Excel'i X'dan Kapatmayı Engelleme ve Buton İle Kapatmasını Sağlamak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 VB Makro
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-02-2024
Arkadaşlar,
Aşağıdaki kodlar ile exceli X'dan kapatmayı engelliyorum. Fakat Buton altındaki kodları ile kapatmaya çalıştığımdan X'dan kapattığım mesajı alıyorum.

Yardımcı olurmusunuz.

Kod:
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
MsgBox "Lütfen ÇIKIŞ Butonunu Kullanınız.", vbCritical
Cancel = True
End Sub
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
CommandButton1.Caption = "ÇIKIŞ"
Excel.Application.Quit
End Sub

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
ekli dosyayı inceleyiniz.

ThisWorkbook a bu kodu ekleyiniz.
Kod:
Public deg As String
Private Sub Workbook_BeforeClose(Cancel As Boolean)
If Val(deg) = 0 Then
MsgBox "Lütfen ÇIKIŞ Butonunu Kullanınız.", vbCritical
Cancel = True
End If
End Sub
sayfaya veya userforma bu kodu ekliyiniz.

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
ThisWorkbook.deg = 1
CommandButton1.Caption = "ÇIKIŞ"
Excel.Application.Quit
End Sub

Ekli dosyalar

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Bu tür uygulamalarda Tasarım Modunu pasif hale getirildiğinde kodlar bir işe yaramaz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 VB Makro
19-02-2024
Halit hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Güzel bir kod. Paylaşım i,çin teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Exel (2003) TR
Öncelikle paylaşımlar/yardımlar için herkese teşekkürler...

Ben de bu kodları çalıştırmak istiyorum fakat burada yer alan kodla birlikte kullanamıyorum. Buna bi çözüm bulunabilir mi?

(Excel'de pek iyi değilim, Makro işini yeni yeni keşfetmeye başladım. O yüzden çocuğa anlatır gibi anlatırsanız memnun kalırım) :)

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Öncelikle paylaşımlar/yardımlar için herkese teşekkürler...

Ben de bu kodları çalıştırmak istiyorum fakat burada yer alan kodla birlikte kullanamıyorum. Buna bi çözüm bulunabilir mi?

(Excel'de pek iyi değilim, Makro işini yeni yeni keşfetmeye başladım. O yüzden çocuğa anlatır gibi anlatırsanız memnun kalırım) :)
Merhaba forma hoş geldiniz.

Öncelikle vb de ne seviyedesiniz bilmiyorum buradaki kodları anlamak için birazcık alt yapınız olması lazım. Yoksa soru devamlı soruyu oluşturacaktır.

Öncelikle boş bir excel dosyası aç sonra Araçla/makrolar/güvenlik düzeyini orta seçeneğini işaratla ve dosyayı kapat ve yeniden aç açılışta bir uyarı penceresi gelecektir oradan makroları etkinleştir seçeneğine tıkla dosyanız acılmış olaçaktır.

Yeni bir makro kayıt edelim şimdi Araçla/makrolar/yeni makro kayıt et
seçeneğini tıkla excel dosyasında herhangibir işlem yap diğer sayfalara gir hücreye bir şeyler yaz ve sil daha sonra Araçla/makrolar/kaydı durdur seçeneğini tıkla
Alt+F11 Birlikte bas ve açılan penceredeki kodları incele

Excel Vers. ve Dili
Exel (2003) TR
Merhaba forma hoş geldiniz.

Öncelikle vb de ne seviyedesiniz bilmiyorum buradaki kodları anlamak için birazcık alt yapınız olması lazım. Yoksa soru devamlı soruyu oluşturacaktır.

Öncelikle boş bir excel dosyası aç sonra Araçla/makrolar/güvenlik düzeyini orta seçeneğini işaratla ve dosyayı kapat ve yeniden aç açılışta bir uyarı penceresi gelecektir oradan makroları etkinleştir seçeneğine tıkla dosyanız acılmış olaçaktır.

Yeni bir makro kayıt edelim şimdi Araçla/makrolar/yeni makro kayıt et
seçeneğini tıkla excel dosyasında herhangibir işlem yap diğer sayfalara gir hücreye bir şeyler yaz ve sil daha sonra Araçla/makrolar/kaydı durdur seçeneğini tıkla
Alt+F11 Birlikte bas ve açılan penceredeki kodları incele
Teorik olarak VB'nin ne şekilde işlediğini az-çok biliyorum. Yanılmıyorsam benim yaptığım çalışma kitabında bulunan "kapatma tuşuna basıldığında dosyayı kaydet" komut satırıyla, "kapatma tuşuna basıldığında -lütfen çıkış butonuna basınız- uyarısını ver" komutu çakışıyor. Bu nedenle bu forumda yazılan kodu çalıştıramıyorum. İki komutu aynı anda çalıştırabilmek mümkün mü? Yoksa birini kullanabilmek için diğerini feda etmem mi gerekecek?

Bu arada Halit Bey, söylediğiniz yöntemle Makro'ları daha iyi anlayabileceğimi umuyorum. Tavsiyeniz için teşekkürler... :)

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Teorik olarak VB'nin ne şekilde işlediğini az-çok biliyorum. Yanılmıyorsam benim yaptığım çalışma kitabında bulunan "kapatma tuşuna basıldığında dosyayı kaydet" komut satırıyla, "kapatma tuşuna basıldığında -lütfen çıkış butonuna basınız- uyarısını ver" komutu çakışıyor. Bu nedenle bu forumda yazılan kodu çalıştıramıyorum. İki komutu aynı anda çalıştırabilmek mümkün mü? Yoksa birini kullanabilmek için diğerini feda etmem mi gerekecek?

Bu arada Halit Bey, söylediğiniz yöntemle Makro'ları daha iyi anlayabileceğimi umuyorum. Tavsiyeniz için teşekkürler... :)
Hangi kodlar çakışıyor buradan kestirmek zor bir örnek dosya ekleyiniz. bakalım.

Karakus4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
25-12-2024
arkadaşlar yine çıkıyor ben istiyorum kesinlikle çıkış butonu ile çıksın istiyorum.

Karakus4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
25-12-2024
kapanıyor bende başka bir ayar gerekiyor mu?

Karakus4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
25-12-2024
yada excel in X işaretini gizleyebilirmiyiz form daki gibi

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
İşlemler makro kodları ile yapıldığı için açılışta makroları etkileştirmelisiniz. Sonrasında deneyiniz.

Karakus4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
25-12-2024
userform da oluyor ama excel programın kendisinin kapatılmasında olmuyor direk kapanıyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Şimdi tekrar paylaştığım dosyayı denedim. Sağ üst köşedeki çarpı (X) sembolüne tıkladığımda kapanmıyor.

Sayfa üzerindeki butona tıkladığımda ise excel dosyası kapanıyor.

235900

Karakus4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
25-12-2024
aynen bunu istiyorum ama ben aynı kodları yazıyorum olmuyor direk excel kapanıyor başka bir ayar var mı