Soru Excelde abonelik sistemi

Excel Vers. ve Dili
türkçe ve ingilizce
Merhaba arkadaşlar ben excell dosyama şöyle bir şey yapmak istiyorum.
Exceli 1 aylık yapıcam 11 ay sonra bozulcak veya açılmayacak vs. o tarzda bir şey yapmak istiyorum.
Yapmamın amacı bir şey yaptım onu satıcam abonelik tarzında her ay güncel göndericem karşıdaki kişiye.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/05/2022
Projeniz makrolu mu? Formüllü mü bilemiyorum.
Makro desteği de olur ise, makro ile bir kaç koruma yöntemi sağlanabilir.

Öncelikle makroların güvenliğini sağlamalısınız. Bu konuda @Zeki Gürsoy un bir programı var.

Daha sonra internete bağlanma şartı koymalısınız. İnternet bağlantısı yok ise çalışmasın gibi.
Daha sonra her bir kullanıcı için web sitenizde bir dosyaya erişim kontrolü yaptırın.
Dosya var ise çalış, yok ise çalışma.
Süresi bitenin dosyasını siteden kaldırır sınız.

Tarih kontrolü de eklenebilir. Ancak bu durumda sadece açılışda değil hemen hemen her işlemde bu kontrolü sağlamanız gerekir.

Not: Bu yöntemler %100 güvenilir kesin yöntemler değildir. Sadece son kullanıcıları biraz daha zorlar.

Excel Vers. ve Dili
türkçe ve ingilizce
İnternete bağlantı olmak zorunsa fiyatları internetten çekiyor formül ile web sitem yok benim öyle dosya kontrolü yapmam zor olur. Web sitesi olmadan olursa yapabilirim. Amacım adam o excele belirlediğim tarihten sonra erişemesin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
İnternete bağlantı olmak zorunsa fiyatları internetten çekiyor formül ile web sitem yok benim öyle dosya kontrolü yapmam zor olur. Web sitesi olmadan olursa yapabilirim. Amacım adam o excele belirlediğim tarihten sonra erişemesin.
Bu durumda tarihkontrol prosedürü yazın. Her işlemden önce kontrol sağlayın uygun değil ise programı kapatın, uygun ise işlemi devam ettirin.
Tarihi direkt 15.03.2020 şeklinde değil de günü, ayı , yılı ayrı değişkenlerde tutup sonra birleştirip karşılaştırın.

Süre bittiğinde yeni dosya göndermeniz gerekecektir.

Excel Vers. ve Dili
türkçe ve ingilizce
Bu durumda tarihkontrol prosedürü yazın. Her işlemden önce kontrol sağlayın uygun değil ise programı kapatın, uygun ise işlemi devam ettirin.
Tarihi direkt 15.03.2020 şeklinde değil de günü, ayı , yılı ayrı değişkenlerde tutup sonra birleştirip karşılaştırın.

Süre bittiğinde yeni dosya göndermeniz gerekecektir.
Onun için bir öğretici videonuz vs varmı.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Bu konuda bir çalışmam yok.
Ancak aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz. msgbox olan satırı iptal edip. Bu satıra değişenlere bakmadan direkt dosyayı kapat yada excel i kapat gibi bir komut eklenebilir.

Önemli olan bu call kayittgiris komutunu tüm işlemlerinizin önüne eklemeniz.
X4 de 2020 yazıyor yılı buna göre belirleyin.

Kod:
Sub kayittgiris()
  x1 = Date
  x2 = "20"
  x3 = "02"
  x4 = "2A0C20"
  If Date > CDate(x2 & "." & x3 & "." & Mid(x4, 1, 1) & Mid(x4, 3, 1) & Mid(x4, 5, 2)) Then
    'ActiveWorkbook.Close
    MsgBox ("Süre doldu")
  End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
türkçe ve ingilizce
Bu konuda bir çalışmam yok.
Ancak aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz. msgbox olan satırı iptal edip. Bu satıra değişenlere bakmadan direkt dosyayı kapat yada excel i kapat gibi bir komut eklenebilir.

Önemli olan bu call kayittgiris komutunu tüm işlemlerinizin önüne eklemeniz.
X4 de 2020 yazıyor yılı buna göre belirleyin.

Kod:
Sub kayittgiris()
  x1 = Date
  x2 = "20"
  x3 = "02"
  x4 = "2A0C20"
  If Date > CDate(x2 & "." & x3 & "." & Mid(x4, 1, 1) & Mid(x4, 3, 1) & Mid(x4, 5, 2)) Then
    'ActiveWorkbook.Close
    MsgBox ("Süre doldu")
  End If
End Sub
Tüm işlemler dediğiniz tüm hücrelere tek tek mi yapmak gerek

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Tüm işlemler dediğiniz tüm hücrelere tek tek mi yapmak gerek
Bu durumda sizin için konu biraz karışık olabilir.
İlk mesajımda yazdığım gibi dosyanızın makro desteği olmalı.
Sadece .xlsx dosyada bu işlemi yapamazsınız. Dosyanızı .xlsm olarak kaydetmeniz ve vba bölümünde makro yazılması gerekiyor.

Anladığım kadarı sizin dosyanızda makro yok. Sadece formüller ile işlem yaptıysanız bu yöntem sizin için yararlı olmayacaktır.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
Öncelikle @Zeki Gürsoy'un hazırladığı program ile makronun güvenliğini sağlamanız gerekli.(Program sanırım ücretli)
VBA'da bu tarihten sonra çalışma demeniz yeterli olur.
Makronun ilk satıra aşağıdaki kodu ekleyin.

Kod:
If Date > "31.12.2020" Then Exit Sub

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Öncelikle @Zeki Gürsoy'un hazırladığı program ile makronun güvenliğini sağlamanız gerekli.(Program sanırım ücretli)
Evet bazı çalışmaların karşılığı için sadece teşekkür yeterli olmaz. :)

VBA'da bu tarihten sonra çalışma demeniz yeterli olur.
Makronun ilk satıra aşağıdaki kodu ekleyin.
Kod:
If Date > "31.12.2020" Then Exit Sub
Farklı yöntemler ve tek satırlık çözümler olabilir. Ben olsam benim yazdığım şekilde yapardım.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Kontrolün elinizde olmasını istiyorsanız, kullanıcıyı makroya zorlamanız gerekir, örnek olarak : çalışma arayüz'ün makro ile gizlenmesi ve gösterilmesi.

Excel Vers. ve Dili
türkçe ve ingilizce
Ben şimdi sadece formüller ile yaptım o tabloyu makroya çevirince bozulurmu nasıl yapmak gerek.