Hangi sayıların toplamı X eder

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26/10/2018
Merhaba arkadaşlar, A sütunundan sayılar var ve elimde bir X rakamı var ancak bu X rakamı a sütunundaki hangi sayıların toplamından oluşmuştur. Böyle birşey mümkün müdür?

resimle daha detaylı anlatmaya çalıştım. 5 değil bu rakam 2,3,5 6-7-8 vs. vs. sayıların toplamından da oluşmuş olabilir 5 örnek olsun diyededim. hatta kıstas olmasın mümkünse.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
SOLVER eklentisi kullanılmıştır.
sayıları A2:A8 aralığına yazın.
C2 Hücresini seçip, Veri sekmesindeki Çözücü eklentisini çalıştırın. aradığınız değeri kırmızı kutu içine yazıp, ÇÖZ düğmesine tıklayın.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018
Dediğiniz gibi yaptığımda çözülecek problem belirlenmedi dedi.

Resimde paylaşılan gibi ben de kısıtlama eklemek istedim, bu seferde böyle bir şey ile karşılaşıyorum.

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
C2 hücresinde formül var, yazmayı unutmuşum :p
=topla.çarpım(A2:A8;B2:B8)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018
Teşekkür ederim, 15 ve 17 sayılarının toplamı 39 yaptığından kontrol kısmını iki harfin yanına 1 ekledi, daha belirgin olmasından ve sütun sayısı bende çok fazla olduğundan buna herhangi bir renk katabilir miyiz acaba ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Denemek lazım. Ancak, işlem uzun sürebilir. Hafıza yetmeyebilir.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018
Hafızadan kastımız, excel'in hafızası ise 100 adet sayı içerisinde arasa ona da razıyım. Bu formülü 100 sayı içerisinde arayacak şekilde nasıl geliştirebilirim acaba, yardımcı olur musunuz ?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Hafızadan kastımız, excel'in hafızası ise 100 adet sayı içerisinde arasa ona da razıyım. Bu formülü 100 sayı içerisinde arayacak şekilde nasıl geliştirebilirim acaba, yardımcı olur musunuz ?
.

Bu dosyada ben 121'e kadar yaptım. Uzatarak deneyin.

.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
@time2burn;

A sütunundaki sayılar sadece 1'er defa mı kullanılacak, yoksa 1'den fazla kullanılabilir mi?

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Gerçi sayın Sistran ve İdris Bey arkadaşlarımız konuya çözüm getirdiler ama ben de alternatif olarak, bu işi formülle yapan bir dosya hazırladım.

Ekli dosyada "sarı" renkli hücreye ulaşmak istediğiniz sonucu yazdığınızda; A sütunundaki verilerden hangileri toplanarak bu sonuca ulaşılıyorsa, yanındaki hücreye (B sütununda) "+" işareti konularak belirlenmektedir.

Formüller Excel'i epey yorduğu için ben sadece A1:A10 aralığındaki veriler için çalışma yapmak üzere B1:B10 hücrelerine ilgili {dizi formülünü} girdim.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018
.

Bu dosyada ben 121'e kadar yaptım. Uzatarak deneyin.

.
İdris bey, siz ilk sayfadaki için yapmışsınız sanırım. ikinci sayfa sanırım benim işimi gören, ilk sayfanın mantığını çözemedim. bu sayfadaki satır sayısını arttıramaz mıyız ? ben 100-150 civarında sayı içerisinde arama yapmasını istiyorum.

Gerçi sayın Sistran ve İdris Bey arkadaşlarımız konuya çözüm getirdiler ama ben de alternatif olarak, bu işi formülle yapan bir dosya hazırladım.

Ekli dosyada "sarı" renkli hücreye ulaşmak istediğiniz sonucu yazdığınızda; A sütunundaki verilerden hangileri toplanarak bu sonuca ulaşılıyorsa, yanındaki hücreye (B sütununda) "+" işareti konularak belirlenmektedir.

Formüller Excel'i epey yorduğu için ben sadece A1:A10 aralığındaki veriler için çalışma yapmak üzere B1:B10 hücrelerine ilgili {dizi formülünü} girdim.

.
@Haluk bey sizin paylaşmış olduğunuz dosya da işimi görüyor ancak dediğim gibi sayı orada da az, daha fazla sayı içerisinde arama yapmamızı sağlamak mümkün mü, bu arada A sütunundaki sayılar sadece 1'er defa mı kullanılacak.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Bunu başta söyledim. Ben ikinci sayfadakini 15 satıra kadar yaptım ondan sonra satır arttıkça bilgisayar sürünmeye başlıyor.

İkinci sayfada yapacağınız işlem: tanımlanmış =Formül!$A$4:$A$13 alanın 13'ünü artırmak ve diğer satırları aşağıya doğru kopyalamak.

Deneyin bakalım kaça kadar çıkacaksınız.

.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Şimdi şunu da açıklayayım. Burada limit ne?

Dizi2 tanımlanmış olan ad için kullanılan formül =ROW(INDIRECT("1:"&2^ROWS(Formül!Sayı))) şeklindedir. 2^satır adedinin Excel'in satır sayısından az olmalıdır. Bu da 2^20 dir. 1048576 Excel limit satır sayısıdır. Bu demektir ki; çalışma 20 satır altında olması gerekir.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
26/10/2018
Evet İdris bey, ben de diyorum neden 21'inci satırda formül çalışmıyor. En fazla 20 adet sayımı aratabilirim excel'de doğru mu anladım. Daha fazla sayı ekleyemez miyim yani.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekli dosyada derlenmiş kodlarla, 1000 satırlık veri kümesinde sonucu 1 - 2 saniye içinde alabilirsiniz.

Sayfadaki sarı renkli hücreye ulaşmak istediğiniz toplamı yazın ve butona tıklayın. Hangi hücrelerin toplanacağı sayfada belirecektir.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
27.01.2022
Dosyanın daha kullanışlı versiyonu ektedir.

.
Merhaba Haluk Hocam
bu yaptığınız mükemmel paylaşım için öncelikle size teşekkür ederim.
ben hesaplama yapılacak alanı değiştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım:)
yani örneğin 5.nci satırdan başlatayım ve örneğin 4.sütundan başlasın gibi ama sonuç bu sefer doğru olmadı
bunu nasıl gerçekleştirebiliriz
yardımcı olabilirseniz sevinirim
teşekkürler