Fifo Yöntemiyle Maliyet Kaydı

Excel Vers. ve Dili
Türkçe, Professional Plus 2016, Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-08-2022
Merhaba,
Örnek dosyada iki sayfa var. Birinde alış diğerindeyse satış hareketleri bulunuyor. Veriler alt alta düzenli şekilde, liste mantığıyla sıralanıyor. Sayfalarda hücre birleştirme v.b... uygulamalar yok. "Alış Hareketleri" sayfasıyla "Satış Hareketleri" sayfası -"Satış Hareketleri" sayfasına eklenen birim maliyet sütunu dışında- yapısal olarak birbirinin kopyası. Dosyada açıklandığı üzere alış sayfasında doğru şekilde verilen birim maliyetlerinin Fifo yöntemine göre satış sayfasına işlenmesini istiyorum.
Konuyla ilgilenecek arkadaşların her türlü çözüm önerisine ve öğütlerine açığım. İlla kodla yapılsın diye bir takıntım yok. Sonuç alabileceğimiz verimli bir yol bulmak istiyorum. "Nasıl yapılır?" noktasında her türlü fikrinizi sunabilirsiniz.
Saygılarımla...

Küçük bir not:
Fifo nedir?
-Fifo -First In First Out- bir stok değer yöntemidir. Bu yöntem, ürünün satışa konu miktarlarının sırasıyla ilk girişlerden çıkarılması ilkesine dayanır. İlk giren ürün bitince ikinci ürüne geçiş yapılır; ikinci biterse düşüm üçüncü girişten devam eder.

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Tabloda almadığınız ürünlerin satışı mevcut!
Eki inceleyin. Size fikir verecektir. (yanlış maliyet fiyatı gelmiş yada geliyorsa belirtin.)
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Kontrol ediyorum Sayın Muygun...

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Merhaba arkadaşlar,

Şu ana kadarki kontrollerim sonucunda gözlemlediğim bir kaç şeyi paylaşmak istiyorum:

1- Analiz sayfasını oluşturan makro alış sayfasından çıkış yapınca tetiklenecek şekilde tasarlanmış. Yüksek sayıda ürün girişi yapılması durumunda hesaplama biraz uzun sürüyor. Eğer bu sırada çalışmaya devam ediyorsanız otomatik tetiklenme can sıkıcı hale gelebiliyor.
*Düşünceler: Makromuz, alış sayfasında tıklatma düğmesi v.b. bir nesneye bağlanırsa otomatik tetiklenmeyi engellemiş oluruz. Alış hareketleri işlenip bitirilince düğme tıklanır ve analiz sayfası yeniden oluşur.

2- Satışlar sayfasında 244 değeri üzerinde yapılan satış hareketleri için, ilk 244 değerin alış fiyatı oluşturuluyor. Bu da miktarın kalan kısımları için maliyet değeri girilememesi anlamına geliyor. Sorunun sebebi Excel 2003 versiyonunda bulunan sütun sayısı… İlk 12 sütunda hareketlerin diğer verileri bulunuyor. Geriye kalan 244 sütundaysa birim alış maliyetleri oluşturuluyor.
*Düşünceler: İlgili makrodaki satır ve sütun sayıları güncellenirse sorun çözülecektir.

3- Alış ve satış fiyatlarını , stok kodları listesinde filtreleme yapıp kontrol ederken bir kaç hatayla karşılaştım:
*Bazı kayıtlarda satış sayısı 1 olmasına rağmen alış fiyatı bölümünde iki adet fiyat oluşuyor. Bir başka anlatımla kayıt satırındaki satış sayısından fazla alış sayısı üretiyor.
*Bazı kayıtlarda toplam alış ve toplam satış eşit olmasına rağmen son satış hareketleri için alış fiyatı oluşturmuyor; stoksuz satış yapılmış gibi hücre renklendiriyor.
*Bazı kayıtlarda -diyelim ki- ilk alınan 10 tane olmasına rağmen 10 değerini geçen diğer satışlar için de aynı alış fiyatını üretiyor.

*Düşünceler: Bu sorunun sebebiyle ilgili aklıma tek gelen stok kodlarında filtreleme yaparak kontrol sağlamam. Alış sayfasındaki filtrelemeden sonra analiz sayfasını kontrol ettim; alt kodların üretim sayısı ve ilgili alış fiyatları doğru çıktı -birkaç ürün için test yapabildim; aldığım sonuç beni tatmin etti-. Bu uygulamanın sorunun asıl sebebi olup olmadığı noktasında henüz emin değilim. Çözebilen arkadaşların bilgilendirme yapmasını rica ediyorum.

Yazdıklarım yeterince anlaşılır değilse, açıklama istemenizi rica ederim.
Saygılarımla...

