Hücredeki veriyi altbilgi ve üstbilgi olarak yazdırmak istiyorum

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Bir kaç sorum var, excel hakkındaki bilgim kısıtlı abes bir şey istiyorsam şimdiden kusura bakmayın.
Ben sayfaya yerleştirilecek bir butonla "a1" hücresine yazdığım bilginin Üst bilginin ilk satırı "a2" satırına yazdığım bilginin de üstbilginin ikinci satırı olarak yazdırılmasını ve üstbilginin sayfaya ortalanmasını ve times new roman 12 kalın yazı tipini kullanmasını istiyorum.

a3 hücresine yazacağım bilginin de altbilginin ilk satırı, a4 hücresindeki verinin altbilginin ikinci satırı olarak sağa yine yukarıda bahsedilen yazı karekteri ile yazdırılmasını istiyorum.

Diğer isteğim ise aktif olan sayfamın a5 hücresindeki değer bir boşluk sonra a6 hücrelerindeki değer yine bir boşluk ve günün tarihi dosya ismi olacak şekilde sayfadaki b1:e10 aralığının formüllerden arındırılarak mesela masaüstüne farklı kaydedilmesi. Bu kaydedilme sırasında sayfa yapısının üsten ve alttan 2 cm sağdan ve soldan 1 cm üstbilgi 1cm altbilgi 1cm olarak ayarlanmasını istiyorum.

İlgilenenlere şimdiden çokk teşekkürler. Saygılarımla

İ

İhsan Tank

Misafir
Bir kaç sorum var, excel hakkındaki bilgim kısıtlı abes bir şey istiyorsam şimdiden kusura bakmayın.
Ben sayfaya yerleştirilecek bir butonla "a1" hücresine yazdığım bilginin Üst bilginin ilk satırı "a2" satırına yazdığım bilginin de üstbilginin ikinci satırı olarak yazdırılmasını ve üstbilginin sayfaya ortalanmasını ve times new roman 12 kalın yazı tipini kullanmasını istiyorum.

a3 hücresine yazacağım bilginin de altbilginin ilk satırı, a4 hücresindeki verinin altbilginin ikinci satırı olarak sağa yine yukarıda bahsedilen yazı karekteri ile yazdırılmasını istiyorum.

Diğer isteğim ise aktif olan sayfamın a5 hücresindeki değer bir boşluk sonra a6 hücrelerindeki değer yine bir boşluk ve günün tarihi dosya ismi olacak şekilde sayfadaki b1:e10 aralığının formüllerden arındırılarak mesela masaüstüne farklı kaydedilmesi. Bu kaydedilme sırasında sayfa yapısının üsten ve alttan 2 cm sağdan ve soldan 1 cm üstbilgi 1cm altbilgi 1cm olarak ayarlanmasını istiyorum.

İlgilenenlere şimdiden çokk teşekkürler. Saygılarımla
merhaba
alt üst bilgi için
Kod:
Sub alt_üst()
With ActiveSheet.PageSetup
.LeftHeader = ""
.CenterHeader = "&""Times New Roman,Kalın""&12" & [A1] & Chr(10) & [A2]
.RightHeader = ""
.LeftFooter = ""
.CenterFooter = "&""Times New Roman,Kalın""&12" & [A3] & Chr(10) & [A4]
.RightFooter = ""
End With
End Sub
bu kodu kullanabilirsiniz.
diğeri için tam yol bilgisi verin ona göre düzenleme yapalım.
mesela ile olacak bir şey değil

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Kodu, ThisWorkBook kısmına ekleyin.
Kod:
Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
   ActiveSheet.PageSetup.CenterHeader = "&""Times New Roman,Normal""&12" & [a1] & Chr(10) & "&""Times New Roman,Normal""&12" & [a2]
   ActiveSheet.PageSetup.CenterFooter = "&""Times New Roman,Normal""&12" & [a3] & Chr(10) & "&""Times New Roman,Normal""&12" & [a4]
End Sub

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
"Farklı kaydet" ile ilgili sorunuz için forumda arama yapın, çok örnek mevcut.

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Hamitcan ve İhsan Hocam,
ilginiz ve cevabınız için minnettarım. Hamitcan Hocam kızmazsa İhsan Hocam'ın uyarısı doğrultusunda ikinci sorumu düzelterek tekrarlıyorum.

aktif olan sayfamın a5 hücresindeki değer bir boşluk sonra a6 hücrelerindeki değer yine bir boşluk ve günün tarihi dosya ismi olacak şekilde sayfadaki b1:e10 aralığının formüllerden arındırılarak hard diskin d bölümü içindeki Ölçekler klasörüne farklı kaydedilmesi. Bu kaydedilme sırasında sayfa yapısının üsten ve alttan 2 cm sağdan ve soldan 1 cm üstbilgi 1cm altbilgi 1cm olarak ayarlanmasını istiyorum.

Tekrar yardımcı olursanız sevinirim.

