Soru Koşula Bağlı Hücre

uurluyum

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili Ofis 2016 TR 32 Bit ve google e tablolar
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2024
Merhaba,

Sizlere bir sorum olacak excel de bir tablo yapıyorum ancak tablo da ki bir hücreye veri girmeden bir sonraki hücre veri girişine izin vermesin istiyorum.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
merhaba uurluyum, bunu VERİ DOĞRULAMA ilr yapabilirsin. Örneğin B1 hücresine veri gireceksen VERİ DOĞRULAMA > Özel seçeneğine şu formülü yapıştırırsan =A1<>"" ve "Boşluğu Yok Say" işaretini kaldırırsan A1 hücresine veri girmeden B1 hücresine veri girişine izin vermez.

uurluyum

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili Ofis 2016 TR 32 Bit ve google e tablolar
12-10-2024
merhaba uurluyum, bunu VERİ DOĞRULAMA ilr yapabilirsin. Örneğin B1 hücresine veri gireceksen VERİ DOĞRULAMA > Özel seçeneğine şu formülü yapıştırırsan =A1<>"" ve "Boşluğu Yok Say" işaretini kaldırırsan A1 hücresine veri girmeden B1 hücresine veri girişine izin vermez.
Cevabını için teşekkür ederim ancak belirttiğim işlemi yapmak istediğim hücre de veri doğrulama mevcut açılabilir kutucuk olarak var ve yok yazan veri doğrulaması olduğu için aynı anda bu veri doğrulamasını da yapamadım. Eğer iki veri doğrulamayı aynı anda yapma şansım varsa çok iyi olur.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Cevabını için teşekkür ederim ancak belirttiğim işlemi yapmak istediğim hücre de veri doğrulama mevcut açılabilir kutucuk olarak var ve yok yazan veri doğrulaması olduğu için aynı anda bu veri doğrulamasını da yapamadım. Eğer iki veri doğrulamayı aynı anda yapma şansım varsa çok iyi olur.
O zaman 2 yöntemle olabilir. 1. sayfa altına makro yazılması ile. 2. dosya kuylanımı müsaitse "B" yapılması gereken Veri Doğrulama C veya D sütunlarında yapılabilir. Makrolu çözüm için üstadlardan yardım almak lazım.

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016 TR
07-12-2024
A ve H sütunları arası veri girişi örnek alındı. Bu Çalışma kitabında ;

Workbook / SheetChange bölümünde

Private Sub Workbook_SheetChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
If Not Intersect(Target, Range("b:h")) Is Nothing Then
If Target.Cells.Count > 1 Or IsEmpty(Target) Then Exit Sub
If Target.Offset(, -1).Value = "" Then
MsgBox "Zorunlu Hücreler A ve H arasıdır Boş hücre bırakmayın "" !!!"""
Target.Value = ""
Target.Offset(, -1).Select
End If
End If
End Sub

Kodlarını uygulamanız yeterlidir.