excelde ödev

Excel Vers. ve Dili
xp
MS Excel programı ile bir sınıfın not durumunu hesaplayan bir tablo hazırlamanızı istiyorum. Bu tablo şu şekilde olacaktır; bir sınıfta 20 öğrenci bulunmaktadır, bu 20 öğrencinin bir dersten aldıkları 1. ara sınav, 2. ara sınav ve dönem sonu sınav notları verilmiş olsun sütunlarda. 1. ara sınavın ağırlığı %30, 2. ara sınavın ağırlığı %30, dönem sonu sınavının ağırlığı %40’dır. Her öğrenci için dönem sonu not ortalaması hesaplanarak ortalaması 70’in altında olan öğrenciler için KALDI, ortalaması 70 ve üzerinde olan öğrenciler için ise GEÇTİ açıklamasını yapan, sınıfın ara sınavlar ve dönem sonu not ortalamasını da otomatik olarak hesaplayacak Excel tablosunu hazırlayınız. Tablonun biçimlendirilmesi konusunda serbestsiniz ancak MS Excel’in farklı işlevlerini kullanmaya gayret ediniz.

Arkadaşlar excele yeni başladım burdaki soruda bana yardımcı olabilcek arkadaşlarım olursa sevinirim formulleri bu soruda nasıl devreye sokcagımız hakkında yardımcı olursanız gercekten sevinirim saygılar....

nihatkr

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
2010 Türkçe
2013 Türkçe
OFİS 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09.10.2029
bu senin Ödevin değilmi? Sen biraz çaba göster bişeyler hazırla biz sana yol göstereli. Alurmu öyle siperiş usulü ödev :D

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR | Excel 2013 TR
Sayın cordex,

Sorduğunuz soru, Bilgisayar İşletmenliği Kurslarının sonunda yapılan sertifika sınavlarının uygulama bölümünün temel sorusudur. Sorulanlar Excel kullanabiliyorum demek için (bence) en basit ve bilinmesi gereken Excel fonksiyonlarıdır. Excel "kullanmaya" bunlarla başlanır.

İleride bu tarz hesaplamalara gülüp geçmeniz dileğiyle...

Yıl sonu ortalaması için D1 hücresine aşağıdaki formül girilecek
=ORTALAMA(A1*0,3;B1*0,3;C1*0,4)

Geçti/Kaldı durumu için E1 hücresine aşağıdaki formülü giriniz
=EĞER(D1>=70;"GEÇTİ";"KALDI")

Excel Vers. ve Dili
xp
Nihattr kardeşim ben soruyu direk yazdım ve sipariş istemedim ordada belirttigim gibi formullerde yardım istedim oda ugraştım bişey çıkartamadım ondan yeni başladık dedim demi ama canım :))

Excel Vers. ve Dili
xp
Entropt tr gerçekten yardımın için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu saygılar ....