liste de 2 sütunu yanayana görmek mümkün mü

bir sayfada verilerim var

A B
AE ALİ ER
MA METİN AK

Başka bir sayfada ise doğrulama yapıp açılan kutuda A VE B sütunundakileri birarada görüp, birisini seçtiğimde A sütununda yazanları hücreye taşıması mümkün müdür... veya B sütünunu görüp seçtiğimde A sütunudakinin hücreye taşınması mümkün müdür...
çok teş.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Başka bir hücrede veri sayfanızdaki A1 ve B1 hücrelerini birleştirerek

=A1&"-"&B1 almak işinizi görmezmi.

Excel Vers. ve Dili
MS Office Excel 2003 SP2
ingilizce
Bahsettiğiniz olay, makro ile yapılabilir diye düşünüyorum, validation yerine combobox kullanıp, combobox_change kısmına kod yazmak lazım, yani siz MA yı seçtiğinizde combobox_change kodu çalışıp, buna karşılık gelen ismin uzun şeklini combobox'ın içine yerleştirecek.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eki inceleyin.Sayfa üzerinde combobox'ın özellikler kısmına girdiğinizde ListfillRange kısmında verilerin alındığı kısım vardır.

TEŞ. ALİ, csenturk

Ali, bu çok daha iyi olacak, ama ben açılan kutunun özelliklerine erişemiyorum...
kendim oluşturdum onda sorun olmuyor. ama bu özellik çok iyi o yüzden bilgi verirsen çok sevinirim. tekrar teş.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Verdiğim örnek içinde kendi bir açılır kutu oluştur sağ tuş özellikler kısmına gir sonra örnekte combobox'a sağ tuş ile tıkla özellikler kısmına gelin özellikleri seçtiğinizde properties penceresini göreceksiniz.
Aşağıdaki şekildeki gibi açılır kutuya tıklayıp sonra combobox'a tıklayıp seçili hale geldiğini gördükten sonra sağ tuş özellikler kısmına gelebilirsin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office Excel 2003 SP2
ingilizce
Ali Bey elinize sağlık ama Çetin beyin önerdiği (ben de yanlış anlamış olabilirim), combobox'da isim ve kısaltma aynı anda olmayacakmış gibi istemiş yani combobox'a tıkladığınız zaman, AE, MA, CS vs... kısaltmalar çıkacak karşınıza, bunlardan birini seçtiğinizde uzun şekli yazaca yani Ali ER vs... Hem kısaltma hem uzun şekli yan yana olmayacakmış gibi anladığım kadarıyla. Ya da tam karşıtı sadece isimler olacak Ali ER, Mehmet ALTIN vs... bunlardan birini seçince, combobox'ın içinde bu isim silinip, buna ait kısaltma çıkacak. Tabii ne tür bir amaçla kullanılabilir böyle bir uygulama bilmiyorum. Makro kullanmadan bunu yapmak mümkün mü ?
İyi çalışmalar.