eğer a1 spor ise c1 4 ytl,eğer a1 klasik ise c1 5 ytleğer a1 bot ise c1 6 ytl olsun

Arkadaşlar , ben de exel e yeni başlayanlardanım.Sizler için kolay ama benim için epey bi zor formülle karşı karşıyayım.başlıktada yazdığım gibi eğer a1 spor ise c1 4 ytl , eğer a1 klasik ise c1 5 ytl,eğer a1 bot ise c1 6 ytl olsun istiyorum.forumda yaptığım aramalarda Baknediyecem rumuzlu arkadaşımızın buna benzer bi sorusu var.ona verilen cevabı kendi formülüme uyguladım ama hep formül hatası aldım.gerçi onun sorusunda 2 değer giriliyor.(otobüs,dolmuş)
benimkinde ise 3 tane (spor,klasik,bot).
eğer (a1=''spor'';4;eğer(a1=''klasik'';5;eğer(a1=''bot'';6;'''')))şeklinde yazıyorum ama maalesef olmuyor?

1_) hata vermesinin sebebi nedir?
2_)eğerler çoğaldıkça formülün sonuna ve ya başına eklediğimiz tırnak işaretleri ve parantez sayıları da mı aynı şekilde arttmaktadır ?
Lütfen kusura bakmayın.biraz uzun oldu ama ben de sizler sayesinde bir şeyler öğrenmek istiyorum,Şimdiden teşekkür ederim

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba suat saklak. Bu tür sorular için IF li çözümler uygun değildir. Datanız arttıkça sorun olur, hatta yapamaz duruma gelirsiniz. Bu iş için en ugun fomül VLOOKUP tır. En iyisi sen örnek bir basit dosya ekle. Onun üzerinden yardımcı olalım.

eğer ?

Merhaba suat saklak. Bu tür sorular için IF li çözümler uygun değildir. Datanız arttıkça sorun olur, hatta yapamaz duruma gelirsiniz. Bu iş için en ugun fomül VLOOKUP tır. En iyisi sen örnek bir basit dosya ekle. Onun üzerinden yardımcı olalım.
hızlı cevabınız için teşekkür ederim.ekte yapmaya çalıştığım tabloyu gönderdim.ilk sorduğum soruda a1 c1 de görüntülensin demiştim fakat bu tabloda b1 de görüntülenecek şeklinde yaptım.yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
B2'ye

=EĞER(A2="spor";4;EĞER(A2="klasik";5;EĞER(A2="bot";6;"")))

formülünü girip, aşağıya kopyalayın.

Dikkat: " işaretini 2'nin üzerindeki ' işaretini iki kere basarak değil, é harfinin olduğu tuşa bir kere basarak koyun.

..

Son düzenleme:
B2'ye

=EĞER(A2="spor";4;EĞER(A2="klasik";5;EĞER(A2="bot";6;"")))

formülünü girip, aşağıya kopyalayın.

Dikkat: " işaretini 2'nin üzerindeki ' işaretini iki kere basarak değil, é harfinin olduğu tuşa bir kere basarak koyun.

..
cevabınız için çok teşekkür ederim.Çok saolun...