Soru kısmen veya tamamen karışık dizilmiş iki sütündaki metinlerin hata payı yüksek olacak şekilde b sütundaki sıralamaya göre c sütünuna dizilecek

Excel Vers. ve Dili
excel professional plus 2013

kısmen veya tamamen karışık dizilmiş iki sütündaki metinlerin hata payı yüksek olacak şekilde b sütundaki sıralamaya göre c sütünuna dizilecek ama a sütünundaki bir veri b sütunundaki birden fazla veri ile eşleşmesi gerekiyor o yüzden hata payı yüksek olacak b sütunun satır sayısı yüksek a sütununa göre çünkü benzer ifadeler b sütununda bulunuyor

Son düzenleme:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Paylaşım sitelerinden birine örnek dosyanızı ekleyerek sorunuzu destekleyin.
Sorunuzdan ben bir şey anlamadım, belki dosya olursa bir anlayan çıkar.

Excel Vers. ve Dili
kısmen veya tamamen karışık dizilmiş iki sütündaki metinlerin hata payı yüksek olacak şekilde b sütundaki sıralamaya göre c sütünuna dizilecek ama a sütünundaki bir veri b sütunundaki birden fazla veri ile eşleşmesi gerekiyor o yüzden hata payı yüksek olacak b sütunun satır sayısı yüksek a sütununa göre çünkü benzer ifadeler b sütununda bulunuyor
link aşağıda

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Sayın @İBRAHİMTNÇ mesajınızı büyük punto ve kalın yazmanıza gerek yok, Normal yazınca da okunabiliyor.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-09-2027
Merhaba @İBRAHİMTNÇ,

Öncelikle hatırlatmakta fayda var: Sayfayı okumakta zorluk çekiyorsanız klavyeden (CTRL ve +) tuşlarını kullanarak büyütebilirsiniz, (CTRL ve -) Tuşlarıyla da küçültebilirsiniz.

Örnek dosyanızdan anladığım;

A sütununda tekil olarak yer alan ürünlerinizin
B sütununda yazılan ürünlerle karşılaştırıp
C sütununda adetleri olmadan karşısına yazılmasını istiyorsunuz.

Örneğinize göre her hangi bir eşleşme listesi olmadan çekilmesi pek mümkün görünmüyor, farklı bir sayfada elinizdeki ürünlerin listesini hazırlayın. Bir sütuna adetlide göründüğü şekilde diğer sütunda kısaltmalı görünmesini istediğiniz şeklini yazın. Sonrası kolay, B sütununda olanların karşılığını düşey ara ile çekebilirsiniz

Örneğinizden yola çıkacak olursak
Çizi Ülk 90 Gr ile ÜLKER ÇİZİ 90 gr
yada
Kristal Zeytinyağı 5 Lt ile KRİSTAL Z.Y 5 LT

Kısaltma ve yer değişimlerinde çok fazla varyasyon olacağından Belli bir yerini eşleştirerek yazdırmak her zaman doğru sonucu vermez.

İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba @İBRAHİMTNÇ,

Öncelikle hatırlatmakta fayda var: Sayfayı okumakta zorluk çekiyorsanız klavyeden (CTRL ve +) tuşlarını kullanarak büyütebilirsiniz, (CTRL ve -) Tuşlarıyla da küçültebilirsiniz.

Örnek dosyanızdan anladığım;

A sütununda tekil olarak yer alan ürünlerinizin
B sütununda yazılan ürünlerle karşılaştırıp
C sütununda adetleri olmadan karşısına yazılmasını istiyorsunuz.

Örneğinize göre her hangi bir eşleşme listesi olmadan çekilmesi pek mümkün görünmüyor, farklı bir sayfada elinizdeki ürünlerin listesini hazırlayın. Bir sütuna adetlide göründüğü şekilde diğer sütunda kısaltmalı görünmesini istediğiniz şeklini yazın. Sonrası kolay, B sütununda olanların karşılığını düşey ara ile çekebilirsiniz

Örneğinizden yola çıkacak olursak
Çizi Ülk 90 Gr ile ÜLKER ÇİZİ 90 gr
yada
Kristal Zeytinyağı 5 Lt ile KRİSTAL Z.Y 5 LT

Kısaltma ve yer değişimlerinde çok fazla varyasyon olacağından Belli bir yerini eşleştirerek yazdırmak her zaman doğru sonucu vermez.

İyi çalışmalar.
Hocam tşk ederim alakınız için
B sütunu kendine benzeyen a sütunu ile eşleştikten sonra yanına a yı yazacak
Düşey ara olmaz gibi çünkü b sütünu birden fazla a ya eşit olmalı
B sütunu a sütunun kombinlenmiş hali ama kısaltmalı veya yeri değişik yazılmış
En azından bu olur mu olmaz mı boşuna vakit harcamayayım 3000 satırlık excel tek tek eşitleyecez herhalde