excelde gram ları kg çevirmek

Excel Vers. ve Dili
office365
merhaba
excelde ve forumda yeniyim.Hatalı bir konu vb açtıysam kusura bakmayın.

Benim şöyle bir sorunum var;

aldığım ürünler paket halinde geliyor paketlerde kiloluk. kilo içinden gram lar halinde harcama yapılıyor. ve örnek vermem gerekirse A ürününe 20gr harçama yapılıyor. Ben günlük olarak A ürününden 1 günde 4 tane 2 günde 5 tane .....30günde 5 tane yazarak toplam sayıları alıyorum. Yalnız topladığım ürünleri gram cinsinden çeviremiyorum. gram olarak çeviremediğim için kg cinsinede dönüştüremiyorum. ve son olarak da stoğumda olan miktardan çıkış yapamıyorum. Konuyu karışık anlatmış olabilirim kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22/12/2022
Sayın zngli;
Tam olarak alanları yazmadığınız için; ben yaptığım işlemi açıklayım siz kendize göre ayarlayınız.
B sütunda verilerizin olduğu,D sütunda kg cinsinden girdi olduğu N deki veriye göre toplamlar alıp gr çevirmek istediğiniz varsayılmışdır.
Olmaz ise ekran görüntüsü yerine örnek dosya ekleyiniz.
Örnek excel dosyası ekleme hakkında bilgi edinmek isterseniz: https://www.excel.web.tr/threads/soru-ile-ilgili-oernek-excel-dosyasi-ekleme.174755/...
Kod:
=ÇEVİR(ETOPLA($B$2:$B$15;$N2;$D$2:$D$15);"kg";"g")

Excel Vers. ve Dili
office365
excel dosyam bu şekilde

Girdi kısmından D sütununa Kg cinsinden değer yazdığımda J sütununda ki genel toplam kısmı eski türk lirasına göre sıralama yapıyor.
D sütünuna gram cinsinden verdiğimde açmış olduğum yeni sayfadaki genel toplam verilerini Stok sayfasına eklerken bağlantı kuramıyorum.

Sayın zngli;
Tam olarak alanları yazmadığınız için; ben yaptığım işlemi açıklayım siz kendize göre ayarlayınız.
B sütunda verilerizin olduğu,D sütunda kg cinsinden girdi olduğu N deki veriye göre toplamlar alıp gr çevirmek istediğiniz varsayılmışdır.
Olmaz ise ekran görüntüsü yerine örnek dosya ekleyiniz.
Örnek excel dosyası ekleme hakkında bilgi edinmek isterseniz: https://www.excel.web.tr/threads/soru-ile-ilgili-oernek-excel-dosyasi-ekleme.174755/...
Kod:
=ÇEVİR(ETOPLA($B$2:$B$15;$N2;$D$2:$D$15);"kg";"g")

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Tam olarak yapılmak istenen nedir? ve yapılamayan nedir? anlamış değilim.Anladığım kadar dosyada bazı düzenlemeler yapdım.Doğru olup olmadığını tam olarak bilmiyorum.Dosya linkiniz aşağıda.
https://www.dosyaupload.com/ax3u

Son düzenleme:

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba @zngli,

Dosyanız olmadığından görsellere dayanarak nereden ne geliyor nasıl işlem yapılıyor pek bilinmesi mümkün değil,

Fakat benim anladığım kadarıyla stok giriş çıkışlarını el ile yapıyorsunuz.
Stok girişi yaparken KG çıkış yaparken GR olarak işlemlere alıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Kömür 5 KG giriş yapıyorsunuz. Fakat yaptığınız satışta 4 PAKET (1 PAKET = 20 GR) yani 4x20= 80 GR satış yapıyorsunuz. Sizin tablonuzda 5-4 = 1 KG olarak kalan gözüküyor. Siz farklı birimlere sahip olan Elma ile Armut arasında ilişki kurmak istiyorsanız ya Girişleri Gram cinsine çevireceksiniz yada Satışlarınızı Kg cinsine dönüştürüp işleme alacaksınız. Bunun için tablonuzu bozmak istemezseniz yardımcı sütun kullanın ve formül / Kodlarınızı güncelleyin.

Örn:
5 kg = 5x1000=5000 gr
80 gr= 80/1000= 0,08 kg

iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office365
yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Dosya ve düzeltmelere bakıp ,konu altına tam olarak dosya atarım. Çok teşekkür ederim