Kura Çekilişi

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Değerli forum yöneticileri ve forum üyeleri hepinize sunmuş olduğunuz kolaylıklardan dolayı sonsuz teşekkür ederim benim ufak bir yardıma ihtiyacım var aşağıdaki ekteki dosyada ( kura çekilişi yaparak numara atamak istiyorum ) sorunumu dile getirmeye çalıştım yapabileceğiniz yardımlar için şimdiden teşekkür ederim...
saygılarımla...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ev: Ofis 2007- Win Xp
iş: Ofis 2010- Win Vista
Değerli forum yöneticileri ve forum üyeleri hepinize sunmuş olduğunuz kolaylıklardan dolayı sonsuz teşekkür ederim benim ufak bir yardıma ihtiyacım var aşağıdaki ekteki dosyada ( kura çekilişi yaparak numara atamak istiyorum ) sorunumu dile getirmeye çalıştım yapabileceğiniz yardımlar için şimdiden teşekkür ederim...
saygılarımla...
1) 1. grup ve 2. grupta aynı sayılar yer alacak mı?
2) tombala şeklindeki gibi seçecek derken her rakamı tek tek seçecek ve seçimi göreceğim. sayı yazıldıktıktan sonra saniye beklyecek mi demek istiyorsunuz?
3) Hergün, günün çekilişini yapacaksınız? Peki Pazartesi-Pazar arası çekilişleri bitti, birdahaki pazartesi ne olacak?

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
1.tombala derken şunu söylemek istedim butona bastığımda atanacak sayı 10 saniye boyunca gruptan karmalayacak ve ben bu karmalamayı görücem 10 saniye sonra da bir rakam atayacak.

2.ilk çekiliş haftası bittikten sonra diğer haftalarada aynı bu şekilde çekiliş devam edecek bide bir önceki hafta pazartesi diyelki ilk numara 1 geldi diğer haftalarda ilk numaraya 1 gelmeyecek tüm bu olasılıklar bittikten sonra tekrar sıfırdan çekiliş yapılacak.

3.1. grup ve 2. grupta aynı sayılar yer alacak mı? burada söylemek istediğinizi tam olarak anlayamadım...ama gruplarda sadece bir sayı bir kere yer alacak aynı gün aynı sayı iki kere çekilmeyecek...

Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki dosyayı inceleyiniz.
Not:
1) Sonuçlar bir kerede yazılmaktadır. karmalamayı size göstermem kendi açımdan imkansız.
2) Aynı satırda aynı sayı olmasın ilkesi şimdilik göz ardı edilmiştir. bu arada kaç haftadn söz ediyoruz?
3) demek istediğimi anlamışsınız.
4) Aynı gruptaki sayılar alt alta olmasın ilkesini yapabileceğimi zannetmiyorum. denerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
teşekkür ederim hazırlamış olduğunuz program için benim isteklerimin bayağı bi kısmını karşılamış zahmet verdim sizede yalnız sayıları çekerken mesela pazartesi için butana tek seferde basıp sayılar çekmek yerine butona her basışımızda bir sayı atamazmıyız...

Excel Vers. ve Dili
Aynı satırda mükerrer çekiliş sonuçlarının engellenmeisi için module1 deki kodları aşağıdakilerle değiştiriniz.
Kod:
Option Explicit
Public Sub subCekilis()
'FGHIJKL-->> 6/7/8/9/10/11/12

Dim Csf As Excel.Worksheet:     Set Csf = Worksheets("Hsr")
Dim rngGiris As Range, rngCikis As Range, rngBul As Range
Dim sut As Long, syc_i As Long, sat As Long, strAra$

'\\ Boş sütunu tespit edelim.
sut = 0
For syc_i = 6 To 12
  If Cells(3, syc_i).Text = "" Then
    sut = syc_i
    Exit For
  End If
Next syc_i
'\\ Boş sütunlar dolu ise çıkalım ve mesaj olarak verelim.
If sut = 0 Then
  MsgBox "Haftalık çekiliş tamamlanmıştır!", vbCritical + vbOKOnly, "Hsayar"
  GoTo subSon
End If

