08-2023
Merhaba
Masa üzerinde bulunan her biri aynı formatta hazırlanmış excel kitaplarında, "b" sütununda bulunan ürünlerin excel kitapları kapalı iken arama yapmak için ne yapmalıyım?
örnek excel kitapları hazırladım. şuan kullandığım versiyon 2011 ama ben 2019 versiyonu içinde kullanacağım bi pc var. her iki versiyon içinde yardımlarınızı rica ediyorum
ilginize ve emeğinize şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Bu aramayı yapacağınız excel tablosu ayrı olacak sanırım. Bununla ilgili de örnek excel dosyası paylaşıp dosya içerisinde gerekli açıklamaları yapar mısınız.

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
Merhaba;
Umarım anlatabilmişimdir.
İlginiz için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
excel çalışma kitabında Ctrl+f yapığımızda seçeneklerde "çalışma kitabında " seçeneğini işaretlediğimizde tüm kitabı istenilen veri yazıldığında aratıyoruz. ben bunu masa üzerindeki fiyat listelerinin tamamında aratmak istiyorum. akşama kadar bir sürü liste açık kalıyor ve tek tek arama yapmam gerekiyor. excel kitapları kapalı ama arama yaptığımda hangi listede aradığım ürün var mı diye sorgulatmak istiyorum. fiyat listelerini bir klasöre toplayabilirim. arama yapılacak verileri örnek olarak B sütununda toplayabilirim. ama kalan işlem için yardım talep ediyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Genel olarak yapmak istediğiniz anlaşılıyor fakat dosyalar karışık olduğundan açıklamalarınızı çözemedim maalesef.

Son eklediğiniz 2 dosya üzerinden gidersek, bu iki dosyanın biri arama ölçütünün girileceği diğeri aranacak olan dosyası mı?
ÖRNEK1 kitabı içindeki açıklamada U131 aranacak demişsiniz. Bu U31 örnek2 ve bunun gibi farklı kitablarda mı aranacak, eğer öyleyse örnek2 içinde U31 verisi göremedim.
Ben sorarak bulmaya çalışayım.
Bir excel çalışmanız var, bu çalışmanın A sütununa yazılan ürünleri kapalı olan excellerin B sütununda arayacak bulursa C deki fiyat bilgilerini getirecek.

Gibi bir yapınız mı var? Daha farklı bir yapınız varsa daha net ifadelerle ve kitap,sayfa, hücre adresi vererek detaylı açıklayınız.

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
bir çok fiyat listeleri var. biz fiyattan ziyade ürünü bulup zaten fiyata excel üzerinden ulaşmış oluyoruz. tüm excel kitapları ürün kodu, ürün adı, fiyat içeriği olur. sizin cümlenizden alıntı yapayım müsadenizle.
ÖRNEK1 kitabı içindeki açıklamada U131 aranacak demişsiniz. Bu U131 örnek2 ve bunun gibi farklı kitablarda mı aranacak,
(evet aranacak)
eğer öyleyse örnek2 içinde U131 verisi göremedim. (
o zaman bana bu excel klasörünü göstermeyecek.)
bu anlatmak istediğim. zaten amaç istenilen veri hangi excel kitabındaysa aranan kelime onun sayfasına gitmek. satırını ve sütununu bulmak.
şöyle anlatmaya çalışayım. 10 adet excel kitabı var. ve bu kitaplar bi klasörde. kitaplar aynı formatta. aranacak kelimeler B sütununda. c sütunu zaten fiyat. ben b de aradığım kelimeyi bulunca c deki fiyatı da görüyorum. amacım b sütununda bulunan ürün adını 10 farklı firmanın excel kitabını bir bütünmüş gibi kullanmak. aynı kitabın içinde sayfalar varmış gibi. sayfalar arasında arattırıyormuşum gibi kitaplar arasında b sütununda arattığımda içinde o ürünün olup olmadığı. varsa kitap ismini gösterecek. yoksa zaten bi kitap ismi vermeyecek. ben ürünü aradığımda afirması kitabında buluyorsa 9 kitabı açık tutmak istemiyorum.
umarım bu defa anlatabilmişimdir
kusura bakmayın lütfen
Saygılarımla

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Değerli Arkadaşım

Alternatif olarak aşağıdaki link işinize yarayabilir.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
merhaba;
excel dosyasını indirdim ve hedef klasördeki excelleri yükledim. arama yaptığımda aranan veriyi vermiyor. bu konuda yardımcı olur musunuz?

