harddiski parçalamak

mew

bu işlem nasıl ve nerden yapılıyor?yani c: d: olarak.ben kendim yapabilirmiyim?neleri bilmem gerekiyo

FDisk ile Harddiski bölmek

Yeni 80 GB bir harddisk aldınız, bunu iki parçaya ayırmak, ilk bölüme işletim sistemini 2. bölüme verilerinizi eklemek istiyorsunuz:
Sistemi açılış disketi ile açınız.
C:>fdisk yazarak fdisk programını başlatınız.
İlk çıkan ekranda büyük disk desteğini etkinleştirmek istiyormusunuz diye bir bölüm gelir.Entere basarak bu ekranı geçin.
1-Fdisk Options penceresinde Create dos partition...u yani 1 nolu seçeneği seçin.

2-Create DOS partition or logical DOS Drive penceresinde Create Primary DOS Partitionu yani 1 nolu seçeneği seçin.

3-Created Dos Partition ekranı gelecektir.Burada Fdisk bize disk alanının tamamını kullanıp kullanmayacağımızı soracaktır.Biz diski bölmek istediğimizden hayır soruya "N" (no) diyeceğiz.

4-Ekrana çıkan yeni pencereden diskin ilk bölümüne kaç MB yer ayrılacağını belirtmeliyiz. 80 GB. Diskimizin 20 GB'nı ayırmak istiyorsak
ortalama 20000 MB olarak belirtmeliyiz.
5-Böylece ilk disk partitation bölümünü oluşturdunuz. Geri kalan disk alanını yeni bir partition tanımlamak klavyeden esc tuşuna basıp geri dönebilirsiniz.

5- Create Extended DOS Partition'u yani 2 nolu seçeneği seçip devam edelim. Fdisk kalan bölümü otamatik hesaplayacaktır. Kalan bölümün tamamını kullanmak için Enter tuşuna basınız.Böylece 80 GB lik sabit diski 20 ve 60 GB olmak üzere ikiye bölmüş olduk.

Diskimizi kullanabilmemiz için oluşturduğumuz her iki bölümüde format komutuyla formatlamalıyız.

Alıntı : http://www.bilgisayardershanesi.com/pufdon3.htm

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
merhaba;
izin varmı syn alpen...
diğer yol...
kurulumu yapılmış bilgisayarınıza "partition magic 8" programı satın alarak kuruyorsunuz. sonra bilgisayarınızın HDD sini istediğiniz kadar bölün..
kolay gelsin :hey:

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

partition magic 8 PowerQuest 'in mi yoksa Nortonunkimi daha iyi biliyormusunuz

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)