Hücredeki rakamlar arası boşlukların giderilmesi

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Merhaba ;

Benim sorum hücredeki rakamlar arası boşluklarla ilgili.Şirketlerin web sitelerinden "kopyala" "yapıştır" ile excel hücresine almış olduğumuz faks numaralarının arasında boşluk oluyor.Toplu faks gönderme programımız bu boşlukları kabul etmiyor.Dolayısı ile tek tek el yordamıyla rakamlar arası boşlukları silmek zorunda kalıyoruz ki bu çok fazla zaman alıyor.İşte bu boşlukları daha kolay yoldan bir temizleme yöntemi olduğunu düşünüyorum fakat bir türlü bu yöntemi ben bir acemi olarak bulamadım. :)Birde bu rakamların hepsinin birden önüne "90" eklemek istiyorum.Yrdım edenlerden Allah Razı olsun şimdiden çok büyük yardım olur çözülürse.

Teşekkür ederim.

Yalçın

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sorunuzu bir örnekle açıklayın

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2024
merhabalar sn. İ mar
Birkaç sorum olacak;
1- sayılarınız hangi formatta yani başında 0 varmı alan kodu varmı gibi ve kaç karakter uzunluğunda
2- Boşluklarınız sadece alan kodu ile telefon numarası arasındamı yoksa herhangi bir yerde de olabiliyormu;

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
merhabalar sn. İ mar
Birkaç sorum olacak;
1- sayılarınız hangi formatta yani başında 0 varmı alan kodu varmı gibi ve kaç karakter uzunluğunda
2- Boşluklarınız sadece alan kodu ile telefon numarası arasındamı yoksa herhangi bir yerde de olabiliyormu;

Merhaba.Örnek dosya ekte sayın Somer.Teşekkürler.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Kod:
Sub Düğme1_Tıklat()
Cells.Replace What:=" ", Replacement:=""
End Sub
Yukarıdaki kodu deneyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Kod:
=EĞER(PARÇAAL(C2;1;1)="0";"9"&YERİNEKOY(C2;" ";"");"90"&YERİNEKOY(C2;" ";""))
bu formülü dener misiniz?

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Uygulamayı anlatmaya çalışayım. kod onun biraz kısa yoluydu. Düzen > Değiştir > Aranan kısma bir boşluk vererin, Yeni Değere bir şey yazmadan Tümünü Değiştir tuşuna basın.

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2024
merhabalar
Bendende formüllü bir cevap VBA'yı daha tam öğrenemedim:))
internetten indirdiğiniz verilerinizi c2 ye kopyaladığınızı varsayarak herhangi bir hücreye
=90&YERİNEKOY(C2;" ";"") formülünü yazınız. İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
İlginiz için çok teşekkür ederim.Seyit beyin metodu daha işime yarayacak gibi ama o metodda da rakamların başına yine tek tek "90" eklemek zorundayım galiba :(Eğer bu sorunla ilgili bir çözümü olan varsa lütfen paylaşabilir mi ?teşekkür ederim.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
C sütunda olduğunu varsayımı ile

Kod:
Sub boşluksil()
sonsatir = Range("C65536").End(xlUp).Row
For i = 2 To sonsatir
Cells(i, 3) = "90" & Trim(WorksheetFunction.Substitute(Cells(i, 3), " ", ""))
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
C sütunda olduğunu varsayımı ile

Kod:
Sub boşluksil()
sonsatir = Range("C65536").End(xlUp).Row
For i = 2 To sonsatir
Cells(i, 3) = "90" & Trim(WorksheetFunction.Substitute(Cells(i, 3), " ", ""))
Next
End Sub
Ali bey çok teşekkür ederim ilginiz için.Yalnız ben bu kodları nereye ve nasıl yazmalıyım ? Teşekkür ederim.Saygılar ...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Excel dosyanız açık iken ALT+F11 tuşlarına basınız.Insert menüsünden module kısmını seçip bir modül ekleyin ve bu kodları buranın içine yapıştırın.
F5 tuşuna bastığınızda yada Run menüsünden çalıştırdığınızda kodlar çalışacaktır.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Excel dosyanız açık iken ALT+F11 tuşlarına basınız.Insert menüsünden module kısmını seçip bir modül ekleyin ve bu kodları buranın içine yapıştırın.
F5 tuşuna bastığınızda yada Run menüsünden çalıştırdığınızda kodlar çalışacaktır.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Büyük işten kurtardınız beni.Saolun.Kolay gelsin herkese.İyi günler diliyorum...