köprü formülü ve değer hatası

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
arkadaşlar merhaba,
totalde 1000e yakın şubenin 5 personel adresine mailto, 4 şube grup adresine cc yaparak periyodik şekilde gönderdiğim 8-10 farklı gövde versiyonu olan mailler var. ilk grup adresi bir yerden al, copy paste yap, ikinci grup adresi bir yerden al, copy paste yap, gövdeyi bir yerden al copy paste yap yerine, en basit şekilde ve gövde detayı olmayan haliyle [=KÖPRÜ("mailto:"&C712&"?SUBJECT="&E712&"&cc="&D712;"Mail Gönder")] şeklinde formülize ettiğim bir şablon oluşturmaya çalıştım. fakat mail adresleri konusunda zaman zaman karşılaştığım değer problemini ve maillerin gövdelerini düzenleme işlerini bir türlü çözemiyorum.
değer sorununun mailto kısmındaki maillerle ilgili olduğunu gösteriyor tamam ama örneğin 3 mail girili iken bir sorun olmuyor da dördüncüyü ekleyince hata veriyor ya da tek başına 4. maili girince yine sorun olmuyor gibi durumlar gördüm, işin doğrusu bu durumda hatanın kaynağının ne olduğunu anlayamıyorum. boşluk/gizli boşluk olabilir mi diye direkt elle yazarak da denedim ama maalesef bir sonuca varamadım.
gövde konusunda ise şöyle iki durum var, birincisi maillerin bir içerik ve şekil dizaynı var, kimi yerin altı çizili, kimi yer kalın, kimi yer farklı renkte ve ben bunları nasıl düzenleyeceğimi bilmiyorum. ikincisi ise köprü formülünü 1000 satıra birden uygulamak için aşağı çektiğimde satır sayılarını otomatik alıyor ama bu durumda da konu ve mail gövdesi için bilgiyi çekeceği 1000er tane konu ve mail gövdesi hücresinin birden girili olmasını istiyor, formülü bahsettiğim şekilde tüm satırlara uygulamak için çekerken konuyu örneğin E3ten, içeriği K3ten al, yani konu ve gövdeler için sadece birer tane kaynak hücrem olsun diyemiyorum.
uzun lafın kısası; amacım belli, örneğin 5. mail çeşidini göndere tıkladığımda falanca şube için bu adreslere mailto, şu adreslere cc olacak şekilde 5. mail şablonu olan içeriği outlookta otomatik olarak karşıma çıkarsın istiyorum.
macroları bilmeyen, kendi halinde bir excel kullanıcısı olarak bana ne önerirsiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Konuyla ilgili küçük bir örnek dosya paylaşabilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Merhaba,
Tamamı kurumsal bilgiler içerdiği için örnek dosya paylaşma imkanım yok maalesef ama mantığı yeniden izah edebilirim;
A konulu ve B içerikli maili, 1@a.com; 2@a.com; 3@a.com; 4@a.com; 5@a.com adresleri ve a@a.com; b@a.com; c@a.com; d@a.com'a cc gönderebileceğim şekilde bir köprü bağlantısı kurmak istiyorum.
Totalde 5 farklı konu, 15 farklı içerik, her bir şubem için 2 ayrı sütunda (1@a.com; 2@a.com; 3@a.com; 4@a.com; 5@a.com birinci sütun ve a@a.com; b@a.com; c@a.com; d@a.com ikinci sütun olmak üzere) mail adresleri ve 1000e yakın da şubem var.
Konuyu manuel yazsam da olur, sonuçta tölere edilecek kısalıkta ancak 15 farklı içerik için mailin içeriğini şekil şartları olan şablonlardan çekmek istiyorum.
Nispeten daha detaylı ve anlaşılır olduğunu umarım :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Adı üzerinde örnek dosya...

Gerçek verilerinizi içermesine gerek yok..

Satır-sütun bakımından yapısal olarak benzerlik olması yeterli olacaktır. İçeriği mantıklı ve rastgele hazırlayabilirsiniz.