Soru Excell "Hızlı Doldurma" özelliğinde girdiğim örüntü kabul olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Merhaba. Yukarıdan aşağı =ORTALAMA($A1:$D1) gibi bir formül girip bu formülün alt satırlarını 11 er 11 er arttırarak 3 satır formül girdikten sonra geri kalan satırlardaki formüllerin satırlarını bu örüntüyle arttırmasını istiyorum ama şunun gibi bir şey ile karsılasıyorum.

=ORTALAMA($A1:$D1) ***bunlar benim girdiklerim
=ORTALAMA($A12:$D12) ***bunlar benim girdiklerim
=ORTALAMA($A23:$D23) ***bunlar benim girdiklerim
=ORTALAMA($A2:$D2) *bunlar excel in olusturdukları
=ORTALAMA($A13:$D13) *bunlar excel in olusturdukları
=ORTALAMA($A24:$D24) *bunlar excel in olusturdukları

Girdiğim ilk 3 satırı seçip aşağı doğru kaydırınca bana böyle formüller olusturuyor. Oysa ben 34, 45, 56 diye devam etmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Şöyle bir önerim olsun.
Sanırım hesaplama yapılacak hedef alanı aşağıdaki formül ile elde edebelirsiniz.
Formülü 1'inci satırda A : D sütun aralığı dışında bir hücreye (örneğin E1 hücresine) uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
Formül kısaltılabilir gibi geliyor bana ama, şimdilik böyle de sonuç alabilirsiniz.

İstenilen bu formül sonucunda elde edilen hücre aralığının ortalamasını almak ise;
verdiğim formülü =ORTALAMA(DOLAYLI(verdiğim formül)) şeklinde düzenleyerek kullanabilirsiniz.
.
=ADRES(MOD(SATIR()-1;3)*11+TAMSAYI((SATIR()-1)/3)+1;1;4)&":"&ADRES(MOD(SATIR()-1;3)*11+TAMSAYI((SATIR()-1)/3)+1;4;4)

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Kopyalayınız.Aşağı doğru çoğaltınız.
Kod:
=ORTALAMA(DOLAYLI(ADRES(SATIR($A1)*11-10;1)&":"&ADRES(SATIR($A1)*11-10;4)))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Sayın @çıtır .

Ben de önce öyle düşünmüştüm ama DOLAYLI işlevi içindeki kısım 1'inci satıra uygulanıp aşağı doğru kopyalandığında;
satır numarası olarak, 4'üncü satırda 34, 5'inci satırda 45, ve 6'ncı satırda da 56 sayısı oluşuyor (aşağı doğru da aynı ritimle artarak gidiyor) .

Oysa istenilen; 3'en satırlık gruplar halinde satır numaralarının 1'er artması, yani;
4'üncü satırda 2, 5'inci satırda 13, 6'ncı satırda 24 elde edilmesi gerekiyor.
.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
çok teşekkürler. adres mod gibi fonksiyonları kullanarak kendi formülümü yazabildim :)

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın @bukalemur, oluşturduğunuz formülü paylaşın ki; FORUM takipçileri için de bir faydası olsun değil mi?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Sayın @bukalemur, oluşturduğunuz formülü paylaşın ki; FORUM takipçileri için de bir faydası olsun değil mi?
Bende öyle düşünmüştüm ama üzerinde çalıştığım veriler paylaşmaya müsait değil ve ben yukarda amacıma ulaşmak için farklı bi örnek üzerinden yardım istedim. Bu yüzden formülü birebir paylaşamıyorum malesef. Ama (n+2)+(n-4)*10 formülünü 4. satırdan baslatarak asagı cekince 6, 17, 28 gibi bir örüntü elde edilebilir ve bunu satır, dolaylı gibi formüller kullanarak excel e entegre edilebilir. Yaptıgım şey tam olarak bu formülleri kullanarak farklı bir worksheet den bu örüntüye göre veri çekerek işlemekti.

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
.
Doğru ifade ettiğimi düşünüyorum, tekrarlayayım;
verilerinizi değil oluşturduğunuz örüntüyü sağlayan FORMÜLü paylaşmanızı istemiştim.
.

