Fifo tablosu için yardım

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07/02/2022
Öncelikle merhaba,

Yusuf hocam Stok saç sayımlarında saçların paslanma riskini ortadan kaldırmak için fifo makrosu hazırlamaya çalışıyorum. Mantığı oturtturdum fakat uygulayamadım.. Saç stoklarını cinslerine göre 1den 19 a kadar stok kod adı altında sınıflandırdım. İşletmeye giriş önceliği olarakta ID numarası atadım en küçük olan en eski anlamında.. Kırmızı ile fifo yazan kısmın altındakiler buton olarak düşünelim. Örneğin stok kodun altında 12 olduğu için şimdilik 12. butona bastığımızda program çıkan sacların toplamını stok kod 12lerin içinde arayıp ilk önce ID 1 çıkarmaya başlayacak daha sonra ID 2 ye gececek. Ama bu tabiki örnek olduğu için bu şekilde normalde bir çok farklı alt alta stok kod olacak ve sadece 12. kodlarda arama yapıp toplam giren kodlardan çıkan kodları çıkaracak ve aynı zamanda ID sıralamasına dikkat edecek.. Son çıktı si olacak sayfa 2'deki gibi olacak.. İlk giren ilk çıkar mantığıyla hareket etmeye çalışacak. Bu şekilde çalıştırmak mümkün mü bilemedim

Saygılarımla

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Açıkçası nerdeyse hiçbir şey anlamadım. Ne istediğinizi biraz daha açık ve örnekleri çoğaltarak belirtmeniz iyi olur bence. Özellikle en önemli kısım olan "program çıkan sacların toplamını stok kod 12lerin içinde arayıp ilk önce ID 1 çıkarmaya başlayacak daha sonra ID 2 ye gececek." kısmını anlamadım. "Çıkan saclar" nedir?

Bir de sorularınızı isme hitaben yazmasanız daha iyi olur. Burda tek üye ben değilim sonuçta, isim yazarak başka arkadaşların yardımcı olmasını engellemiş gibi oluyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
07/02/2022
fifo problem Açıklama

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle Anlatmak istediğim ;

1-Kırmızı ile fifo kutucuğunun altındakiler buton olacaktır..
2-üretimde kullanılan malzemeler Stok kod adı altında özelliklerine ayrılmıştır.Örn stok kod 6 denildiğinde 3mmgalvaniz1250*12500 olduğu yine yan taraftaki tablodadır..
3- Yapılmak istenen programda Fifo 6 butonuna bastığımızda bizim giren çıkan tablosundaki kodlardan, stok kod6 içindeki giren çıkanları inceleyip, ilk çıkanı ilk girenden eksiltip ikinci çıkanı ilk giren miktarda kaldıysa yine ondan eksiltip ve hala düşülmesi gerekiyorsa fabrikaya 2. girenden eksiltmek olacaktır ve kalanı sayfa ikide olduğu gibi bize yazdıracaktır.

4-ekli deneme sayfasında stok kod12 ile gösterilmiştir. Ve çıktısı sayfa 2 deki gibidir. çıkan mıktarlar 13+23+76=112 adet Program Stok kod 12 dahilindeki en küçük ID numarasından başlayıp giren kısmından eksiltecektir. Yani ID1'den 19 adet+ID2'den 30 adet+ ID3'ten 40 adet+ ID4'ten 23 adet eksiltip Sayfa 2'ye ID4 Stok kod 12 ve kalan kısmınada 50 adetten 23 adet eksilttiği için 27 adet ve altına da fabrikaya daha sonra giren ve hiç eksilmemiş olan ID7'yi yazacaktır.

Saygılarımla

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
fifo (İlk giren ilk çıkar)

Merhaba;
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Not: Yusuf Bey'in belirttiği gibi isme hitaben soru yöneltmezseniz alternatif çözümleride kapatmamış olursunuz.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba;
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Not: Yusuf Bey'in belirttiği gibi isme hitaben soru yöneltmezseniz alternatif çözümleride kapatmamış olursunuz.
Merhabalar. Konu ilgimi çektiği için bir şeyler yazmak istedim.

Sayın muygun, güzel bir çalışma oldu ancak (hazır kodu yeni yazmışken, konu taze iken);
-- giriş miktarından fazla çıkış kaydı mümkün oluyor, ya buna engel olmak ya da duruma ilişkin bir uyarı mesajı görüntülemek çok iyi olurdu diye düşünüyorum, bunun için koda bir ilave mümkün olur mu acaba?