Sonradan ekleme: Satışlar sayfasında PMX-041 stok kodlu ürünün toplam alışını yanlış veriyor. Söz konusu ürün hem analiz sayfasında hem de alışlar sayfasında toplam 10 adet alınmış görünüyor. Sıralamasını değiştirdim; ilk sıraya gelen bir başka üründe aynı hatayı alamadım. İlgili ürünün iki ayrı alış hareketinin tarihi birbirinin aynısı... Başka bir üründe de iki ayrı alış hareketine aynı tarihi verdim, ancak ondan da sorun çıkmadı. Neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla bu sorun PMX-041 'e özgü.
Tekrar ekleme: An itibariyle tüm ürünlerin alış rakamlarıyla PMX-041 'in ürün kodunu değiştirdim -PMXX şeklinde- ; yeni kodla da sorun çözülmedi. Doğrusu isterseniz sorunun sebebini şimdi daha çok merak ettim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
130 görüntüleme sonucunda Sayın Muygun dışında görüş yazan bile çıkmamış. Uzman arkadaşlar ve diğerleri, bir el atamaz mıyız acaba ?

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Fifo yöntemi ilk giren ilk çıkar olması lazım. buna göre dosyanızda stok koduna göre sıralama yapınca
340369518 bu stoklu üründen alış hareketleri sayfasında farklı tarihlerde 6 adet (satır) veri var
oysa satış hareketleri sayfasında 12 adet(satır) nevcut
Buradan yola çıkarak adet bazında da uyumsuzluk var 24 de 48 ilk olarak benim izlenimim girişi olmayan ürünleri fazlası ile çıkması durumu
bu böylemi olması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Merhaba,
Yazılan kod, stokun eksiye düşmesi durumunda eksi satışları renklendiriyor. Bu da stokun eksiye düşmesi durumunda uyarıcı bir nitelik taşıyor. Gerçek hayatta da böyle olur zaten. Bazı stoklar sıklıkla eksiye düşer. Sayım zamanları düzeltme yapılır v.s... Aslında ben adetleri değiştirerek de denemiştim. Zaten sorunları o sırada almaya başladım.
Hala çözemediğim PMX-041 ürünü için toplam alış sayısının neden bir eksik çıktığı. Buna bakabildiniz mi?

Son düzenleme:

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Merhaba ben 2 bolu mesajdaki dosyaya bakmadım 1 nolu mesajdaki eklediğiniz dosyaya baktım alış ve satış durumlarına göre olmayan bir mal çıkış yapılmış gibi gözüküyor bunun mantığını anlayamadım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Bazen koordinasyondan kaynaklanan yetersizlikler ve sair sebeplerden dolayı depoya giriş yapan bir ürünün fişi, irsaliyesi, faturası elinize ulaşamayabilir. Ürünün fatrası gelmiştir ama siz işlememiş, gözden kaçırmışısınızdır. Koli içi rakamlar her markada ve veya ambalaj seçeneklerinde değiştiğinden her ürünün koli içi adetini doğru hatırlamayabilir, koli* koli içi rakamını yanlış yazabilirsiniz. Bu ve benzeri durumlarda eksi satış gerçekleşir.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Pekala bir üründen size sipariş verildiğinde elinizde bulununp bulunmadığını nereye bakıp anlıyorsunuz depoyamı bakıyorsunuz yoksa elinizdeki proğramdaki kayıtlaramı bakıyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Program yok elimde. Her şey excel üzerinde kaydediliyor. Ki, bu bir şeyi değiştirmiyor. Program kullanan diğer arkadaşlarım da stoktaki mevcut rakamların programdaki rakamlarla uyuşmaması sorununu yaşıyor. Yani sebep personelin çalışma alışkanlıkları ve koordinasyon yetersizliği...
Halit Bey, 4. mesajdaki 3 nolu sorunların sebebinin eksi satış olduğunu mu düşünüyorsunuz?

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Konuyu anlamadığım için bir kurgu bile kuramıyorum ekli dosyada sırala komut düğmesi birinci sırada E sutünu ikinci sırada B sutünu nu baz alarak sıralıyor.

Aktar düğmesi de satış hareketleri sayfasındaki karşılığı olan alış hareketleri sayfasındaki G,H,I sutünlarındaki verileri L,M,N, sutünlarındaki verileri getiriyor
K sutünundaki verilerde E sutünuna getiriyor.

Belki bu düzenleme işinize yarıya bilir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Hemen deniyorum Hocam.
Rica ederim bir yere gitmeyin:)

Excel Vers. ve Dili
10-08-2022
Sayın Hocam,
Siz dahisiniz! Olaganüstü olmuş. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Dosyalarımı, yaptığınız çalışmanın mimarisine göre yeniden tasarlayacağım. Bu sebepten sizi tekrar rahatsız edebilirim.
Ayrıca üşenmeyip de konuyla ilgilenen, sorunumu çözmek için emek sarfeden Halit3 Hocam,
Teşekkürlerimi kabul edin lütfen.
Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
mıcrosoft exel türkçe
29/06/2023
neden bu işler için eta logo vega zirve gibi bu işin uzman programlarını kullanmıyorsunuz..ben tavsiye ederim 20 yıldır kullanıyorum bu gibi programları aklından geçmeyeni bile analiz edip size veriyor