Hücrelerin tamamınde vari olmasına rağmen Belirli formattaki verilerin satır sayısı

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
Zaman zaman işyerimde bazı matbu forumlar gerekiyor.Bu çalışmalardan birinde Bağ-Kur il Müdürlüğüne yazımız var,tablolar halinde hazırlanıyor.
Konu şu;
15 satırlık bir 5 sütunlu tabloya verileri giriyoruz.UserForm aracılığı ile bu tablonun bazen 5 satırına veri giriliyor bazende 8 satırına.
Sorum şu;
Örneğin 6 satıra veri girilmiş olsun,belirliyeceğim bir hücreye (A20) şöyle bir yazı yazdırmak istiyorum.Veri girişi dolu satırları sayacak ve "İşbu tablo 6 dolu satırdan oluşmaktadır" diye..
Fakat 15 satırdan 6 sı kullanılmış isede boş satırlara makro ile (******) işareti koyduruyorum.Yani Boş hücreyi sayamayacak olup,verileri yoklayacak.A Sütunundaki veri formatı 1933 gibi tarih formatında..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
=TOPLA.ÇARPIM(ESAYIYSA(A1:A15)*1)

Bu formül; A1:A15 aralığında sayı ile doldurulmuş hücrelerin toplamını verir ve işinizi görür diye tahmin ediyorum. Deneyiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
SAY = WorksheetFunction.CountIf([A:A], "*****")

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
Sayın Ferhat bey,
Fonksiyon kullanımı daha basit ve kolay oldu ayrıca fonksiyonunuz doğru çalıştı.Makrolara odaklanmıştım.Bunu kullanacağım.

Sayın Korhan bey,sizede ayrıca teşekkür ederim..Elinize sağlık..Başka bir uygulamada kullanmak üzere not aldım kodunuzu..