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Merhaba

Kapalı Excel Dosyalarında Metin Arama ve Dosya Listeleme Programı bende düzgün çalışıyor.

Acaba sizde niye çalışmadı.

Dosyayı açtığınızda sol taraftaki Dosyaları Listele düğmesine tıklayıp arama yapılmak istenen klasörü belirleyip seçiyorsunuz.

B2 de Dosya Türü olarak Excel seçili olmalıdır.

B3 de ise arama yapmak istediğiniz metin yazılı olmalıdır.

Başka bir şeye gerek yok.

Deneme olarak, klasördeki Excel Dosyalarınızda yazılı başka herhangi bir metni B3 hücresine yazıp programı test ediniz.

Eğer bilgisayarınızda yüklü Excel sürümü ile ilgili bir sorun bir çakışma oluyorsa bu konuda fazla bilgili değilim.

Bir kaç deneme yapınız.

Kolay Gelsin...

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Deneyiniz.
Kodlardaki yol değişkenini kendinize göre düzenlersiniz.
Kod:
Sub test()

Dim yol As String, dosya As String, syf As Worksheet, c As Range, ara As String, ad As String

ad = ThisWorkbook.Name

yol = "C:\Deneme\"
    dosya = Dir(yol & "\*.xls*")
    ara = Application.InputBox("Aranan Değer", "Ürün Arama")

If ara = "" Then Exit Sub

Application.ScreenUpdating = False

Do While dosya <> ""
        If dosya <> ad Then
            Workbooks.Open Filename:=yol & dosya
            For Each syf In ActiveWorkbook.Worksheets
                Set c = syf.Cells.Find(ara, , xlValues, xlWhole)
                If Not c Is Nothing Then
                    MsgBox dosya & " Adlı Çalışmanın" & vbLf & c.Address & " Hücresinde buldum"
                    syf.Select
                    c.Select
                    Exit Sub
                End If
            Next syf
            Workbooks(dosya).Close False
        End If
        dosya = Dir
    Loop

Application.ScreenUpdating = True

MsgBox "İşleminiz Bitti.", vbInformation

End Sub

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
Merhaba

Kapalı Excel Dosyalarında Metin Arama ve Dosya Listeleme Programı bende düzgün çalışıyor.

Acaba sizde niye çalışmadı.

Dosyayı açtığınızda sol taraftaki Dosyaları Listele düğmesine tıklayıp arama yapılmak istenen klasörü belirleyip seçiyorsunuz.

B2 de Dosya Türü olarak Excel seçili olmalıdır.

B3 de ise arama yapmak istediğiniz metin yazılı olmalıdır.

Başka bir şeye gerek yok.

Deneme olarak, klasördeki Excel Dosyalarınızda yazılı başka herhangi bir metni B3 hücresine yazıp programı test ediniz.

Eğer bilgisayarınızda yüklü Excel sürümü ile ilgili bir sorun bir çakışma oluyorsa bu konuda fazla bilgili değilim.

Bir kaç deneme yapınız.

Kolay Gelsin...
merhaba;
arama metnine bastığımda enter yapınca ekrana aranan veriyi vermiyor. ancak makrolar diye basınca tekrar istenilen dosyaların konumu seçince veriyor. yanlış bişey mi yapıyorum

Excel Vers. ve Dili
11-08-2023
Merhaba,

Deneyiniz.
Kodlardaki yol değişkenini kendinize göre düzenlersiniz.
Kod:
Sub test()

Dim yol As String, dosya As String, syf As Worksheet, c As Range, ara As String, ad As String

ad = ThisWorkbook.Name

yol = "C:\Deneme\"
    dosya = Dir(yol & "\*.xls*")
    ara = Application.InputBox("Aranan Değer", "Ürün Arama")

If ara = "" Then Exit Sub

Application.ScreenUpdating = False

Do While dosya <> ""
        If dosya <> ad Then
            Workbooks.Open Filename:=yol & dosya
            For Each syf In ActiveWorkbook.Worksheets
                Set c = syf.Cells.Find(ara, , xlValues, xlWhole)
                If Not c Is Nothing Then
                    MsgBox dosya & " Adlı Çalışmanın" & vbLf & c.Address & " Hücresinde buldum"
                    syf.Select
                    c.Select
                    Exit Sub
                End If
            Next syf
            Workbooks(dosya).Close False
        End If
        dosya = Dir
    Loop

Application.ScreenUpdating = True

MsgBox "İşleminiz Bitti.", vbInformation

End Sub