Fonksiyonların hızlandırılması

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Sayın hocalar,

ekte büyükçe bir data mevcut , bu data ile aşağıda belirttiğim raporlamaları takip etmekteyim.datayı oluştururken alışlar, satışlar,banka,kasa ve çek verilerini her ay için farklı dosyalarda takip edip raporlama için data dosyasına ilgili verileri bir önceki ayın altına yapıştırarak oluşturuyorum.
(bir nevi ön muhasebeyi excelde yapmaktayım)

1. Müşteri alacak takibi
2. Satıcılara borçlar
3. Personel iş avans takibi

görüleceği üzere tablolardaki formüller yardımı ile raporları oluşturabiliyorum fakat data çoğaldıkça hesaplama süresi uzamaya hatta bilgisayarın bloke olmasına neden olmaya başladı bu konuda daha öncede çok kez yardım istedim fakat net cevaplar alamadım. Hocaların yoğunluğu nedeniyle şikayetlenmeden farklı sorunlar karşısında verilen cevaplardaki açıklamalardan çok yararlandım. Belki fonksiyonlarla bu işlem ancak bu kadar olabilir bu nedenle aşağıda ki konularda yol gösterirmisiniz.

1. Kullanılan formüllerde hata varmı,
2. Farklı formüller kullanarak işlem hızlanabilirmi
3. Makrolarla mı çözmek gerekir (bu konuda çok cahil olduğumu çok itiraf eetim tekrar ediyorum)
4. çözüm benim oluşturduğum kadarsada yine de hocalarımızdan bunu belirmelerini rica ediyorum.

Herşey için her öğrettikleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Hayırlı bayramlar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Tüm hocalarımızdan ve arkadaşlardan en azından olumlu veya olumsuz önerilerinizi bekliyorum.

En azından bu konuda başka bir yolu yoktur şeklinde de olsa cevap bekliyorum. Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Öneriler ve uyarılar

Tüm arkadaşların ve hocaların önerilerini ve uyarılarını bekliyorum.Herhangibir cevap gelmemesini nedeni konusunda özellikle uzman arkadaşların fikirleri konusunda bilgilendirilmek istiyorum.

Acaba konu hakkında yeterli bilgi veremiyormuyum yardım alabilmek için.

Herşey için teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Dosyanızda bol miktarda TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunu kullanmışsınız. Bu fonksiyonu birden fazla kritere göre hesaplama yapılması gerektiğinde çoğumuz kullanırız. Fakat en kötü yanı yüksek hacimli dosyalarda ağır çalışmasıdır.

Bu fonksiyonu kullanacaksanız veri aralıklarını çok geniş tutmamalısınız. Örneğin veri aralığınız en fazla 1000 satır olacaksa siz formülde A2:A1000 kullanmalısınız. Eğer bunun yerine aralığı geniş tutayım deyip A2:A65536 yazarsanız sisteminizi gereksiz yere yormuş olursunuz ve size zaman kaybı olarak geri dönecektir.

Siz tablonuzda alan tanımlamalarını yaparken son satıra kadar tanımlamışsınız. Bunun yerine dinamik alanlar tanımlayarak biraz olsun hesaplamalarda hız kazanabilirsiniz. Ya da tablo yapılarınızı özet tabloya uygun bir yapıda hazırlayıp excelin yerleşik işlevi olan ve çok hızlı çalışan ÖZET TABLO seçeneğini kullanabilirsiniz.

Formül kullandığınız sürece bu söylediklerimi yapsanız dahi veri sayınız arttıkça yavaşlamanın önüne geçmeniz zorlaşacaktır.

Makro kullanarak (farklı alternatifler bulunabilir) yavaşlamanın önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz.

Döngüler kurarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.
ADO-DAO yöntemini kullanarak sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Bahsettiğim konularla ilgili çözümler forumda bulunmaktadır. Arayıp ulaşabilirsiniz. Uyarlama yapamadığınız yerlerde bizler yardımcı olabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 / excel 2010
Sayın Korhan Ayhan ,

İlginiz için çok teşekkür ederim önerilerinizi mutlaka dikkate alacağım fonksiyonlar harici konularda yeterli bilgi sahibi olmadığımdan bu şekilde çözüm yoluna gitmiştim.

Ado ile raporlama için forumda bulunan örnekleri inceleyerek kendime uyarlamaya çalışacağım eminim çok yerde takılacağım , takıldığım yerlerde sizlerden yardım talebinde bulunacağım.

Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim , saygılar.