faiz hesabı

ekteki dosyada görüldüğü üzere uygulanan temmerrüt (gecikme) faizi değişen tarihlere göre değişmektedir. Faizin başlangıç tarihi ile hesaplanacak günleri ve tutar girildiğinde, bu değişen fazi oranlarına göre örnekte b1 ye girilen tarih ile b2 e girilen tarihler arasında b3 teki miktara ne kadar faiz işlediğini bulmak istiyorum... Burada ki en önemli husus faizin ilerde ki bir tarihte değişeceğini, bu tarihinde makro içine yazılmadan sadece hücre içine yazılabilmesi gerek. Bunu sadece tek bir çalışma kitabında değil, çok sayıda ki çalışma kitabında kullanacağım...Cevaplar için şimdiden teşekkürler....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızı inceledim,bazı sorulara açıklık getirirseniz çok iyi olacak,özelliklede benim gibi faiz hesabından hiç anlamayanlar için çok gerekli. Dosyanızda ki verilere göre bir hesap yaparak bunu gönderirseniz açıklayıcı olacaktır. Verdiğiniz faiz oranları nasıl kullanılacak,günlük faiz oranını bularak buradan hareket etmek mi gerekecek.
Burada ki en önemli husus faizin ilerde ki bir tarihte değişeceğini, bu tarihinde makro içine yazılmadan sadece hücre içine yazılabilmesi gerek. Bunu sadece tek bir çalışma kitabında değil, çok sayıda ki çalışma kitabında kullanacağım
Makro bir çalışma kitabında düzenlenecek,diğer çalışma kitaplarında bu makroyu sanırım kopyalayarak kullanacaksınız, eğer faiz oranları makro içine yazılmayacaksa, bir sayfa içindeki hücrelere yazılmalıdır, Bu durumda tüm diğer kitaplarınızda ortak veri alınan ve sadece faiz oranlarının bulunduğu ayrı bir kitap oluşturmakta fayda var

İlgine tesekkürler Leventm.. Ekte istediklerimi ve kullandığım dosyanın küçük bir bölümünü gönedriyorum..inşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sizi kaçırmadan hemen sorayım dedim. bahsettiğiniz 7 kadar dosya mahkeme dosyasımı yoksa excel dosyasımı. yani her biri ayrı excel dosyalarındamı yoksa tek excel dosyası içinde 7-8 dilediğiniz kadar sayfa kullanarak çözsek işinize yararmı

excel dosyası...amaçları farklı ama benzer dosalar...cok sayfalı olursa boyutu büyüyor...oda sakınca yaratıyor... onun için 7 dosya ....eskiden tek dosyam vardı..ağırlasinca böldüm...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bu dosyayı bir inceleyin.
Tüm hesapları tek bir excel dosyasında bu şekilde yapmak ve diğer
excel dosyalarınıza bu dosyadan referans taşımak bana en mantıklısı geldi. böylece diğer çalışma dosyalarının her birinde makro koymak zorunda kalmadan bu dosyadaki güncellemeleri onlara taşıtabilirsiniz.

birde sizin formülle yaptığınız çözümde bana hata var gibi geliyor. yanılıyorsam özür ama tam faizde değişiklik olduğu gün sizinde tarih başlangıcınız ise faiz tutarını mükerrer hesaplıyor. örneğin 27.1.94'te faiz değişikliği olmuş , o gün borçlanmaya başlayan birisinin toplam faizi 2678 tl iken bir gün sonrası 28.1.94'de başlayan birisinin 2195 oluyor.

neyse bir inceleyin olmazsa başka yol nuluruz.

danersin, formülümde ki hata için haklısın...faizin değiştiği gün ile başladığı tarihin aynı olması halinde yanlış hesaplıyor... bu eşitlik haili için formülü yeniden düzenlemeliyim...tabi yardımlarınızla bir yenilik yapamazsak son çare.. Makrolarla aram iyi değil...gönderdiğin dosyayı inceledim ama hiçbir şey anlamadım... bu konudaki bilgisizliğimi hoşgörerek açıklayıcı bilgide gönderirsen çok sevineceğim...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Benim dosyada sizin formüllerinizin olduğu sayfa ile işim yok, sadece hatayı göstermek için yolladım, o sayfayı silin.

