Excel ile tabloda süz, seç ve aktar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Herkese selamlar,
Öncelikle, sizlerden yardım istemeden önce, yaklaşık 1 haftadır forumu araştırıyorum, çabalarınız, çalışmalarınız takdire değer. Hepinize teşekkürler.
Benim konum ile ilgili farklı bölümler ve başlıklar altında çok konu var, onlara balıp çözmeye çalıştım ama olmadı. Hepten kafam karıştı.
Sorunum ekteki dosya içinde, Data sayfasında büyükçe bir tablo var.
Amaç şu; combobox1 den "modül tip1, tip 2 gibi" seçim yapacağız.Combobox2 ye, seçtiğimiz grup gelecek, sonra buradan modül tanımına göre istediğimizi seçeceğiz. aşağıdaki ekle butonuna tıkladğımızda, seçilen, listbox a aktarılacak( sadece modül adlarının görünmesi yeterli). Yanlışlıkla seçilen var ise, listbox içinden seçip, aşağıdaki sil butonuna basarak silebileceğiz. 5-10-20 seçimden sonra, TAŞI butonuna basınca, listbox içindeki bilgi FİNAL sayfasına altalta ve ait olduğu kolona taşınacak ( fakat DATA sayfasında seçilen tüm satır kopyalanacak)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Sizlere, emek ve çalışmalarınıza saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Yardım alamayacak mıyım, bari onu söyleyin...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
bunu çözebilirsiniz, çözdüklerinizden biliyorum.
sorun nedir anlamadım. görmediniz mi?
aklıma başka bir şey gelmiyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Arkadaşlar, lütfen bir yardım edin, günlerdir uğraşıyorum ama olmuyor. Yardımınıza ihtiyacım var...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Anlaşılmıyor.

Lütfen, combo ve listboxlara gelecek bilgileri, sayfadaki sütun veya hücre adresleri ile belirtiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Sn. Ferhat bey, öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Şöyle açıklamaya çalışayım;
Hazırlık sayfasındaki butona tıklayınca açılan userform üzerindeki ilk combodan modül türünü seçmek istiyorum yani data sayfasındaki "L" kolonunu(burada tekrar kayıtlar olmasa iyi olur, sonuçta 8 tip modül grubu var)
Buradan seçilen modül grubuna ait modüller combo2 ye gelsin. Yani data sayfasındaki "M" kolonu.
Combo2 de seçim yapınca, ekle butonuna tıkladığımda seçilen, aşağıdaki listbox a aktarılsın. Altalta 5-10-20 seçim aşağıda satır satır olacak şekilde...
Burada yanlış seçim yapılmış ise listbox tan seçilerek aşağıdaki sil butonu ile silinebilmeli.
Tüm seçim tamamlandıktan sonra, taşı butonuna basarak, Data sayfası M kolonunda seçilmiş olan hücreye ait tüm satır bilgisi, final sayfasına altalta gelecek şekilde aktarılsın.
Umarım izah edebilmişimdir.
Bulduğum örneklerden bir takım makro ve bilgileri ekledim ama olmadı, combo1 i süzemedim, combo2 de seçtiğimi listbox aktaramadım.
Excel ve formüller konusunda fena değilim ama işin içine kodlar girince tıkandım kaldım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Combo2 de, data sayfasındaki M ve N kolonlarını birleştirsekte olur.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Ferhat bey, açıklama yeterli oldu mu, bakabildiniz mi? Olmadı ise dahada ayrıntılı bir şey hazırlayabilirim. İlginize tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Sn. Ferhat bey, size ve konuyu inceleyen "şu an itibariyle 220 kişiye" teşekkürler.
Anlaşılan kimse yardımcı olamıyor...
Bilginize, emeğinize sağlık.
Kolay gelsin.
Saygılar.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Filitrelemede sütunları satıra çevirme modelini ilk defa sizde gördüm. (Ya da soruyu yanlış anlamış olabilirim.)

M sütunu benzersiz olduğu için tek satır sonuç dönecektir. Peki "MDL000006" seçersek, hangi sütunlar altalta listelenecek?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Sn. Ferhat bey, size ve konuyu inceleyen "şu an itibariyle 220 kişiye" teşekkürler.
Anlaşılan kimse yardımcı olamıyor...
Bilginize, emeğinize sağlık.
Kolay gelsin.
Saygılar.
Kusura bakmayın. Unutkanlığımıza gelmiş :)

Ekteki dosyayı inceleyin. Sil butonunu kullanmanıza gerek yok. Çünkü, Listbox'ın multiselect özelliğinden istemediklerinize işaret koymazsınız.

