ETOPLA formülünde yardım !!!

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2007 Türkish
Herkese tekrar merhaba, Bir soru ile yine karşınızdayım. İkinci bir formüle daha ihtiyacım var. Belgemi ekte sunuyorum. Bu belge xxx üniversitesinde burslu çalışan öğrencilerin günlük rafa yerleştirdikleri kitap sayısını göstermektedir. Şimdi soru şu:

Örneğin, M7 nolu hücreye Cemal Akarsu adlı öğrencinin Ekim ayı içindeki yerleştirdği toplam kitap sayısının sonucu verecek formüle ihtiyacım var. Yani, Eğer ekim ayı içindeyse , Cemal Akarsu ise topla yı nasıl demeliyim ???

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek dosyanızdaki tablo formatı için aşağıdaki formülü M7 hücresine uygulayıp denermisiniz.

Eğer tablonuzun formatı örnek olarak eklediğiniz dosyadan farklı ise özellikle formülde kullanılan SÜTUN()-3 ifadesini değiştirmek gerekebilir.

M7 hücresinde kullanılan bu ifade EKİM ayını belirtmektedir. (SÜTUN()-3 = EKİM)

Konuyu açmak gerekirse amacımız 10. aya ait verileri toplamak. Bunuda aktif sütun index numarasını kullanarak elde edebiliriz. Fakat tablomuzda EKİM ayı M sütununa denk geldiğinden (10=13) denklemi ortaya çıkmaktadır. Bu değerleri birbirine eşitlemek içinde SÜTUN()-3 ifadesini kullanarak 10 index nosunu elde ederek bu değeri formülümüzde kullandık.

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(--(AY($R$4:$R$250)=SÜTUN()-3);--($S$4:$S$250=$C7);--($T$4:$T$250))

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Öncelikle ilginize tesekkürler. Dediğiniz kodu aynen yazdım ve toplamı doğru bir şekilde gördüm ama bazı sorularım olacak. Mesela sizin kodu yazdıktan sonra sonucu 961 buluyorum . Aynı şekilde ekim ayına yeni bir cemal e at veri girdiğimde bu veriyi otomatik olarak 961 in üstüne eklemiyor. rakam sabit kalıyor !!!

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Formülü 250 satır değeri ile sınırlandırmıştım. Siz bu değeri dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
üstat, verdiğiniz koddaki 250 olan değerlerin hepsini 500 ile değiştirdim, ama yine 961 olan sayı artmıyor. Bir de bu kodu kavramam lazım, yani diğer tüm sutunlara ilgili yerlere M7 deki gibi diğerlerine de paylaştırmalıyım. Yazdığınız kodun mantığını kavramam için hangi dökümanı okumalıyım yardımcı olur musunuz lütfen.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Benim size önerdiğim formül tablonun yanındaki yani R-S-T sütunlarındaki alandan verileri toplayarak özet tablonuza aktarıyor. Sizde yeni girişlerinizi bu kısıma yaparsanız topladığını göreceksiniz. Formülü diğer hücrelerede uygularsanız çalışacaktır.

Fonksiyonun detaylı kullanımını öğrenmeniz için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Topla.Çarpım Uygulamaları