'\\ Çekiliş Sırasını belirleyelim.
islemKura:
With Csf
  Select Case sut
    Case Is = 6, 8, 10, 12
    'Grup1
      Set rngGiris = .Range(.Cells(3, 1), .Cells(14, 1))
      Set rngCikis = .Range(.Cells(3, sut), .Cells(14, sut))
      Call PrSubSütunlarıKarıştır(rngGiris, rngCikis)
    'Grup2
      Set rngGiris = .Range(.Cells(15, 1), .Cells(26, 1))
      Set rngCikis = .Range(.Cells(15, sut), .Cells(26, sut))
    Case Is = 7, 9, 11
    'Grup2
      Set rngGiris = .Range(.Cells(15, 1), .Cells(26, 1))
      Set rngCikis = .Range(.Cells(3, sut), .Cells(14, sut))
    'Grup1
      Set rngGiris = .Range(.Cells(3, 1), .Cells(14, 1))
      Set rngCikis = .Range(.Cells(15, sut), .Cells(26, sut))
    Case Else
  End Select
End With

islemSatırKontrol:
If sut < 7 Then GoTo subSon
With Csf
  For sat = 2 To 26
    strAra = .Cells(sat, sut).Value
    Set rngBul = .Range(.Cells(sat, 6), .Cells(sat, sut - 1))
    Set rngBul = rngBul.Cells.Find(strAra, LookIn:=xlValues, LookAt:=xlWhole)
    If (Not rngBul Is Nothing) Then
'      MsgBox strAra & " değeri daha evvel girilmiştir.", 16, "Hsayar"
      GoTo islemKura
    End If
  Next sat
End With

subSon:
Set Csf = Nothing
Set rngGiris = Nothing
Set rngCikis = Nothing
Set rngBul = Nothing
End Sub
Sub PrSubSütunlarıKarıştır(rngGiris As Range, rngCikis As Range)
Dim data As Variant
Dim snlTab() As Variant
Dim tabSnc() As Variant
Dim ii As Long, sat As Long
snlTab = rngGiris
'\\ Karıştırılacak verilerin index nolarını alıyoruz.
  data = BenzersizRastgeleSayilar(UBound(snlTab), LBound(snlTab), UBound(snlTab), enCevapHayır)
  If TypeName(data) = "Boolean" Then
    MsgBox "BenzersizRastgeleSayilar fonksiyonu için verdiğiniz KacAdetSayi, EnKucukSayi, EnBuyukSayi değerlerinden bir veya daha fazlası uyumsuzdur."
    Exit Sub
  End If
'\\ Elemanları İndex numaralarından tabSnc Dizisine atıyoruz.
    ii = 0
    For sat = LBound(snlTab) To UBound(snlTab)
      ii = ii + 1
      ReDim Preserve tabSnc(1 To 1, 1 To ii)
      tabSnc(1, ii) = snlTab(data(sat), 1)
    Next sat
'\\ tabSnc Dizisini Çalışma sayfasına geri veriyoruz.
    rngCikis = Empty
    rngCikis = Application.Transpose(tabSnc)
'\\ Değişknelerimizi siliyoruz.
Erase snlTab, tabSnc, data
Set rngGiris = Nothing
Set rngCikis = Nothing
End Sub

Excel Vers. ve Dili
teşekkür ederim hazırlamış olduğunuz program için benim isteklerimin bayağı bi kısmını karşılamış zahmet verdim sizede yalnız sayıları çekerken mesela pazartesi için butana tek seferde basıp sayılar çekmek yerine butona her basışımızda bir sayı atamazmıyız...
onu ben yapamam, benim yaptığım değerleri karıştırmaktan ibaret.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
arkadaşım süpersin harikasın ne diyim alt alta aynı sayılar denk gelmiyor şimdi kaldı sayıları düğmeye tek tek basıp ataybilmek emeğine sağlık zahmet verdim size...

Excel Vers. ve Dili
arkadaşım süpersin harikasın ne diyim alt alta aynı sayılar denk gelmiyor şimdi kaldı sayıları düğmeye tek tek basıp ataybilmek emeğine sağlık zahmet verdim size...
Rica ederim.
Yalnız aynı satırda (yan yanyana) mükerrer veriler in girilmesini engelledim.
Alt alta gelme ihtimalai hala var.
Merak ettim tek tek yazması neden bu kadar önemli?

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
sizin yapmış olduğunuz düğmeye bir kere basıyoruz ve o günün çekilişini direk olarak atıyor ama çekilişi izleyecek olan üyelerin buna karşı bir art niyet gözetme durumları var ondan düğmeye bir kere basıp o günün çekilişini tek tek olarak atamak bu şekilde olursa eğer herhangibir sıkıntı olmaz...ondan dolayı umarım anlatabilmişimdir...
birde bu programa temizleme butonu ekleyemezmiyiz acaba...