Makronun çalıştığı sayfada J sütunundaki tüm rakamları silin ve faizleri yeniden hesapla tuşuna basın, göreceğiniz gibi hepsinin faiz tutarını birdefada hesaplayıp yazıyor, dolayısı ile faiz oranlarında veya borç miktarı, tarihi vs de bir değişiklik olduğunda o tuşa basmanız , daha önceki rakamları silmemiş bile olsanız tüm hepsini yeniden hesaplayacaktır.

G ve J sütunu altında satır atlamadan aşağıya doğru istediğiniz kadar anapara, tarih vs girerek hepsini bir defada hesaplayabilirsiniz. Zaten makrolar ile aranız iyi olmadığını tahmin ettiğim için tüm dosyalarınıza makro koymak yerine , tüm hesaplarınız için bu dosyayı kullanabileceğiniz şekilde çözüm aradım.

Daha sonra burdaki hesapları diğer dosyalara ister manüel taşırsınız isterseniz diğer dosyalardaki ilgili hücreleri, bu dosyadaki ilgili hücrelere bağlar, diğer dosyayı açtığınızdada update istersiniz olur. (bu işlemi bilmiyorsanız onuda anlatırım ama şu an servisim kaçmak üzere :D )

sevgili Ersin (Ersin güzel isimdir..abimin adı)....Güzel, ama her güzelin kusuru olur.. :D İşlem tarihi, faizin son değiştiği tarihten sonra ise 0 veriyor....örnek:borcun doğduğu tarih 16.06.2004, işlem tarihi 14.3.2005 faiz =0...Acep nedendir..?selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
İyiki formülünüzde bir hata buldum, hemen benim kodda hata bulup durumu bir-bir yapacaksınız değilmi.
Hata değil aslında sadece böyle bir durumunda vuku bulacağını varsaymadım. Dosyanın başlangıç tarihi tüm faiz oranlarının açıklanmasından sonra ise hesaplaması en kolayı, bitiş ve başlangıç tarihlerini çıkartmak yeterli. bu satırı ekledim dosadaki koda..

Ben hemen durumu 2-1 yapayım. Sizin formüllü çözümünüzde iki tarihte
son faiz açıklanmasından sonra yapılıyor ise hatalı hesaplıyor.
örneğin 30.12.2007 ve 31.12.2007 yazın, bir gün için anaparanın 1,5 misli para ödetiyorsunuz kimeyse artık :D Boşa dememişler allah insanı doktorların, avukatların elinde düşürmesin diye :D

Böyle böyle doğruyu bullacaz artık..

Sevgili ersin...sgl...Fıstık gibi oldu...harikasın...İlgili dosyalarıma bunu uygulamaya çalışacağım...tıkandığımda nefes isterim...Varmı öyle avukata elini verip kolunu kaptırmadan kurtulmak :keyif:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:keyif:

ama bence makroları öğrenmeye niyetli değilseniz diğer dosyalara hiç bulaştırmayın makroyu, bu dosyada tüm hesaplanacak bilgileri hesaplayın, diğer dosyalara buradan referans verin derim ama o kısmı size kalmış artık.

kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
son 3 mesajdır unutuyorum benim makronun çalıştığı sayfada
Günleri hesapladığım sütunun hiçbir esprisi yok, sadece denerken yapmıştım kaldı öyle..
ama bu sayfada satır-sütun silmek kodları etkileyeyeceğinden
o sütunu komple seçip clear all (tümünü temizle) yapabilir yada hide(gizle) yapın..

bir de not: forumdan verimli şekilde faydalanmak için Profilinize girip , imzanıza kullandığınız excel versiyonu ve dilini ekleyin.

sevgili ersin....6 çeşit ana dosyam var ve bu dosyalar icra takibi çeşitlerini içeriyor. Yapacağım takibe göre dosyalardan birinde işlem yapıp farklı kaydederek her kişi (her icra takip dosyası) için bir dosya yaratıyorum. Bu ana dosyalar ve tabiki farklı kaydedilen excel dosyalarımın içinde bolca metin var. Bu yüzden boyutları büyük. Her dosyada farklı tutar ve farklı tarihler var. İlgili dosyayı açtığımda borcun o günkü toplam tutarını görebiliyorum. Bu yaptığımız çalışmayı bunlardan ayrı kullanmak verimli olmayacak... dosyalarımda tabiki makrolarda var fakat bunlar basit düzeydeki makrolar. Bu makronun her dosyada çalışması gerekir. Ne önerirsiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Daha önce atlamışım sorunuzu. kusura bakmayın.

