makro ve VBa kullanıldığında sayfa paylaşımı olmamaktadır.

Excel Vers. ve Dili
ms office excell 2003 -2007
Üstadlar merhabalar,

Ekteki dosyayı yardımlarınız sayesinde oluşturdum. Bir sorunum kaldı bunuda aşarsam işlem bitmiştir. Burada ben bu dosyayı çalışma sayfasını birden fazla kullanıcıya paylaştırdığım zaman vba da sayfayı koruma altına altığım kodla çakışmaktadır. Çalışma kitabını nasıl paylaştırabilirim. Office 2007 kullanıyorum bu arada. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Arkadaşlar yardımcı olabilecek kimse yok mudur?

Excel Vers. ve Dili
Office 2000 Türkçe
Arkadaşım başka yolu varmıdır bilmiyorum ama bu problemi ben veri tabanı yöntemi ile çözüyorum. Yani ağ üzerinde makrosuz bir excel sayfası ve paylaşıma açılmış, bu sayfadaki verileri kullanan makro içeren excel dosyasını her bilgisaya yüklüyorsun. Tabi biraz yavaşlıyor. Ama unutulmamalıki tüm kayıtlar ağdaki paylaşıma açık olan dosyaya kayıt edilmeli değişikliklerde dahil

Excel Vers. ve Dili
Arkadaşım başka yolu varmıdır bilmiyorum ama bu problemi ben veri tabanı yöntemi ile çözüyorum. Yani ağ üzerinde makrosuz bir excel sayfası ve paylaşıma açılmış, bu sayfadaki verileri kullanan makro içeren excel dosyasını her bilgisaya yüklüyorsun. Tabi biraz yavaşlıyor. Ama unutulmamalıki tüm kayıtlar ağdaki paylaşıma açık olan dosyaya kayıt edilmeli değişikliklerde dahil
ilgin için teşekkür ederim. bu dökümanı Server da Ortak diye paylaştırdğım bir klasörün içine koycağım serverdan açacaklar. Bana diyebilirsin ki o zaman serverın üzerinden security ayarlamasını yap diye ama bu dosyada her kullanıcının kendi şifresine göre değiştirmeye yetkili sütunları var.Bu kullanıcının birisi açtığında serverın üzerinde olsun olmasın 2. kullanıcı dosyayı açamıyacaktır. Dosyayı paylaştırdığımda ise bu sefer maktoları disable durumuna getirmektedir. Sayfada koruma var koruma şifresi 3645 bu koruma şifresini kaldırdığım anda tüm kullanıcılar hücrelerin hepsine ulaşabilmektedir. Kafam karışık ne yapabilirim düşünüyorum. Dosyayı teslim etmeme de 1 gün var çözemedim gitti.

Excel Vers. ve Dili
Office 2000 Türkçe
Arkadaşım tam olarak o şekilde değil. Şimdi ana dosyanı veri tabanı olmak üzere server'da bir klasöre kayıt ediyorsun. Bu dosyada makro adına birşey olmayacak. Bu dosya kullanıcılar tarafından açılmayacak öncelikle makrolu olarak hazırladığın ve her bilgisayara kaydettiğin bir dosyan olacak ve bu dosya açılışta serverdaki dosyadan bilgileri alacak. Kayıt tuşuna bastığında da serverda bulunan dosya açılıp onun üzerine kayıt yapılcak. Şimdi kulanıcıların bilgisayarına kayıt edeceğin makrolarda kullanıcı isim ve parolarına göre kullanabilecekleri alanlar oluşturacaksın. Yani aslında iki dosya olacak. Birisi verilerin alındığı ve kayıt yapıldığı serverdaki veri tabanı dosyası ( açma şifresi koyabilirsin ve makro ile şifreli giriş yapabilirsin böylece kimse program harici dosyayı açamaz.) ikincisi ise kullanıcı bilgisayarlarına kayıt edeceğin (kısayol değil ) server daki dosyayı açıp verileri kendi üzerine alan ve sonrasında serverdaki dosyayı kapatan, veri kaydında serverdaki dosyayı açıp kaydı yapıp serverdaki dosyayı kapatan bir makrolu dosya. Bu dosyaki makroları çalıştırma şartlarını kullanıcı isim ve parola şartlarına bağlayabilirsin böylece yetkisiz kullanım engellenir.

Selamlar