Eklenen dosyalarda dikkat edilmesi gereken konular

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
13 Ekim 2004
Mesajlar
15,781
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Değerli üyelerimiz

Uzun zamandır forumumuzda bir çok değerli üyemiz gibi sorularınızı yanıtlamaya, sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Artık özellikle sorularını dosya içinde sorma ihtiyacı hisseden üyelerimize bu konuda yaşadığım sıkıntıları yazma ihtiyacı duyuyorum. Eminim bu yazdıklarıma sorulara yanıt vermeye çalışan tüm üyelerimizde katılacaklardır. Sıkıntılarımı maddeler halinde aktarmaya çalışayım.

1-Bazen sadece "soru ekli dosyadadır" gibi bir mesaj yazılmaktadır. Bu durum cevaplamak isteyene "ben sorumu açıklamaya üşeniyorum, sen bir zahmet dosyaya bakıver" anlamından başka bir şey değildir.

2-Eklenen dosyalarda parolalı koruması olan sayfalar, çalışma kitapları veya VBE mevcut oluyor. Bu durum; cevap vermek isteyen üyemize önce bu korumaları kaldırmak ile uğraş, biraz hackerlik yap sonrada soruyu cevaplarsın demektir.

3-Bazı dosyalar açılışta Excel uygulamasını gizleyen kodlar içermektedir. Bu durum; soruyu incelemek için açan kişinin karşısında bir userform görmesine yani excele ulaşamamasına neden olmaktadır. Buda yetmezmiş gibi userformu kapattığınızda ya excelde kapanmakta yada gizli olarak açık kalmaktadır. Tabii bu durumda, dosyayı zoraki kapat, tekrar açarken makroları devre dışı bırak, sonra exceli gizleyen kodları iptal et, dosyayı kaydet, makroları devreye alarak dosyayı tekrar aç ve halin kalırsa soruyu incele gibi işkence halini alan bir durum ortaya çıkmaktadır.

4-Bazı arkadaşlarımızda sorusunu userform ile ilgili olarak sormakta fakat ne hikmetse dosyaya userformu açan bir buton eklemeyi unutmaktadır.

5-Bazende buton tablonun ekranda görünmeyen kısmına yerleştirilmektedir. İnanın sayfada buton aradığımı çok bilirim.

6-Basit bir soru için çok detaylı ve kapsamlı dosyalar eklenmektedir. Hatta bazen çok sayıda userform mevcutken sorunun hangisi ile ilgili olduğuda belirtilmemektedir. Bu durumunda cevap vermeyi arzu eden üyemize nasıl bir ızdırap kaynağı olduğunu sanırım belirtmeme gerek yok.

Değerli üyelerimiz yukarıda beni ciddi olarak sıkıntıya sokan birkaç sorunu yazmaya çalıştım. Biraz daha düşünsem çok daha fazla madde bulabileceğimden de hiç şüpheniz olmasın. Konuyla ilgili görüşüm; “Bu tür sorular, cevap vermek isteyen üyelerimize karşı bir saygısızlıktır.” Şeklindedir.

Tüm üyelerimizden ricam; “sorularınıza en azından cevap vermeye çalışan üyelerimiz kadar özen gösteriniz.” İnanın bu tür dosyalar insanın cevap verme hevesini kırmaktadır. Ayrıca sizde acaba neden soruma cevap gelmiyor diye düşünmek durumunda kalmazsınız.

Kendi adıma yazıyorum; ben bundan sonra bu tür dosyaları kesinlikle dikkate almayacağım.

Sonuç olarak tüm üyelerimizin bu konuya gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.
 

Haluk

Özel Üye
Katılım
7 Temmuz 2004
Mesajlar
11,274
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Libre Office 7.3.0.3
+
Google Sheets
+
Apache Open Office 4.1.11
+
JScript
Dostum Levent, hislerime tercüman olmuşsun vesselam ....
 

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Katılım
23 Ağustos 2005
Mesajlar
4,653
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bunlar %100 doğru ve yerinde olan tespitlerdir. Belli kurallara ve düzene asgari ölçüde bile uymayanlara; bir şekilde bu kurallara uymalarını sağlamak için farklı yöntemler bulup uygulamak lazım. Hiç değilse bu tür sorulara Levent Beyin de ifade ettiği şekilde, birazda duyarsız kalmak gerek. Soru sormada bile ufak bir zahmeten kaçınılırsa....yani. Bu tempo ile devam ederse bu düzensizlik ve kuralsızlığın sonucu ne olur?. "Su içilen çeşmenin değerini çok iyi bilmek lazım ve iyi korumak lazım"....Teşekkür ediyorum.
 
X

xxrt

Misafir
Dostum Levent,yazına yüzde yüz destek vererek ben de bir kaç kelime ilâve etmek istiyorum.
Foruma atılan başlıklar,dosyalar veya linklere tek tek bakmakta olan bizler bu sıkıntıyı son günlerde yoğun olarak yaşamaya başladık.Hatta boş dosya ekleyip, baştan başa bir proğram isteyen üyeler de var.
Sanırım bunu bir şekilde ele almanın zamanı geldi.
 
Katılım
7 Temmuz 2004
Mesajlar
327
Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın leventm, Seyit Tiken, xxrt,

Görüşlerinize katılmamak imkansız ve yerinde tesbitlerdir.
Benimde eklemek istediğim bir madde var müsade ederseniz.

Sitede içerisinde arama yapılmadan aynı başlık veya cümlelerle sanki bir şey gibi lanse edilerek dosyasını düzenlettirmek isteyen hatta bütün bir projeyi soran arkadaşlar da mevcuttur.

Benim tesbitlerime göre sitede a-dan z'ye her konuda bilgi mevcut olup biraz araştırma ve parçaları birleştirerek inanıyorumki bir çok arkadaşımız kendi sorduklarını özellikle makro kısmında ki sorular ve cevaplar da aradıklarını çok rahat bulabilirler kanatindeyim.

Saygılar Sunar
Çalışmalarınızda Başarılar Dilerim.
 
Katılım
17 Şubat 2006
Mesajlar
981
Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. leventm'in görüşlerine katılıyorum. O tür hataları bende yaptım belki hala yapmaya devam ediyorum. Bundan sonra daha dikkatli olmaya özen göstereceğim.
Sn. abdi nin görüşlerine ise tam anlamıyla katıldığımı söyleyemeyeceğim. Benim gibi virgülü, noktayı, eşittiri nereye koyacağını bilmeyen, makrodan ve vba kodlamadan anlamayan biri için,sitedeki örnekler bazen derdimize deva olmuyor. Mesela akşamdan beri uğraşıyorum istediğim makro sitede var, fakat bir türlü kendi dosyama istediğim şekilde uyarlıyamıyorum. Belki yaptığım hata çok basit birşey ama olayı çözümleyemeyince sormak zorunda kalıyorum.
Genel bir konuyu şahsi boyutta algılıyormuş gibi oldu ama, pek çok arkadaşında benim durumumda olduğu gözardı edilmemesi gerekli diye düşünüyorum.
Herkese iyi akşamlar dilerim.
 

mehmett

Altın Üye
Katılım
18 Mayıs 2005
Mesajlar
2,571
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Levent dostumun sözlerine ben de tamamen katılıyorum.

Burada şikayetçi olunan konular "yazılı" olmayan kurallar. Daha doğrusu yazılı olmasına gerek de olmayan, mantıklı ve sağduyulu olan herkesin göstermesi gereken davranışlar. Bunların dışında bir de yazılı kurallarımız var: FORUM KURALLARI. Üyelerimizin çoğu, her fırsatta linkini vererek zorla okuttuğumuz bu kurallara bile -malesef- uymuyorlar. Bu başlığa cevap yazan diğer arkadaşlarımızın da belirttiği gibi Levent'in sözlerine ilave edilecek daha pek çok konu var. Ama böyle giderse Forum Kuralları yüzlerce madde haline gelecek. İnsanlar biraz da kendileri düşünmeli nasıl davranmaları gerektiğini. Başta Sn Levent olmak üzere sorulara en çok cevap veren mod ve üyeler bugüne kadar özverili davrandılar. Hayali sorulara dosyalar oluşturarak, örnek veriler girerek, userform ve makroları sıfırdan oluşturarak çözümler ürettiler. Ama böyle yaptıkça üyeler hazıra konma alışkanlığı edindiler. Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki. (Daha söylenecek çok şey var ama şimdilik yeter.)
 

Necdet

Moderatör
Yönetici
Katılım
4 Haziran 2005
Mesajlar
13,983
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhabalar,

Ayda yılda bir kaç soruya yanıt verebilecek düzeyde olan ben bile, sözüm ona örnek dosyayı açtığımda o dosyada kaybolup gidiyorum. Yanıtlayabileceğim bir soru bile olsa yanıtlamaktan çekiniyorum, belki yanlış yaparım düşüncesiyle.

Atom Karınca Levent Bey'in dile getirdiği sorunlara aynen katılıyorum. Örnek dosya gerçekten örnek dosya olmalı, sadece ilgili soruyu içermelidir diye düşünüyorum.
 

muhammethezer

Altın Üye
Katılım
12 Şubat 2006
Mesajlar
404
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Öncelikli olarak siz değerli Adminlerden ve tüm excel kullanıcılarından özür dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Nedenine gelince Son birkaç aydır bir proje üstünde çalışıyorum ve bu çalışmamda yadımlarnızı esirgemiyerek projemi tamamlamama neden siz değerli excel kullanıcıları oldunuz. Bugün formu gezerken sayın leventm, beyin sözlerini okudum ve kendilerine ne kadar hak verdiğimi belirtmek istedim . Özür sebebi ise yapmış olduğum bir hatanın farkına varmamı sağladıkları içindir .Sondan bir önceki yollamış olduğum formda "Açıklama Form içerisindedir " diyerek bir patavatsızlık yapmış bulundum .Bu cümleyi yazarken de leventm, dediği gibi bizahmet bakıver düşüncesi içinde değildim .Özür nedenim bunun içindir. Stın Necdet_Yesertener, demişki "Yanıtlayabileceğim bir soru bile olsa yanıtlamaktan çekiniyorum, belki yanlış yaparım düşüncesiyle" sayın Necdet_Yesertener, bir arakadaş tavsiyesi nacizana yanlış yapmazsak doğruları bulamayız , lütfen yanlış yapmaktan korkmayın.Syın mehmett, beyefendide demişki "Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki."Haklılar bilmenizi istediğim ben sıfırdan form üretimi için bu formu asla gezmedim ve form göndermedim sadece takıldığım yerlerde benden daha iyi ve bilgili olduğuna inandığım sayın kullanıcılardan yardım ricasında bulundum. Saygı ve Sevgilerimle Muhammet HEZER
 

mehmett

Altın Üye
Katılım
18 Mayıs 2005
Mesajlar
2,571
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
"Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki." sözümün yanlış anlaşılma ihtimaline karşı biraz açıklama yapmak istiyorum.

Bazı arkadaşlarımız bir başlık açıyorlar ve öyle bir dosya istiyorlar ki, içinde yok yok. Şunu yapsın, bunu yapsın, bir tuşa basınca yan sayfada raporlasın, bir başka tuşa tıkladığımda şöyle süzsün v.s. şeklinde bu dosyanın yapması gereken işleri sayıyorlar. Ama zahmet edip dosyanın temelinin atılabilmesi için en küçük bir adım bile atmıyorlar. Temelini atsalar buradaki yardımsever insanlar tuğlaları birer birer dizecekler ve bir süre sonra güzel bir eser çıkacak ortaya. "Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki." sözünün muhatabı bu şekilde davrananlardı.

Bunun yanında bazı arkadaşlarımız da önce kendileri bir başlangıç dosyası açıyorlar. Tablolarını oluşturuyor ve yapabildikleri kadarıyla fonksiyon ve makrolara başlıyorlar. Yapamadıkları noktaları tek tek foruma danışıyorlar ve takıldıkları noktalar el birliğiyle adım adım aşılıyor. Bu şekilde gayret gösterenlere forumdaki herkes yardım eder.

Umarım anlatabilmişimdir.
 

muhammethezer

Altın Üye
Katılım
12 Şubat 2006
Mesajlar
404
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Yanlış yapmadan doğru bulunmaz sözümün altında yatan gerçek işte buydu.Bazı insanlar vardır yetenekleri hat safhadadır ; bazı insanlar vardır yeteneklerinin farkında değillerdir.Samimi olarak söylemeliyimki ben yeteneklerimin ne derecede olduğunun farkında değilim ama uyulması gereken bir kural varsa nanın kuraldan daha çok kuralcı olabilme yeteneğine sahip olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.Amacım iyi bir yazılımcı olabilmek.Bunun için nekadar çalışmam gerek , nekadar emek vermem gerek farkındayım ve bu doğrultuda yürümekteyim.Birgün bende sizler gibi bu formdan excel veya bir başka konuda ; yeni başlayan veya sorunları olan arkadaşlara form üzerinden yardımlarımı esirgemiyeceğimin bilincinde lduğumu bilmenizi istedim.Saygı ve Sevgilerimle.
 

hamitcan

Uzman
Uzman
Katılım
1 Temmuz 2004
Mesajlar
7,567
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
mehmett' Alıntı:
"Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki." sözümün yanlış anlaşılma ihtimaline karşı biraz açıklama yapmak istiyorum.

Bazı arkadaşlarımız bir başlık açıyorlar ve öyle bir dosya istiyorlar ki, içinde yok yok. Şunu yapsın, bunu yapsın, bir tuşa basınca yan sayfada raporlasın, bir başka tuşa tıkladığımda şöyle süzsün v.s. şeklinde bu dosyanın yapması gereken işleri sayıyorlar. Ama zahmet edip dosyanın temelinin atılabilmesi için en küçük bir adım bile atmıyorlar. Temelini atsalar buradaki yardımsever insanlar tuğlaları birer birer dizecekler ve bir süre sonra güzel bir eser çıkacak ortaya. "Bu forum sıfırdan proje üretme yeri değil ki." sözünün muhatabı bu şekilde davrananlardı.

Bunun yanında bazı arkadaşlarımız da önce kendileri bir başlangıç dosyası açıyorlar. Tablolarını oluşturuyor ve yapabildikleri kadarıyla fonksiyon ve makrolara başlıyorlar. Yapamadıkları noktaları tek tek foruma danışıyorlar ve takıldıkları noktalar el birliğiyle adım adım aşılıyor. Bu şekilde gayret gösterenlere forumdaki herkes yardım eder.

Umarım anlatabilmişimdir.
Sayın mehmett, size katılıyorum, eminim ki sorular bu kadar detaylı sorulmasa, soruyu soran da tabiri caiz ise "herşeyi devletten beklemese" daha çok kişi sorulara cevap verecektir.

İnanın bazen takıldığım noktalar oluyor ve sormaya çekiniyorum çok basit olabileceğini düşündüğümden.

Siteye üye olduğumdan bu yana çok şey öğrendim ve artık bu öğrendiklerimi uygulamaya dökmem gerekiyor, kısacası biraz çaba gösterip bu bilgileri özümlemem gerekiyor

Bu yüzden tüm arakadaşlardan ricam, bu sitede çözülen soruları iyi incelesinler ve bu örnekleri kendileri tekrar yapmaya çalışsınlar çünkü öğrenmenin yolu buradan geçiyor.

Herkese iyi çalışmalar...
 
Katılım
30 Kasım 2004
Mesajlar
180
Excel Vers. ve Dili
2003 ingilizce
bende özür diliyorum, dosya da anlatmaya çalıştım sorumu dediğim için ama bu herkhalde türkçeyi iyi kullanmadıgım iiçin dosyayla daha iyi analatacağımı düşündüğüm içindi sorumu art niyet ya da tembellikten degil di.
teşekkürler ve sorumu düzelttim. :hey:
 

EKREM1661

Altın Üye
Katılım
10 Kasım 2006
Mesajlar
1,265
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Sayın Leventm hocamızın yukarıdaki "Eklenen dosyalarda dikkat edilmesi gereken konular" başlığı altındaki uyarıları her okuyucunun dikkatini çekebilecek ve okuyabilecek bir buton altına veya hatta, forum kurallarına eklense diye aklıma geldi..Çünkü konu her zaman için önem arzeden genel bir sorun..
 
S

Skorpiyon

Misafir
Levent Hocam'ın düşüncelerine aynen katılıyorum.

(Mesaj güncelleme amaçlı yazılmıştır)
 

mustafakoker

Altın Üye
Katılım
20 Haziran 2008
Mesajlar
680
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office ev ve iş 2019
Levent Hocam'ın düşüncelerine aynen katılıyorum.

(Mesaj güncelleme amaçlı yazılmıştır)
 

parametre

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Katılım
28 Ocak 2007
Mesajlar
1,588
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010 turkce
Buraya birde soruyu anlasılır sekilde acıklayarak verilerle desteklenmesinide eklersek cok iyi olur kanısındayım :)
 
Katılım
15 Ocak 2009
Mesajlar
257
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
S.a Arkadaşlar,

Levent Hocam'ın düşüncelerine bende aynen katılıyorum.
Forum'a yaklaşık bir yıldır üyeyim hemem hemen hergün girip inceliyorum ve kendime örnekler alıyorum.
Bu konuda yorum yapabilecek kadar tecrübem yok ama genede birşeyler yazmak istedim.

Sizlerdeki bu sabır ve özveri olmasa excel öğrenmek çok daha zor olurdu.

Hayırlı akşamlar.
 
Üst