Excel vba ile bir satıra formül yazdırma matematiksel model

Excel Vers. ve Dili
Türkçe ve 2019 versiyon
Merhaba bir tesis yer seçim problemi çözüyorum. Kısıtlarım ve verilerim herşey otomatik olarak hesaplanıyor tek tuş ile ama amaç fonksiyonunu da otomatik yazdırmak istiyorum. İstediğim şu. İ=3 için j = 2 için = A3*B3*C3+A4*B4*C3+A4*B4*C4+A5*B5*C4 +A6*B6*C5+A7*B7*C5+A8*B8*C6

Kısaca i ve j değerini kullanıcı girdiği için denklem uzayabilir. A sütününa x_i_j şeklinde etiket yaptım B sütünü ise sayısal değerlerden oluşuyor. B sütunünda ise i*j kadar veri var. Topla çarp ile nasıl yazabilirim ya da farklı bir vba kodu. Teşekkürler

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Örnek bir dosya ekleyebilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Türkçe ve 2019 versiyon
Örnek bir dosya ekleyebilir misiniz?

merhabalar burada. örneğin istediğimi ben el ile yazzdım amaç fonk kısmına. BURDA =B3*C3*D3+B4*C4*D3+B5*C5*D4+B6*C6 ...... yazsın. i = 3 j = 2 burada ama i ve j değerleri kullanıcıdan geldiği için büyük rakamlar olduğunda el ile yazmak zor oluyor bir for döngüsü kullanmam lazım ama bu talep kısmı 1 geriden geldiği için yapamadım. topla çarpım ile kısaca karar değişkenleri sütunu ile uzaklık yapılıyor ama ama i değerine göre müşteri sayısına göre yani talep de çarpılmalı o topla çarpımda

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım.
F1 hücresindeki sonucun topla.çarpım ile yazılımını veriyorum. Bu mantıkla ilerleyebilirsiniz sanırım.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(B3:B8*C3:C8*ALTTOPLAM(9;KAYDIR(D3;YUVARLA(SATIR(D3:D8)/2;0)-SATIR(D3)+1;0)))

Ekli dosyalar