hücre değerleri hk

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
Merhabalar Sayın hocalarım şirkette kullandığım programdan aldığım raporu excele aktardığımda hücredeki değerlerin sonlarında boşluklar oluyor ( text şeklinde atıyor değerleri galiba ) hücreler formul uygulayamıyorum örneği düşey ara gibi ,butün sutunları metin sütununa döüştür fonksiyonundan hücre değerlerinin sonlarındaki boşlukları ayırdıktan sonra işlem yapabiliyorum .Bu metin sütünlarına dönüştürü vba veya makroyla yapa bilirmiyim

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Kod:
Columns("A:J").NumberFormat = "@"
Yukarıdaki kod A:J arasındaki sütunlarda bulunan hücre biçimlerini metne çevirir.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Aşağıdaki kodları dener misiniz? tarih olan değerler bozulabilir, o sütunları tekrar tarih olarak biçimlendirmek gerekebilir. Hangi sütunlar olduğu belli ise kodlara eklenebilir.

Kod:
Sub Temizle()
Application.ScreenUpdating = False
For Each Hücre In ActiveSheet.UsedRange
    Hücre.Value = Trim(Hücre.Value)
Next Hücre
Application.ScreenUpdating = True
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
sayın necdet hocam ve leumruk yardımınız için çok teşekkürler Necdet Hocam sütün olarak B,I,K sütünları bütün formullerimi bu sütünlardaki değere göre yapıyorum

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Orijinal dosya olsaydı anlamak daha rahat olurdu.
Kodları bir deneyiniz. I sütununu anlamadım, diğer sütunlardaki biçimi sanırım örneğe bakarak I sütunu için de siz uygulayabilirsiniz.

Kod:
Sub Temizle()
Application.ScreenUpdating = False
For Each Hücre In ActiveSheet.UsedRange
    Hücre.Value = Trim(Hücre.Value)
Next Hücre
Application.ScreenUpdating = True
[B]Columns("B:B").NumberFormat = "0"
Columns("K:K").NumberFormat = "m/d/yyyy"[/B]
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
merhaba

necdet hocam örnekte eklediğim asıl rapor sayfasını ekleyemedim ama şablonu ilk eklediğim örnek dosya gibi ,ama diğer rapor dosyasını ekledim bütün verilerin sonlarında boşluk var örnek dosya ektedir

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
necdet hocam en son eklediğim örnek dosya sistemden aldığım rapor örneği ve hücre içindeki değerlerin sonunda boşluk var o boşlukları vba koduyla nasıl silebilirim yukardaki verdiğiniz kodları denedim ama olmadı

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. zamenya,
Eğer benim anladığım boşluksa bu normal. Hücre genişliğiyle alakalı.
"Biçim>Satır>En Uygun Genişlik" bu ayarı yapıp dener misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
sayın leumruk hücre genişli değil örnek olarak hücredeki değerin en sonuna tıkladığınızda rakamla imlec arasında bir boşuk var (örnek a sütünündaki numaraların en sonuna tıkladığınızda imlecle numara arasında bir boşluk olacak) bu boşuğu metin sutüna dönüştürden sabit genişlik fonksiyonunu kullanıp öyle yok edebiliyorum yada tek tek boşlukları siliyorum

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
sayın leumruk hücre genişli değil örnek olarak hücredeki değerin en sonuna tıkladığınızda rakamla imlec arasında bir boşuk var (örnek a sütünündaki numaraların en sonuna tıkladığınızda imlecle numara arasında bir boşluk olacak) bu boşuğu metin sutüna dönüştürden sabit genişlik fonksiyonunu kullanıp öyle yok edebiliyorum yada tek tek boşlukları siliyorum
Sn zamenya ctrl H kullanabilirsiniz..

sutünu seçtikden sonra ctrl H yazpıp Aranan değere alt + 0160 yazın yeni değerede hiç bişey yazmayın ve tümünü değiştir deyin.. En azından tek tek değiştirmekden iyidir.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Kod:
Sub BoşlukSil()
    Cells.Replace Chr(160), ""
    For Each huc In ActiveSheet.UsedRange
        huc.Value = RTrim(huc.Value)
    Next
End Sub
Syn. zamenya,
Bu kod sanırım işinizi görür. Bulduğum bir kaç kodu birleştirerek birşeyler yapmaya çalıştım. Hücrenin en sağındaki boşluğu alır.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Kod:
Sub Dene2()
    Cells.Replace Chr(160), ""
    For Each huc In ActiveSheet.UsedRange
        huc.Value = RTrim(huc.Value)
        huc.Value = LTrim(huc.Value)
    Next
End Sub
Bu kodu kullanmanız daha mantıklı olur: Hem sağ hem de soldaki boşluğu alıyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
sayın leumruk verdiğinizkod işe oldu amabir yerde problemoluştu mesala ı sütününda 00000.11111 bayi kodu kodu çalıştırdığımda 0,11111 şeklinde oluyor:I Sütününu en sonunda ki boşluk alındıktan sonra şeklinde 00000.11111 kalmasını nasıl sağlayabilirm

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
sayın leumruk verdiğiniz kod oldu ama bir yerde problem oluştu mesala ı sütününda 00000.11111 bayi kodu kodu çalıştırdığımda 0,11111 şeklinde oluyor:I Sütününu en sonunda ki boşluk alındıktan sonra şeklinde 00000.11111 kalmasını nasıl sağlayabilirm

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
sayın leumruk verdiğiniz kod oldu ama bir yerde problem oluştu mesala ı sütününda 00000.11111 bayi kodu kodu çalıştırdığımda 0,11111 şeklinde oluyor:I Sütününu en sonunda ki boşluk alındıktan sonra şeklinde 00000.11111 kalmasını nasıl sağlayabilirm
Evet hücrelerde basılmayan karakterlerin olduğunu asıl dosyayı görünce anlamıştım ama sözünü ettiğiniz olayı engelleyemedim, o yüzden de yanıt vermemiştim dün gece.

Sütunu metin olarak biçimlendirdim ama yine sonuç değişmedi. Belki bir arkadaşımızın aklına gelir uygun çözüm.

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
necdet hocam ayırdığınız zaman için ve emeğiniz için teşekkür ederim belki başka bir yolu vardır

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. zamenya,
Belirttiğiniz sütunun, içeriğinin değişmesinin kodla bir ilgisi yok. İlk dosyanızda bu belirttiğiniz hücrelerin üzerine gelip çift tıklayın, hücrenin değiştiğini göreceksiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel-2007 Türkçe
sayın leumruk asıl rapor dosaysını 2.örnek dosya olarak eklemiştim onu üzerinde denediğimde boşlukları alıyor ama 00000.11111olan bayi kodlarını 0,11111 olarak değiştiriyor demek istediği 00000.11111 şeklinde olmasını sağlayamazmıyız

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. zamenya,
Birinci eklediğiniz dosyada belirtilen sütunu metne çevirince problem çıkmıyor. Ama nedense ikinci eklediğiniz dosyada bir sorun var. Her iki dosyada veriyi alış şekliniz birbirinden farklı mı? Birinci dosyadaki veriyi elle mi girdiniz? İkinci dosyadakinde farklı bir yöntem mi kullandınız? İlginç bir durum.