evrak no'ya göre belli grupların toplamını almak

merhaba,
ekteki dosyadaki bilgileri sql' de view'den alıyorum. bu listedeki altgrup başlığındaki ürünlerden sadece makarna ve bakliyatı, sıra numarasına göre miktar toplamlı olarak almak istiyorum, diğer ürünlerin bilgileri aynen kalacak şekilde nasıl alabilirim.

merhaba,
sayın yeni54, makarna ve bakliyatın sıra no (irsaliye no) kolonuna göre miktar kolonunun toplamını istiyorum. exceldeki alttoplam gibi... bununla beraber diğer alt grupların ayrıntılarının da raporda kalmasını istiyorum. yani tuz,şeker altgrubu oldukları gibi kalacaklar sadece makarna ve bakliyat grubu alttoplamlı olacak.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
kullanacağın ana sorgu cümlesi bu

SELECT *
FROM
(
SELECT Null AS CARİ, Null AS CİNSİ, Query1.SumOfMİKTAR as MİKTAR, Null AS BİRİM, Null AS [SIRA NO], Null AS [FATSIRA NO], Query1.ALTGRUP, Null AS AÇIKLAMA
FROM Query1
UNION
SELECT cari.CARİ, cari.CİNSİ, cari.MİKTAR, cari.BİRİM, cari.[SIRA NO], cari.[FATSIRA NO], cari.ALTGRUP, cari.AÇIKLAMA
FROM cari
)
ORDER BY altgrup, mİktar DESC;

bu sorgu cümlesinde geçen Query1:

SELECT cari.ALTGRUP, Sum(cari.MİKTAR) AS SumOfMİKTAR
FROM cari
GROUP BY cari.ALTGRUP
HAVING (((cari.ALTGRUP)="BAKLİYAT" Or (cari.ALTGRUP)="MAKARNA"));

SQL Server olmadığı için access te oluşturdum sorguları.
query1 i view yapıcan ve verdiğin ismi query1 yenine yazıcan.

merhaba,
sayın54 verdiğiniz kodları yeni view oluşturarak denedim ancak çalıştıramadım. gönderdiğim excel dosyasını aşağıdaki kodlarla almıştım, bo kodlar üzerinden yardımcı olabilirseniz memnun olurum ,ilginize teşekkür ederim
SELECT [CARİ İSMİ] AS CARİ, [#STOK İSMİ] AS CİNSİ, [MİKTAR\T], [BİRİM ADI] AS BİRİM, [SIRA NO], [FAT.SIRA NO], [#Anagrup Kodu],
[#Altgrup Kodu] AS ALTGRUP
FROM dbo.fn_StokFoy(DEFAULT, DEFAULT, DEFAULT, DEFAULT, DEFAULT) fn_StokFoy
WHERE ([SRM.MRK.KODU] = 'FABRİKA') AND ([#BELGE TARİHİ] = CONVERT(DATETIME, '2007-08-24 00:00:00', 102))
GROUP BY [CARİ İSMİ], [#STOK İSMİ], [BİRİM ADI], [SIRA NO], [FAT.SIRA NO], [#Anagrup Kodu], [#Altgrup Kodu], [MİKTAR\T]

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
sizin yazdığınız sorguyu cari isminde view olarak kaydettiğinizi düşünün.

bu durumda yukarıdaki sorgularda bir problem çıkmaz.

(yukarıdaki selectlerdeki AÇIKLAMA alanlarını çıkartmanız lazım. çünkü sizin sorgunuzda yok.)