Kısmen Aynı Verinin Dizin İçindeki Adresini Bulmak

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba arkadaşlar. "Tan" ibaresinin B1:B20 dizini içinde bulunan eşleştiği hücrenin adresini bulmak mümkün mü ? Sağlıcakla kalın.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

="B"&KAÇINCI("*"&G2&"*";B:B;0)

Birden fazla "Tan" olduğu zaman ilk gördüğünü alacaktır.

.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Sayın Ömer, büyüksünüz vesselam. Ben bunun yapılabilir olduğundan bile şüpheliydim. Bu kadar sade ve net bir çözüm, vallahi bravo. Sizi can-ı gönülden tebrik ederim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Ben teşekkür ederim, işinize yaradığına sevindim.

İyi çalışmalar..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Birden fazla "Tan" olduğu zaman ilk gördüğünü alacaktır.
Bu gibi durumlarda Ali bey'in önerdiği çözümü kullanmak gerekir.

Ali bey, bilgi için teşekkür ederim.

Bu arada tebrik ederim, ününüz yurtdışınada yayılmış. (fructose)

Aladin Hocam bizede atıf yapmış (fructose)

Eğer tüm hücre adreslerini listelemek isterseniz.

http://www.mrexcel.com/forum/showthread.php?t=306031

.
.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Sayın Ali paylaşım için teşekkürler, ayrıca başarılarınızın devamını dilerim. Aşağıdaki formülde solda 4. karakter olan N nasıl bir işlev görüyor ?

=IF(N(G4),CELL("address",INDEX($A$2:$D$13,G4,H4)),"")

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
İngilizce N, Türkçe S fonksiyonun, excel yardımından açıklaması (2007)

Sayıya çevrilmiş değer verir.
Sözdizimi
S(değer)
Değer dönüştürülmesini istediğiniz değerdir. S fonksiyonu aşağıdaki tabloda sıralanan değerleri dönüştürür.
Değer veya başvurusuS fonksiyonunun verdiğiBir sayıSayının kendisiBir tarih, Microsoft Excel'in yerleşik tarih biçimlerinden birindeİlgili tarihin seri numarasıDOĞRU1YANLIŞ0#SAYI/0! gibi bir hata değeriHata değeriDiğerleri0
Açıklamalar
  • Excel gerekenleri otomatik olarak değerlere dönüştürdüğünden, formülde S fonksiyonu kullanmak çoğunlukla gerekmez. Bu fonksiyon diğer elektronik tablo programlarıyla uyumluluk sağlanması için verilmiştir.
  • Excel hesaplamalarda kullanılabilmeleri için tarihleri sıralı seri numaraları olarak saklamaktadır. Varsayılan olarak, 1 Ocak 1900'ün seri numarası 1'dir, bundan dolayı 1 Ocak 1900'den 39.448 gün sonra olması nedeniyle 1 Ocak 2008'in sayısı 39448'dir. Macintosh için Excel varsayılan olarak farklı bir tarih sistemi kullanmaktadır.
Örnek
Boş bir çalışma sayfasına kopyalarsanız örneği anlamanız daha kolay olabilir.
Örneği kopyalama

1. Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun.
  2. Yardım konusundaki örneği seçin. Not Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin.

Yardım'dan örnek seçme
  3. CTRL+C tuş bileşimine basın.
  4. Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuş bileşimine basın.
  5. Sonuçları görüntüleme ile bu sonuçları döndüren formülleri görüntüleme arasında geçiş yapmak için CTRL+` (aksan) tuş bileşimine basın veya Formüller sekmesindeki Formül Denetimi grubunda Formülleri Göster düğmesini tıklatın.
12345AVeri7ÇiftDOĞRU17.4.2008FormülAçıklama (Sonuç)=S(A2)A2 bir sayı içerdiğinden, dönen de kendisidir (7)=S(A3)A3 metin içerdiğinden, 0 verir (0, bkz. yukarıda)=S(A4)A4 DOĞRU mantıksal değeri olduğundan 1 verir (1, bkz. yukarıda)=S(A5)A5 tarih olduğundan, seri numarası verir (kullanılan tarih sistemine göre farklılık gösterir)=S("7")"7" metin olduğundan, 0 verir (0, bkz. yukarıda)

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Çok teşekkürler sayın Necdet Yeşertener. Sayenizde biraz daha bilgilendik. Sağlıcakla kalın.