Bir de İhsan Hocamın üstbilgi için verdiği kodda hücreye uzun bir metin yazdığımda (2010 - 2011 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI ZEKİ SABAH İLKÖĞRETİM OKULU) üstbilgi sayfada görünmüyor. Önizlemeden baktığımda sayfanın ortasında siyah bir dolgu görünüyor. Metin kısalttığımda üstbilgi görünüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Bilmiyorum fazla mı oluyorum ama yukarıda yazdığım isteğimin bir de formüller korunarak farklı kaydedilmesine dair açıklama eklerseniz sevinirim.
Tekrar saygılar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Acele mi ediyorum bilmiyorum ama en son yazdığım mesajla ilgilenen olmamış

İ

İhsan Tank

Misafir
Acele mi ediyorum bilmiyorum ama en son yazdığım mesajla ilgilenen olmamış
merhaba
ancak müsait oldum
A1 hücresine önce rakam değil harf yazmalısınız
örnek olarak
EĞİTİM - ÖĞRETİM 2010 - 2011 YILI ZEKİ SABAH İLKÖĞRETİM OKULU
bu şekilde
kod olarak
Kod:
Sub alt_üst()
.LeftHeader = ""
.RightHeader = ""
.LeftFooter = ""
.RightFooter = ""
End With
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="[COLOR="Red"]D:\Ölçekler\[/COLOR]" & [A5] & " " & [A6] & " " & Format(Now, "dd.mm.yyyy") & ".xls"
.LeftMargin = Application.InchesToPoints(1)
.RightMargin = Application.InchesToPoints(1)
.TopMargin = Application.InchesToPoints(2)
.BottomMargin = Application.InchesToPoints(2)
.HeaderMargin = Application.InchesToPoints(1)
.FooterMargin = Application.InchesToPoints(1)
End With
End Sub
bunu kullanabilirsiniz.
kırmızı yer yoldur.

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
aktif sayfanın belli bir aralığını farklı bir dosya olarak kaydetmek

İhsan Hocam,
eline sağlık zaman ayırdın uğraştın ama sanırım bazı eksik yerler var, belki de ben yeterince anlatamadım.

Ben çalışma kitabının aktif sayfasındaki b1:e10 aralığının formüllerden arındırılarak "d:\ölçekler" dizinine aktif olan sayfamın a5 hücresindeki değer bir boşluk sonra a6 hücrelerindeki değer yine bir boşluk ve günün tarihi dosya ismi olacak şekilde farklı bir dosya olacak şekilde kaydedilmesini, kaydedilen bu dosyanın sayfa yapısının üsten ve alttan 2 cm sağdan ve soldan 1 cm üstbilgi 1cm altbilgi 1cm olarak ayarlanmasını ancak üzerinde çalıştığım dosyanın bu farklı kaydetten etkilenmemesini istiyorum.

Eğer bu mümkünse ve zaman bulur bakabilirseniz sevinirim.

Bir de şayet ilgilenebilirseniz iki açıklamaya da ihtiyacım var. Birincisi yukarıda formüllerden arındırılarak demiştim, formüllerden arındırmadan da bu işlemi yapmam gerekirse kodun neresinde nasıl bir değişiklik yapmam gerekir?
İkincisi daha önce istediğim üstbilgi ve altbilgi ile ilgili isteğimde hücrenin rakamla başladığında sorun yaşadığımı belirtmişsiniz. Bu hücrenin mutlaka eğitim-öğretim yılını belirten sayıyla başlaması gerekiyor. Bununla ilgili bir düzeltme yapabilirmiyiz. Saygılarımla

İ

İhsan Tank

Misafir
şu meşhur dosyanızı ekleyin. ve onun üzerinde açıklayın. bu şekilde anlaşılmıyor.

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Hocam dosyası ekledim, açıklamaları ekledim

Hocam dosyası ekledim, açıklamaları ekledim. Size göre çok basit ve amatör bir şey istiyor olabilirim. Malum ben bu işin eğitimini almadım hem öğrenmeye hem de işimi kolaylaştırmak için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Saygılarımla

Ekli dosyalar

İ

İhsan Tank

Misafir
Hocam dosyası ekledim, açıklamaları ekledim. Size göre çok basit ve amatör bir şey istiyor olabilirim. Malum ben bu işin eğitimini almadım hem öğrenmeye hem de işimi kolaylaştırmak için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Saygılarımla
merhaba
kod olarak
Kod:
Sub alt_üst()
.LeftHeader = ""
.CenterHeader = "&""Times New Roman,Kalın""&10" & [S7] & Chr(10) & [S8]
.RightHeader = ""
.LeftFooter = ""
.CenterFooter = "&""Times New Roman,Kalın""&10" & [S9] & Chr(10) & [S10]
.RightFooter = ""
End With
ActiveWorkbook.SaveAs Filename:="[COLOR="Red"]D:\Ölçekler\[/COLOR]" & [S6] & " " & [S8] & " " & Format(Now, "dd.mm.yyyy") & ".xlsm"
.LeftMargin = Application.InchesToPoints(1)
.RightMargin = Application.InchesToPoints(1)
.TopMargin = Application.InchesToPoints(2)
.BottomMargin = Application.InchesToPoints(2)
.HeaderMargin = Application.InchesToPoints(1)
.FooterMargin = Application.InchesToPoints(1)
End With
Application.DisplayAlerts = False
Sheets("AS").Delete
End Sub
bunu kullandım.
elde ettiğim dosya ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2016 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-12-2023
merhaba
alt üst bilgi için
Kod:
Sub alt_üst()
.LeftHeader = ""
.RightHeader = ""
.LeftFooter = ""
.RightFooter = ""
End With
End Sub
bu kodu kullanabilirsiniz.
diğeri için tam yol bilgisi verin ona göre düzenleme yapalım.
mesela ile olacak bir şey değil
Merhaba,
Bu kodu deniyorum, yazılar kocaman çıkıyor. 400 küsürlük fontta. Nasıl düzeltebilirim acaba?
Bir de hücre değeri değişince üst bilgi otomatik değişmiyor. Otomatik değiştiremez miyiz? Her seferinde makroyu tekrar mı çalıştırmamız lazım?
Teşekkürler.