İstatistiksel İşlemler konusunda yardım

Excel Vers. ve Dili
ms excel 2003
Merhabalar herkese ben ege unıversitesi ogrencisiyim ve final sınavı yerıne gecicek olan bır odevım var.En kısa zamanda hazırlanması gerekıyor ama excel de bır turlu ıstedıgım seyı yaptıramıorum :S malesef suana kadar elımden gelmedı hıc bir sey.Benim elde etmek ıstedıgım sonuc Kesikli dagılımlardan olan uniform,berniolli,binom gibi dagılımlrın olasılık degerlerını hesaplayan bir döngü..Örnegin benım beceremedıgım dagılım "Binom"
c(n,x)*(p^x)*(1-p)^(n-x)
Bu işlemın sonucunu veren bir dongu kurmam gerekıyor ama su sekılde olması gerekıyor.Bos excel sayfasına bir düğme eklıyorum(Görunumden arac cubukları form ordan dugmeyı secıorum) ardından visualbasic kısımlarından insert ve userform u tıklıorum..Bu noktadan sonra userform1.show yazıorum ve baglantıyı kuruyorum işte ardından bir textbox comnbox vea comandbutton gibi tam yazamıorum ısımlerını ama tanıdık gelmıstır sızlere ekledıkten sonra bunların uzerıne 2 kere tıklayınca komutları yazabılecegım bir kısım daha acılıyor ekrana..Donguyu ıste buraya eklemem gerekıyor..Ben calısma sayfasındakı düğmeye tıkladıgım da donguyu kurdugumuz yerın putonu cıkıcak ya ıste oraya tıkladıgımda Bu dongü sayesinde Önce bana "n değerini giriniz" dicek ben gircem mesela 10 diye ardından bana "x değerini giriniz " dicek ben giricem işte 5 sonra bana son olarak "p degerını giriniz" dicek ben de giricem mesela 0.05 diye sonrasında son degerı gırınce ıste calıstırdıgımda bana c(n,x)*(p^x)*(1-p)^(n-x) işlemının sonucunu verıcek.. c(n,x) =kombinasyon demek yanı n!/(n-x)!*x! (faktöriyel demek) :S ciddi anlamda nasıl yapabılırım bılmıorum lutfen yardımcı olabılmek adına en azından birazcık cabalar mısınız gercekten ıhtıyacım var cunku..Aklınıza takılan anlasılmayan bı kısım olursa kı mutlaka olıcaktır fazla anlasılabılır bı yazı olmadı sanırım :S sorun ben birazcık gecıkmelı olaraktan malesef cevap verırım evımde netım olmadıgı ıcın her aksam bı net cAfeye gelıp bakıcam baslıgımın altına sımdıden cok tesekkur ederım mutlu gunler dilerim..

Excel Vers. ve Dili
ms excel 2003
Hocam okadar okunmus ama cevap verebılen cıkmamıs sanırım :S

Serdar SELEN

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İşyerinde Excel 2003 ing
Evde Excel 2007 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-04-2025
Merhaba,

Örnek bir dosya eklerseniz kolay cevap alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
ms excel 2003
Hocam ornek bir dosyam olsa gerısını ben zaten hallederım hatta uzerınde oynama bıle yapmam dırek hocama veırım :) wala bak..Abi tamam ya sadece bana excel de kombinasyon nasıl hesaplanır userform larda onu söleyın :S:S:

Excel Vers. ve Dili
ms excel 2003
Bulabıldım bısıler de adreslere bı goz atar mısınız komutlar var guzel guzel ama olmuyor..Sanırım excelde visual basic duzenleyıcısı warya orda insertten sonra module ü secıp yapıyor..Benım userform u kullanarak yammam gterekıo nasıl gecıs yapabılırım bu kodları userform da da kullanılır bı hala getırebılırım :S

http://www.anthony-vba.kefra.com/vba/vba7.htm

http://www.anthony-vba.kefra.com/vba/excelvba-statistics.htm#Binomial_Coeffieient