Inputbox mail adresi kontrolü

bluefalcon

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.12.2025
Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdaki kod bloğu ile veri girişi yapılırken mail adresini inputbox ile istiyorum ve giriş sağlandıktan sonra veritabanına aktarıyorum. Eğer hatalı bir mail adresi girilirse de uyarı verdiriyorum. Ancak uyarı sonrasında tekrar inputbox u aktif hale getirmeyi başaramadım. Hata uyarısı geldikten sonra tekrar inputbox ekrana gelmeli ve doğru mail adresini istemeli, bunu nasıl yapabilirim,

Kod:
If UserAksiyon.OptBILDIRIM.Value = True Then 'Acilan bulgunun bildirim olmasi durumunda
    mailadresi = InputBox("Bildirim Yapilacak Mail Adresini Giriniz", "Mail Adresi")   
If Not mailadresi Like "*@*.*" Or mailadresi Like "*tunc*" Or mailadresi Like "*gelici*" Or mailadresi Like "*zekerya*" Or mailadresi Like "*idariisler*" Then
     MsgBox "Gecersiz Mail Adresi Girildi"
     Cancel = True
End If

End If

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhaba
Yukarıda yazdığınıza göre şöyle olabilir;
Kod:
If UserAksiyon.OptBILDIRIM.Value = True Then 'Acilan bulgunun bildirim olmasi durumunda
100: mailadresi = InputBox("Bildirim Yapilacak Mail Adresini Giriniz", "Mail Adresi")  
If Not mailadresi Like "*@*.*" Or mailadresi Like "*tunc*" Or mailadresi Like "*gelici*" Or mailadresi Like "*zekerya*" Or mailadresi Like "*idariisler*" Then
sor = MsgBox("Gecersiz Mail Adresi Girildi" & vbCrLf & "Yenisini yazacakmısınız", vbYesNo)
If sor = vbYes Then GoTo 100
Cancel = True
End If

End If
Ama yazılan adresin içinde eksik olması halinde uyarı vermesi gerek ise "not" eklenmeli,
( kelimenin bulunması halinde uyarı vermesi gerek ise yukarıdaki gibi)

If Not mailadresi Like "*@*.*" Or not mailadresi Like "*tunc*" Or not mailadresi Like "*gelici*" Or not mailadresi Like "*zekerya*" Or not mailadresi Like "*idariisler*" Then

bluefalcon

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.12.2025
çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık.