Soru en büyük kaçıncı sayı olduğunu satırların yanına yazdırmak.

Excel Vers. ve Dili
excel 2021
Merhaba Örneğin a1 hücresinden a100 hücresine kadar rastgele sayılardan oluşan bir sayı dizilimim var. ben her bir hücrenin karşısına en büyük kaçıncı sayı olduğunu yazdırmak istiyorum. tek bir formül ile yapabilir miyim ? ayrıca sayılar eşitse aynı sıralamayı vermesi gerekiyor.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

muratboz06

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office365 TR
A sütunundaki verilerinizi yeni bir sayfaya kopyalayınız. Büyükten küçüğe sıralayınız.
B sütununda Kaçınca formülünü kullanın.
Ekte örnek paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Veysel Emre Hocanın affına sığınarak küçük bir eklemede ben yapayım. Sayılarınız A sütununda olsun, B sütununa =A1+SATIR()/10000 ifadesini yazıp aşağı çekerseniz, A sütununda eşit olan sayılarında C sütununda sıralarını görürsünüz. Veysel Emre Hocanın formülü de C sütununa =RANK(B1;$B$1:$B$100) yazılmalıdır. (aksi halde A sütunundaki eşit sayılar aynı sırada görülür)
İyi çalışmalar

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Merhaba Örneğin a1 hücresinden a100 hücresine kadar rastgele sayılardan oluşan bir sayı dizilimim var. ben her bir hücrenin karşısına en büyük kaçıncı sayı olduğunu yazdırmak istiyorum. tek bir formül ile yapabilir miyim ? ayrıca sayılar eşitse aynı sıralamayı vermesi gerekiyor.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Veysel Emre Hocanın affına sığınarak küçük bir eklemede ben yapayım. Sayılarınız A sütununda olsun, B sütununa =A1+SATIR()/10000 ifadesini yazıp aşağı çekerseniz, A sütununda eşit olan sayılarında C sütununda sıralarını görürsünüz. Veysel Emre Hocanın formülü de C sütununa =RANK(B1;$B$1:$B$100) yazılmalıdır. (aksi halde A sütunundaki eşit sayılar aynı sırada görülür)
İyi çalışmalar
Hocam ben formül işlerinden çok fazla anlamam. Sizin bahsettiğiniz şekilde sıralamayı
=EĞERSAY($A$1:$A$100;">"&$A1)+EĞERSAY($A$1:A1;A1)
formülü de yapıyormuş.

Bir çok yerde sıralama bu şekilde (eşit puana eşit sıralama) isteniyor. Zira bu sıralama işlemi bir çok kategoriye göre yapılıp, her kategoriye göre hesaplanan sıralamalar toplanıp (veya ortalaması alınıp/veya her kategoriden alınan sıralama puanları her kategorinin yüzdesel ağırlığıyla çarpılıp, tümü toplanarak) tekrar bir sıralamaya tabi tutuluyor. Bu şekilde bir işlemde aynı sırada olanların hakkı da korunmuş oluyor. Yıllık performans sıralamasında ilk 3 sıraya 100,000 sonraki 7 ye 50000 tl prim veren bir şirketin hesaplamalarını 5 kategoriye göre bu şekilde rank ile yaptığını gördüm. Çok milimetrik farklarla sonuç değişebiliyor. Sanırım bu yüzden rank formülünü bu şekilde dizayn etmişler. Ayrıca bu şekilde çok kategoriye göre hesaplamalarda Rank (veya Rank.Eşit) yerine Rank.Ort ile yapılsa daha adil bir dağılıma da ulaşırlardı diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
dinamik yapmam gerekiyor maalesef.
Excel2021 kullanıcısı olduğunuzdan
A1 : A100 : Rastgele sayılar var. 100 adet sayı.
B1 hücresine yazın, sonuçlar dökülmeli gelecektir.
Kod:
=LET(a;A1:A100;b;a-SIRALI(100)/10^6;KAÇINCI(b;SIRALA(b;;-1);0))
Not 1: A1 : A100 deki verileriniz tek formülle dökülmeli olarak geliyorsa
Formülde, A1:A100 yerine A1# yazabilirsiniz. Yazmayabilirsiniz de.

Not 2 : Her iki kolon da Tek Formülle dökülmeli isterseniz
Boş kolonlardaki bir hücreye yazın. Eğer A1 hücresinden itibaren liste istiyorsanız, öncelikle A ve B kolonlarını silin ve A1 hücresine yazın.
Kod:
=LET(st;100;mn;5;mx;25;a;RASGDİZİ(st;;mn;mx;1);b;a-SIRALI(st)/10^6;EĞER({1;0};a;KAÇINCI(b;SIRALA(b;;-1);0)))
Burada
st : 100 (yani 100 satır)
mn : 5 (rastgele sayılar için minimum değer)
mx : 25 (rastgele sayılar için maximum değer)
olmakta olup, bu değerleri isteğinize göre belirlersiniz.
Ayrıca
RASGDİZİ(st;;mn;mx;1) formül parçasındaki 1 : Tamsayı anlamındadır.
Eğer RASGDİZİ(st;;mn;mx) şeklinde yazarsanız, st adet kadar satıra, mn ile mx arasında Rastgele Ondalıklı Sayılar yazdırılacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-02-2027
=EĞERSAY($A$1:$A$100;">"&$A1)+EĞERSAY($A$1:A1;A1) bu A sutunundakileri rank lamak için... güzelmiş.. diğeri.. karmaşık işler için.