Bu kısmı sonradan yazıyorum.
Sayfa2'de sadece kodu son kullanılan ürüne ait kayıt oluşuyor. Sayfa1'de bir'den fazla cins ürüne ilişkin giriş-çıkış kaydı yaptım ve kodu çalıştırdığımda; sadece son kaydedilen stok koduna ait kalan miktar yazılıyor, oysa son satırda olmayan ve stokta kalan miktarı olan ürün'e/malzeme'ye ait kalan miktar görünmüyor. Belki Sayfa2'ye tüm stok kodlarının listesi yapılıp, karşılarına kalan miktarların yazdırılmasında yarar var sanki.

Son düzenleme:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba Ömer bey;

Tablonun tasarımında STOK KOD yazan sütunda ilk yazılan ilk giren olarak düşünüldü (Bu nedenle ID no'su yada H sütunundaki tarih kullanılmadı. Tabloya ilk yazılan ilk girendir.)
Kodlar ile "GİREN" hücresinde işlem var ise;
Önce "KALAN" kısmına "GİREN" miktarı yazar (kod bundan sonraki adımda bunu değiştirecek yada aynen bırakacak)
ilgili satırdaki "STOK KOD" verisine ait "TOP ÇIK" verisine bakar.

(I sütun değeri-J sütun değeri) küçük eşit ise GİREN miktara;
(I sütun değeri-J sütun değeri) sonucunu K sütununa yazar.
"TOP ÇIK" miktarı "GİREN" sayısından fazla ise K sütununda ilgili hücreye BİTTİ yazar.

Sonra Kullanıcının isteği doğrultusunda "hangi partiden kaç adet kalmış" listesi için K sütununa bakar
Bu sütun değeri "BİTTİ" değilse ve boş değilse (sayısal veri varsa) Sayfa2 sayfasına listeler.

Burada amaç "Depoya giren ve depoda kalan Hangi üründen (kaldıysa) ne kadar kaldı" listesini çıkarmak.
Ama tüm ürünlerin toplam giriş-çıkış'larını (genel stok durumunu) görmek istiyorsanız eki inceleyin.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
07/02/2022
Merhaba,

İlk önce bu programda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ederim. Hocalarımın verdiği bilgi ve kodlar doğrultusunda stok tablomu buraya kadar getirdim. Fakat iki farklı sıkıntım var. öncelikle sac stok takip sayfasındaki kenarları kalın ve sayfanın dısına taşmış ve sayfaya sığmayan tabloya her veri girişinde sürekli gereksinim duyuluyor fakat her seferinde sayfayı sağa doğru cekmek yerine nasıl birşey yapılabilir.

İkinci sorum ise genel stok tablosundaki "kalan kg" kısmında hesaplama yapmak istiyorum fakat yapamadım kullandığım kodlar aşağıda fakat olmadı yardım eder misiniz.Makronun içinde nereye koyduysam kabul ettiremedim lütfen yardım

Ek olarakta fifo tuşuna basıldığında biraz ağır gibi sizce normal mi? fifo hesaplama makrosunun içine hesaplama koyduktan sonra biraz ağırlaştı..

For ü = 3 To Range("c65536").End(xlUp).Row
Cells(ü, "ı") = Cells(ü, "c") * Cells(ü, "d") * Cells(ü, "e") * Cells(ü, "h") * / 1000000

Next ü

Saygılarımla..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
07/02/2022
merhaba,

şimdi dikkat ettim genel stok durumundaki çekilen verilerde yanlışlık var örneğin 2lik galvaniz gelen 163 adet yazıyor aslında öyle birsey yok anlayamadım.. yardım eder misiniz

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
merhaba,

şimdi dikkat ettim genel stok durumundaki çekilen verilerde yanlışlık var örneğin 2lik galvaniz gelen 163 adet yazıyor aslında öyle birsey yok anlayamadım.. yardım eder misiniz
Merhaba;
Kodları taşırken hata yapmışsınız.

(J sütunu yerine M sütununu , K sütunu yerine O sütununu toplatmışsınız)

Eki tekrar deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
07/02/2022
Merhaba
Arkadaşlar hesaplama 4 işlem için yardımcı olabilir misiniz. Makronun içinde kullanmakta zorlandım. Yukarıda anlattım lütfen yardım..Muygun çok teşekkürler..

Saygılarımla