Excel Vers. ve Dili
sizin yapmış olduğunuz düğmeye bir kere basıyoruz ve o günün çekilişini direk olarak atıyor ama çekilişi izleyecek olan üyelerin buna karşı bir art niyet gözetme durumları var ondan düğmeye bir kere basıp o günün çekilişini tek tek olarak atamak bu şekilde olursa eğer herhangibir sıkıntı olmaz...ondan dolayı umarım anlatabilmişimdir...
birde bu programa temizleme butonu ekleyemezmiyiz acaba...
Art niyet gözetenlere kodları gösteriniz. Dikkatinizi çekti ise Cumartesi, pazar günleri çekilişleri aynı satırlar geldiği için uzun sürüyor.bunu izah ediniz.
Sil butonu eklenmiştir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
evet haklısınız haftasonuna aynı satırlar denk gelmesin diye uzun sürüyor temizleme butonu eklediğiniz için teşekkür ederim aslında tüm bunlar için size sonsuz minnettarım...
art niyet gösterenlere kodları göstereceğimden kesinlikle emin olabilirsiniz...herhangibir günün çekilişini gerçekleştirmek için butona bir kez basıp rakamları tek tek atayabilme imkanımız varmı bunu siz yapamam mı dediniz yoksa böyle birşey olamaz mı dediniz anlayamadım eğer mümkünse bunu yapabilecek birisi varmıdır acaba forumda teşekkürler yinede tüm herşey için başınızı ağırttım...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
evet haklısınız haftasonuna aynı satırlar denk gelmesin diye uzun sürüyor temizleme butonu eklediğiniz için teşekkür ederim aslında tüm bunlar için size sonsuz minnettarım...
art niyet gösterenlere kodları göstereceğimden kesinlikle emin olabilirsiniz...herhangibir günün çekilişini gerçekleştirmek için butona bir kez basıp rakamları tek tek atayabilme imkanımız varmı bunu siz yapamam mı dediniz yoksa böyle birşey olamaz mı dediniz anlayamadım eğer mümkünse bunu yapabilecek birisi varmıdır acaba forumda teşekkürler yinede tüm herşey için başınızı ağırttım...
Eğer varsa bile bunu ben yapamam dedim.
Yapılıyor olse bile buı şekilde aynı satıra dverilerin denk gelme olasılığı 0 lanamaz diye düşünüyorum.

benim yaptığım sn ripekin bizlere kazandırmış olduğu BenzersizRastgeleSayilar fonksiyonu ile belirlediğimiz aralıktaki kadar benzersiz sayı istemek bu sayılar verilerein indexnoları, ondan sonra bu index numaralarının yer aldığı verileri bulup sonuç dizisine almak ve bunu rngCikis dediğimiz alnalara yazdırmak.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Ben birşey daha sormak istiyorum size bu çekiliş haftasının süresini uzatabilirmiyiz yani Pazartesi gününe ilk çekilen numaranın tekrar pazartesi ilk numara olma olasılığına kadar uzatabilirmiyiz bu programı...umarım anlatabilmişimdir teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Ben birşey daha sormak istiyorum size bu çekiliş haftasının süresini uzatabilirmiyiz yani Pazartesi gününe ilk çekilen numaranın tekrar pazartesi ilk numara olma olasılığına kadar uzatabilirmiyiz bu programı...umarım anlatabilmişimdir teşekkürler...
denemek lazım, şimdiden bir şey söylemem müm kün değil.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
umarım yapılabilir çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum kolay gelsin iyi günler...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
umarım yapılabilir çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum kolay gelsin iyi günler...
sn dodopali sabhleyin biraz baktım ama internet bağlantısındaki kesiklikten dolayı ekleyemedim....
dosya işyerinde kaldı.
ancak 2 haftanın salısını çekmesi 5 dk. fazla sürdü. çarşambayı deneyemedim.
haftalık olsun ne farkedecekki

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
haftalık olmasında bir sakınca tabikide yok ama çektiğimiz herhangi bir numaranın 24 satırıda kullanması açısından demek istedim haftaları uzatma şansımız yokmu diye...YANİ Pazartesi günü ilk çekilen numara 13 olduğuna göre ve sayılar yanyana denk gelmeyeceğine göre bu 13 sayısının tüm satırları kullanarak tekrar ilk çekiliş numarası olmasına kadar çekiliş devam edecek ve çekiliş sonuçlanacak…burada amaç hersayı bütün 24 adet satırda birer kez bulundurmak...
umarım anlatabilmişimdir...
Herşey için teşekkürler sn hsayar...

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-11-2024
Fikstür ile ilgili çeşitli çalışmalar bulunmakta olup, burada olmayan bir konu fikstür çekilişini bu konu ilr özdeşleştirerek;

3,4,5,6,7,8, li sistemlere göre fikstür çekimi yapmak ve takımları ilgili yerleşmesi yapılabilirmi.