Ben diğer dosyalara bu makroyu taşımak daha kullanışsız diye böyle bir çözüm yaptım. Tüm yapmanız gereken hem bu dosyayı hemde icra takip dosyanız aynı anda açıkken icra dosyanızda faizin gözükmesi gereken hücreye = girip, ctrl+tab ile bu dosyaya geçip ilgili icra takibinin hesaplandığı hücreyi seçip enter'a basmak. Bu şekilde icra dosyalarınız her açıldığında faiz hücresini bu dosyadan update edecek. yada bu makroyu personal.xls'nize yerleştirebilirsiniz ama ilk dediğim bence daha iyi bir yöntem.

G

Guest

Misafir
İlginiz için teşekkürler;
Ã?rnek sayfada belirtilen faiz oranları yıllık olup, faiz başlangıç tarihi ile faiz 1. değişim tarihleri arasında kalan faiz miktarı hesaplandıktan sınra 1. değişim-2.değişim tarihleri arasındaki faiz miktarı ve sonrasında 2.değişim tarihi ile son tarih arasındaki faiz miktarları bulunup sonuç toplam olarak gösterilmelidir. arada kalan faiz miktarılarının gösterilmesine gerek yoktur.

sevgli ersin, sorunumla ilgilenip faiz hesabi yapabileceğim faiz.xls isimli dosyayi yapmistiniz... o tarihten beri kullniyorum. ancak dün bir hesabi yaparken gözle görülür bir hata ile karşılastım. 20.000 YTL nin 11.2.2004 tarihi ile 25.3.2004 tarihleri arasındaki faizini hesaplarken neredeyse iki katı bir hesap cıktı. yılı değistirip 2005 yaptiğimda hata yok.. ne dersiniz? :?:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:(

Maalesef başlangıç ve bitiş tarihi her ikiside son dilim içinde kalan durumları es geçmişiz. kodda aşağıdaki gibi değişiklik yaptım ama nolur kontrol edin neticelerini farklı durumlar için.

Sub hesapla()
k = 4

Do While Cells(k, 7) <> ""

tutar = Cells(k, 7)
bastar = Cells(k, 8)
sontar = Cells(k, 9)
j = 4
ilk = 0
faiz = 0

Do Until Cells(j, 3) = ""
If bastar > Cells(j, 3) Then GoTo 20

If ilk = 0 Then
If sontar > Cells(j, 3) Then
faiz = faiz + ((Cells(j, 3) - bastar) * tutar * Cells(j - 1, 4)) / 36500
ilk = 1
GoTo 20
End If

If sontar < Cells(j, 3) Then
faiz = (sontar - bastar) * tutar * Cells(j - 1, 4) / 36500
GoTo 50
End If
End If

If ilk = 1 Then
If sontar <= Cells(j, 3) Or Cells(j + 1, 3) = "" Then
faiz = faiz + (Cells(j, 3) - Cells(j - 1, 3)) * tutar * Cells(j - 1, 4) / 36500
faiz = faiz + (sontar - Cells(j, 3)) * tutar * Cells(j, 4) / 36500
GoTo 50
End If
End If

If ilk = 1 Then
faiz = faiz + (Cells(j, 3) - Cells(j - 1, 3)) * tutar * Cells(j - 1, 4) / 36500
End If

20
j = j + 1
Loop

50

If faiz = 0 Then faiz = (sontar - bastar) * tutar * Cells(4, 4).End(xlDown).Value / 36500

Cells(k, 10) = faiz
k = k + 1
Loop

End Sub

Faiz hesabı yanlışmı yapıyor

Sayın Forum Üyeleri,
Yeni faiz oranları girdiğimde yine anlamsız bir hesap yaptı. ekteki örneği incelermisiniz?