KMLZDMR

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 TÜRKÇE EXCEL
10-04-2025
Sayın @bukalemur, sadece yukarıdaki formüller gibi paylaşım bekliyoruz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
=ORTALAMA(DOLAYLI('dosya_ismi'! & "$A" & (SATIR()+3)+((SATIR()-4)*10) & ":" & "$D" & (SATIR()+3)+((SATIR()-4)*10)))

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Açılmış olan bu konunun; örnek belge olmadan soru sormanın ve soru sorulurken verilen örneklerin gerçek verilerin konumlarıyla
bir alakasının olmaması durumuna iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Son cevaptaki formüle şöyle bir baktığımda anladığım; üzerinde hesaplama yapılacak verilerin başlangıç satırı 1 değil 7,
formül uygulanacak ilk hücre de yine 1'inci satırda değil 4'üncü satırda imiş.

Soru sormak zor zanaat vesselam.

Yine de, konu açılış mesajından anlaşılan duruma göre, başka forum üyelerinin işine yarar diye;
verilerin 1'inci satırdan başladığı ve ilk formül uygulanacak hücrenin de birinci satırda bir hücre olduğu varsayımına göre
ve DOLAYLI işlevi de kullanılmadan bir alternatif daha vereyim.

Aşağıdaki formülü A : D sütunları dışında 1'inci satırda bir hücreye (örneğin E1'e) uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
=ORTALAMA(KAYDIR($A$1:$D$1;ARA(MOD(SATIR()+2;3);{0;1;2};{0;11;22})+TAMSAYI((SATIR()-1)/3);0;;4))

Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2019
Açılmış olan bu konunun; örnek belge olmadan soru sormanın ve soru sorulurken verilen örneklerin gerçek verilerin konumlarıyla
bir alakasının olmaması durumuna iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Son cevaptaki formüle şöyle bir baktığımda anladığım; üzerinde hesaplama yapılacak verilerin başlangıç satırı 1 değil 7,
formül uygulanacak ilk hücre de yine 1'inci satırda değil 4'üncü satırda imiş.

Soru sormak zor zanaat vesselam.
Bende öyle düşünmüştüm ama üzerinde çalıştığım veriler paylaşmaya müsait değil ve ben yukarda amacıma ulaşmak için farklı bi örnek üzerinden yardım istedim. Bu yüzden formülü birebir paylaşamıyorum malesef. Ama (n+2)+(n-4)*10 formülünü 4. satırdan baslatarak asagı cekince...
O kadar da söylemiştim oysaki. Doğru ifade ettiğimi düşünüyordum. Tüh yine yanlış anlaşılmışım.
Ne kadar yardımcı olmayı başarsak da üslup önemli tabi.

Herşey için teşekkürler. :)

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın @bukalemur , soru soranlardan beklentimiz;
gerçek belgeleriyle aynı yapıda (veri alanının başlangıç satırı/sütunu, TARİH/SAYI/METİN gibi veri türü vs),
özel bilgi içermeyen örnek belge eklenmesi.

Yine ısrarla da belirtiyoruz, soruların çözümünde kullanılması kaçınılmaz olan alanlarda özel bilgi varsa
bunların yerine anlamlı/tutarlı/gerçek verileri temsil edebilecek nitelikte başka veriler kullanılabilir diye.

Neticede sorulara cevap verenler sanmayın ki; doğrudan vahiy yoluyla formülü yazıyor.
Yanıltmamak, yanlış cevap vermemek için bir excel belgesi oluşturup, sorudan anlaşılan yapıda veriler yazıp
bunun üzerinden de fomülü tasarlayıp, belgeye uyguladıktan ve istenilen sonucun alınabildiğini düşünüp cevaplar yazılıyor.

Burada, örnek belge eklemeden soru sorulunca şu anlama geliyor;
"ben belge ekleyemem (yani, gerçek belgeyi farklı kaydedip özel bilgileri ayıklama/değiştirme zahmetine katlanamam),
cevap yazacak kişi cevaba odaklanmak yerine belge oluşturma/veri yazma işini de üstlensin".

Elbette maksatınız bu olmayabilir ama sonuç/durum malesef böyle.
.