Umarım, anlattığınıza uygun bir çözüm olmuştur. Zira benim kafamda hala soru işaretleri var.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Selamlar Zeki bey,
Aslında sadece determinant mantığı, yanlış anlamadınız, aramayı sütunda yapıp, bulunduğu satırı seçmek amacım. MDL000006 yı seçtiğimizde, listbox ta M ve N hücreleri görünbilir, "aktar" dediğimiz zaman ise hücrenin ait olduğu tüm satır kopyalansın istiyorum.
İlginize teşekkürler.
İyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Kusura bakmayın. Unutkanlığımıza gelmiş :)

Ekteki dosyayı inceleyin. Sil butonunu kullanmanıza gerek yok. Çünkü, Listbox'ın multiselect özelliğinden istemediklerinize işaret koymazsınız.

Umarım, anlattığınıza uygun bir çözüm olmuştur. Zira benim kafamda hala soru işaretleri var.
Selamlar Ferhat Bey,
Ekli dosya sanırım ulaşmadı, soru işaretleri neden? Açıklama yeterli değil mi, örnek hazırlamamı ister misiniz?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Dosya ektedir. İstediğiniz gibi olmuş mu?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Ferhat bey iyi akşamlar,
Ekli dosya şimdi ulaştı ama soru işaretleri konusunda haklısınız sanırım.
1. kısım tamam, combobox 1 ve 2 kısmı.
Ama, listbox a istedim satırları seçebilmeli, ve bu satırlara ait "TÜM" bilgileri, ekle dediğimde, final sayfasında alt alta görebilmeliyim.
Sizin örneğinizde sadece listbox a kadar --o da tek satır olarak-- görebilmekteyiz.
Hem, listbox a alt alta eklenebilmeli, hem de aktar dediğimiz zaman listbox içindeki bilgilere ait olan tüm satırlar, final sayfasına kopyalanmalı.
İlginize, emeğinize saygılar, teşekkürler.
Hele ki gecenin bu saatinde...
Gerçekten teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
All Versions
Ben tam olarak ne istediğinizi anlamadım ama macro programcısı olarak el atacağım bi bakalım neler çıkarabileceğiz bende uğraşayım. ortaokul zamanlarından alışkanlık hep zor şeylerle uğraşmayı sevmişimdir. 1 veya 2 saat içersinde cevabımı vericem online ım msn lazım olursa konuşuruz pm den yada msn den

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Zeki bey,
Dosyanızı inceledim teşekkür ederim,
ama tek satır için çalışmakta, 3-5-10-20 seçim yaptığımızda sonuç alamadım.
Acaba ben mi yanılıyorum, lütfen tekrar incelermisiniz.
Ya, gecenin bu vakti, hakkınızı helal edin. uğraştırıyorum sizleri.
Saygılar, sevgiler.

Excel Vers. ve Dili
All Versions
Mantık çok zor deil VB ile Mdb kullansanız 2 dakikalık işlem ama excel için biraz bekliceksiniz 1 saat kadar sürer sanırım dediğinizi yapmam ama imkansız deil

Anladığımı yazayım en azından :
1 - Combo1 dolu gelecek Tipler yazacak
2 - Combo1 seçim yapılınca combo 2 ye combo1 den seçilen bu veriye göre aranan değerler gelecek
3 - Combo2 de bulunan tıklandığında ise listbox a seçilenler eklenecek.

Devam edelim bakalım. Zzzz

- Seçme Kutuları tamam
- Listbox a ekleme tamam
- Listboxtan Çıkarma tamam
- Aktarma kısmıda tamam

Proje başarılı olarak tamamlanmıştır geçmiş olsun :)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
All Versions
Ustam gerçekten güzel bi jimlastik oldu bana teşekkür ederim bu tür şeyler düşündüğünüz için bile tebrik etmek lazım.

Dosya tam olarak istediklerinizin hepsini yapabiliyor umarım kullandıkça beni de anarsınız :)