Hücrede belirli kelimeleri ayırma

Excel Vers. ve Dili
Excel
Merhabalar,

Elimde adres listesi var, kod yardımı ile bu adreste bulunan il ve ilçeleri ayırabilir miyim ?

Excel Vers. ve Dili
2021 ENG
hizli doldurma ile yapa bilirsin. Ornek atarsan yardimci ola bilirim

Excel Vers. ve Dili
Excel
Merhabalar, cevabınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki adresler belli bir standarda göre doldurulmamış bu yüzden hızlı doldur çalışmıyor,

Elimde 2 sheet var 1 tanesi kullanıcıların adreslerinin olduğu diğer sheet ise türkiye de bulunan ilçelerin listesi, amacım bu ilçe listesinde bir arama yapsın ve adres ile eşleşme olduğunda bir sağ hücresine Sultangazi yazsın.

KVKK gereği sayfayı paylaşamıyorum bu yüzden yukarda ki gibi anlattım umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi günler dilerim

Excel Vers. ve Dili
2021 ENG
Merhabalar, cevabınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki adresler belli bir standarda göre doldurulmamış bu yüzden hızlı doldur çalışmıyor,

Elimde 2 sheet var 1 tanesi kullanıcıların adreslerinin olduğu diğer sheet ise türkiye de bulunan ilçelerin listesi, amacım bu ilçe listesinde bir arama yapsın ve adres ile eşleşme olduğunda bir sağ hücresine Sultangazi yazsın.

KVKK gereği sayfayı paylaşamıyorum bu yüzden yukarda ki gibi anlattım umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi günler dilerim
Ornek olarak paylasa bilirsin. Metni gormeden tam soylemekde olmuyor. VLOOKUP da 1 degeride bula bilir benim anladigimdan.

Excel Vers. ve Dili
Excel
Exceli nasıl paylaşabilirim sizinle yeni kayıt oldum bilgim yok tam olarak, örnek bir excel yaptım

Excel Vers. ve Dili
2021 ENG
Buyrun ;

Boyle bir formul yazdim onun icin. Kelimeleri bosluklara gore ayirip tek tek ilcelerde ariyor. Hangisini bulsa onu yaziyor ama bir kotu tarafi var arada bosluk 2 kere birakilsa formul calismiyor.

=IFERROR(IFERROR(VLOOKUP(LEFT(C2;FIND(" ";C2;1)-1);TR_İlçe!C:C;1;0);VLOOKUP(LEFT(RIGHT(C2;LEN(C2)-FIND(" ";C2;1));FIND(" ";RIGHT(C2;LEN(C2)-FIND(" ";C2;1));1)-1);TR_İlçe!C:C;1;0));VLOOKUP(RIGHT(C2;LEN(C2)-FIND(" ";C2;FIND(" ";C2;1)+1));TR_İlçe!C:C;1;0))

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Makro-VBA Soruları bölümüne sormuşsunuz.
Alternatif VBA kodu.

Kod:
Sub Bul_Getir()
Dim myArr() As String
Dim K_Liste As Worksheet, _
    TR_İlçe As Worksheet

Set s1 = Sheets("K_Liste")
Set s2 = Sheets("TR_İlçe")
ss1 = s1.Cells(Rows.Count, "C").End(3).Row

For j = 2 To ss1
    myArr = Split(s1.Cells(j, 3), " ")
    For i = LBound(myArr) To UBound(myArr)
        Aranan = myArr(i)
        Set c = s2.Range("C:C").Find(Aranan, , xlValues)
        If Not c Is Nothing Then s1.Cells(j, 4) = Aranan
    Next i
Next j
    Set s1 = Nothing
    Set s2 = Nothing
    Set c = Nothing
End Sub