Laptopta Güç pile geçince Program kapansın

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR
MS Office 2019 TR - 32bit

VBA, Selenium ve VBS
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-04-2026
Merhabalar,
Umarım başlığı doğru yerde açmışımdır. Ben biraz araştırdım ama sonuç alamadım. Nasıl ki Bilgisayarım AC güç ile beslenmeye başladığında bilgisayarı açıp istediğim programları açabiliyor isem, AC güç kesilince;
Laptop bilgisayarımda Açık olan bir Excel dosyası var. Benim yapmak istediğim Laptopun şarjı kesilirse Pil ile çalışmaya başladığında Excel dosyasını kapatmasını istiyorum.

Eğer Excel dosyasını kapatabilir isem
1- Diğer çalışan dosyaları kapatabileceğim
2-Bilgisayarı da kapatabileceğim.
Teşekkür ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ama bunu bir Timer ile kullanıp, devamlı kontrol etmek gerekir..... Yoksa, en sonunda bilgisayarda bir problem çıkar....

.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Merhabalar,
Umarım başlığı doğru yerde açmışımdır. Ben biraz araştırdım ama sonuç alamadım. Nasıl ki Bilgisayarım AC güç ile beslenmeye başladığında bilgisayarı açıp istediğim programları açabiliyor isem, AC güç kesilince;
Laptop bilgisayarımda Açık olan bir Excel dosyası var. Benim yapmak istediğim Laptopun şarjı kesilirse Pil ile çalışmaya başladığında Excel dosyasını kapatmasını istiyorum.

Eğer Excel dosyasını kapatabilir isem
1- Diğer çalışan dosyaları kapatabileceğim
2-Bilgisayarı da kapatabileceğim.
Teşekkür ederim.
Pil bitmesinden dolayı veri kaybı için bu şekilde bir ayarlamayı deneyebilirsiniz.
Eğer enerji kesildiğinde pil bitikse hemen kapanıyorsa farklı bir durum.

231464

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Pil bitmesinden dolayı veri kaybı için bu şekilde bir ayarlamayı deneyebilirsiniz.
Eğer enerji kesildiğinde pil bitikse hemen kapanıyorsa farklı bir durum.

Ekli dosyayı görüntüle 231464
Teşekkür ederim bu bilgiler için. Burada amacım Prize elektrik gelince Bilgisayarı açmak ve benim istediğim programları ve dosyaları açmak. Prizin elektriği kesilince Program ve dosyaları kapatıp bilgisayarı kapatmak. Bunları da şu an Haluk beyin yardımı sayesinde tamamladım. ilginize ve Haluk beye teşekkür ederim.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Laptop için bilmem ama masaüstü için yapılıyor.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Laptop için bilmem ama masaüstü için yapılıyor.
Laptop da yapılabiliyor. Göndermiş olduğunuz videodaki gibi Bios ayarlarından. Size geç döndüm, çünkü Haluk bey ve Asri beyin cevaplarından sonra
"Bunları da şu an Haluk beyin yardımı sayesinde tamamladım. " diye yazdıktan sonra cevap geleceğini düşünemedim. Geç dönüş yaptığım için özür dilerim.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Bu işin program kodlarıyla yapılması gerekiyorsa gelecek cevabı herkesten çok, ben merak ediyorum.

.
Bilgisayarın açılması olayını Program kodları ile bende yapıldığını bilmiyorum.
Bu sorunumu, Laptop Şarj olmaya başladığında açılması için Bios ayarlarından yaptım.
Bilgisayarın kapanması için ise, Bilgisayarım açıldığında sürekli açık olan Excel dosyam var. Şarj kesilince Haluk Beyin yazmış olduğu linkteki bilgiden faydalanarak excel dosyamı ve bilgisayarımı kapattım. Hocam sizin çok bilgilerinizden faydalandım. Bu durumu biraz açık ve net yazma amacım bir başkası da belki bir sorusunun cevabı olur diye yazdım.