excele text dosyasından veri taransferi

arkadaşlar,
elimde bir cihazın verilerini oluşturduğu text dosyası var.
bu dosyayı excel e import data yolu ile transfer ediyorum.
1-tarih değeri olarak 06/jul/06 görülüyor fakat ben bunu tarih bilgisi olarak kullanamıyorum.

2-elde ettğim verilerde max ve min değerlerini buluyorum fakat bu değerlerin veride renginin değişmesini istiyorum.

3- kopyalayıp paste special yolu ile value değerlerini kopyalayabiliyorum bunu yapan bir komut varmı?

bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
1-Bunun için en pratik yok, A sütununu tamamen seçin. daha sonra ctrl+f ile açılan pencerede değiştir kısmınıseçin ve aranan kısmına örneğin JUN yazın. Yrni değer kısmınıda 06 yazın ve tamam butonuna basın. Metinler tarihe dönüşecektir.

2-Dosyanızda belirtilen mak. ve min. değerlerimi kasdediyorsunuz. Yani gün bazındaki listedemi rengi değişsin istiyorsunuz.

3-Bu sorunuzu biraz daha açarmısınız. Hangi hücreleri kopyalayıp nereye yapıştıracaksınız.

cevap

1 . cevapta verdiğiniz işlemi yaptım bunu bildiğim halde formüllere yönelmiştim hatırlatmanıza teşekkür ederim.

txt dosyasından excele aldığım verileri kullanarak günlük ve aylık bazda bir yeni birer tablo yapacağım bu tablolarda örneğin aylık max değeri hesaplıyorum o değerin benim tablomda renginin kırmızı minumum değerinde yeşil olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim.