Excel'de macro yazarken Türkçe karakter sorunu

Selamlar,

Evdeki bilgisayarda yazdığım VBA macro kodlarındaki ğ,ı,ş,İ karakterleri sorunsuz çalışıyor. Ancak bu excel çalışma kitabını işyerindeki bilgisayarda çalıştırırken bu aynı VBA macro kodlarındaki Türkçe karakterler $, gibi saçma karakterlere dönüşüyor.

Örneğin;

Msgbox("Müşteri ismi eksik girilmiş")

makro kodu çalıştığı zaman evdeki bilgisayarda ekrana düzgün olarak,'Müşteri ismi eksik girilmiş' geliyor. Ancak aynı macro işyerindeki bilgisayarda, 'Mü$teri ismi eksik girilmi$' şeklinde sonuç üretiyor.

Bu durum sadece makro kodlarında oluyor. Yoksa normal Excel sayfasında yazdığım Türkçe karakterler iki bilgisayarda da düzgün çıkıyor.

Bu arada iki bilgisayarda da "Windows XP Pro English" yüklü ve ikisinde de office olarak "Microsoft Office 2003 English. version".

Bu durumun nedenini ve çözümünü bilen arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Bunun sebebini evdeki ve işyerinde kullanmış olduğun işletim sitemlerinin dil farkından olduğunu düşünüyorum.
Doğrumu?

Bu sorun office programına değil işletim sistemine bağlıdır.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
ALT+F11 tuşlarına birlikte basın.

Tools>Options>Editor Format'ta Font'a bakınız.

Örneğin Fontu "Courier New (Turkish) " yapın bakalım, problem çözülecek mi?

serkanay ve yurttas'a teşekkür ederim.

Windows XP işletim sistemi ve Microsoft Office 2003 programinin dilleri hem evdeki hem de işyerindeki bilgisayarlar için aynı ve İngilizce.

yurttas; VBA editöründeyken

Tools>Options>Editor Format'ta Font'a baktım. Font zaten Courier New (Turkish).

VBA editöründe yazarken Türkçe karakterler sorunsuz yazılıyor. Bu macroyu çalıştırdıktan sonra sorun ortaya çıkıyor. Örneğin;

Msgbox("Müşteri ismi eksik girilmiş")

mesajı ekrana yazılırken ş karakteri saçmalıyor. Ayrıca;

Set AnaMenu1 = Application.CommandBars(1).Controls.Add(msoControlPopup, , , , True)

With AnaMenu1
.Caption = "Müşteri İşlemleri Menüsü"
.Tag = "ÖzelMenü"
.BeginGroup = True
End With

ile macroda "Müşteri İşlemleri Menüsü" isimli yeni bir özel menü ""Worksheet Menu Bar" 'da yaratılıyor. Bu menünün ismindeki İ,ş karakterleri yine bozuk görünüyor.

Excel Vers. ve Dili
2013
Aynı sorunu yaşamaktayım , desteklerinizi rica ediyorum.