Excel hücresindeki değeri belli zamanlarda kaydetme işlemi

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 ingilizce
Merhaba Arkadaş,

Öncelikle, tüm arkadaşların geçmiş Kurban bayramını kutlarım. Umarım bu bayramların hayrı hem tüm islam alemine hem de tüm insanlığa huzur getirir.

Benim sorum aslında bilen için çok basit ama bilmeyen için dağ kadar büyük bir soru sanırım :)

Özetle yapmak istediğim şu: ben internetten anlık olarak veri çekiyorum ve excelde takip ediyorum. Örneğin, dolar/ytl kurunu excelde takip ediyorum.Bu hücredeki verileri belli zaman aralıklarıyla otomatik olarak kaydetmek istiyorum. örneğin; her saat başı kaydetsin istiyorum.. mesela mantık olarak bir kolona saatleri yazarsak ve diğer kolona da formülle verilerin olduğu kolonu referans gösterirsek halletmiş oluruz diye düşünüyorum.Ben kıt excel bilgimle denedim ama beceremedim :( eğer bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok sevirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim tüm paylaşımcı arkadaşlara.

kafamdaki şablon şu şekilde :

ZAMAN DEĞERLER
24.12.2008 09.00 1,5150
24.12.2008 10.00 1,5180
24.12.2008 11.00 1,5200
24.12.2008 12.00 1,5140

Burada önemli mesele şu ki, istenen zaman geldiğinde o hücredeki verinin kaydedilip, formülün aşağıda hücrede devam etmesi.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 ingilizce
Çıkış yolum doğru mu.. yanlış mı.. en azından bunu söyleyebilir mi birisi ?

Arkadaşlar?

Kimse bilmiyor mu bu işlem için uygulanacak formülü :(

Yoksa göründüğünden daha mı zor bu sorduğumu yapmak:((( Eğer formulüyle yapılır diye düşünüyorum.. yanılıyor muyum ? düşündüğümü excel yaptırabilsem kendim yapacam aslında... bir hücreye verileri otomatik referans ile atıyorum zaten, diğer kolona da saatleri yazıyorum, eğer formülünde bu zaman hücresinin yanındak hücreye de "today" formülü ile zamanı yazdırıyorum.. sonra today hücresindeki değer önceden girilmiş zaman değerlerine yani 09.00,10.00 gibi değerlere eşit olunca diyorum.... işte tamda burada takılıyorum:(( çünkü iki değer aynı olduğunda "kur" değerini başka bir hücreye taşıması gerek.... biraz karışık oldu farkındayım...belki çıkış yolum yanlıştır bilemiyorum, eğer doğru ise lütfen daha fazla bilen biri bu noktan sonrası için bir öneride bulunsun.

Mutlaka bir bilen vardır diye düşünüyorum.. Lütfen fikri olan varsa en azından yol gösterici bir fikir versin.

Yardımınız için şimdiden tekrar teşekkür ederim..

Herkese kolay gelsin.

Merhaba Arkadaş,

Öncelikle, tüm arkadaşların geçmiş Kurban bayramını kutlarım. Umarım bu bayramların hayrı hem tüm islam alemine hem de tüm insanlığa huzur getirir.

Benim sorum aslında bilen için çok basit ama bilmeyen için dağ kadar büyük bir soru sanırım :)

Özetle yapmak istediğim şu: ben internetten anlık olarak veri çekiyorum ve excelde takip ediyorum. Örneğin, dolar/ytl kurunu excelde takip ediyorum.Bu hücredeki verileri belli zaman aralıklarıyla otomatik olarak kaydetmek istiyorum. örneğin; her saat başı kaydetsin istiyorum.. mesela mantık olarak bir kolona saatleri yazarsak ve diğer kolona da formülle verilerin olduğu kolonu referans gösterirsek halletmiş oluruz diye düşünüyorum.Ben kıt excel bilgimle denedim ama beceremedim :( eğer bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok sevirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim tüm paylaşımcı arkadaşlara.

kafamdaki şablon şu şekilde :

ZAMAN DEĞERLER
24.12.2008 09.00 1,5150
24.12.2008 10.00 1,5180
24.12.2008 11.00 1,5200
24.12.2008 12.00 1,5140

Burada önemli mesele şu ki, istenen zaman geldiğinde o hücredeki verinin kaydedilip, formülün aşağıda hücrede devam etmesi.

Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuz tam anlaşılmıyor küçük bir örnek dosya eklerseniz daha net cevaplar alırsınız..

Örnek dosyayı incelermisiniz..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 ingilizce
Daha net açıklarım inşallah

Merhaba Arkadaşım,

Dosyayı inceledim. Formülü anlamadım açıkçası.

Ama şablon itibariyle benim istediğim tablo gibi görünüyor.

Benim istediğim şu en açık şekilde : Kur değerinin bulunduğu hücre anlık olarak internetten canlı kuru çekiyor. Yani her saniye değişiyor. 1,5050 1,5025 vs diye değişiyor sürekli.. ok ?diyelim ki saat 12.00'de kur değeri 1,51 oldu. işte 1,51 değerini sağdaki Saat sonu kısmındaki 12.00'nin karşısına taşıyacak...

ANLIK DEĞİŞEN SAAT SONU
Tarih Saat Kur Tarih Saat Kur
24 Aralık 12.00 1.51 24Aralık 12.00 1,51
24 Aralık 13.00 1,52 24Aralık 13.00 1,52

Sonra saat 12'den saat 13'e kadar kur gene anlık olarak değişecek 1,5250,1,5320 vs gibi ve saat 13 olduğunda bu değer gene sağ taraftaki 13.00'ın yanındaki kur hücresine taşınacak otomatik olarak...

Olay şundan ibaret: sol taraftaki kur değeri saat başlarında yani ( 12.00,13.00,14.00-15.00-16.00)lerde sağ taraftaki yere taşınacak.

Durum budur arkadaşım. Umarım daha netleşmiştir.biliyorum karışık anlattım.

Merhaba,

Sorunuz tam anlaşılmıyor küçük bir örnek dosya eklerseniz daha net cevaplar alırsınız..

Örnek dosyayı incelermisiniz..

.