Düseyara Userform

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Almanca
merhaba arkadaslar,

Useformdan bir veri giris yaptim Excele , buradan yazdiklarim hepsi excel hücrelerine aktariyor, yaziyor-siliyor...tamam. Bu sayfayi baska bir sayfadan düseyara (sverweis) olarak baktigimda #NV böyle bir hata cikiyor.verileri excelin hücrelerine direk yazdigimda diger sayfada olan düseyara baktigimda hepsi güzel calisiyor. bunu bir türlü anlayamadim.

dosya büyük bir yer kapladigi icin yükleyemiyorum. böyle bir zorunla karsilasan varmi acaba .

saygilar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
merhaba arkadaslar,

Useformdan bir veri giris yaptim Excele , buradan yazdiklarim hepsi excel hücrelerine aktariyor, yaziyor-siliyor...tamam. Bu sayfayi baska bir sayfadan düseyara (sverweis) olarak baktigimda #NV böyle bir hata cikiyor.verileri excelin hücrelerine direk yazdigimda diger sayfada olan düseyara baktigimda hepsi güzel calisiyor. bunu bir türlü anlayamadim.

dosya büyük bir yer kapladigi icin yükleyemiyorum. böyle bir zorunla karsilasan varmi acaba .

saygilar
Girdiğiniz verileri, value olarak tanımlamamış olabilirsiniz. Veri girişi yaptığınız herhangi bir satırı ekler misiniz?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Siz userformdan veri girerken tarihleri veya sayusal değerleri uygun şekilde girmeyip text olarak girdiyseniz Ararken ise sayısal değeri veya tarihi ararsanız hata vercektir düşeyara.Eğer sayısal bir değer veya tarih girdiyseniz text olarak kaydedilip kaydedilmediğini anlamak için hücredeki verinin hizalamasına bakınız.Eğer hücre sola yanaşık ise text sağa yanaşık ise sayısal bir değer veya tarihtir.Eğer textboxlardan attıysanıaaz değerleri uygun kodu yazmadıysanız tarih veya sayısal değer metin olarak hücrede kaydedilecektir.
Bilmem anlatabildimmi
Sayısal değer için ;
Kod:
Range("A1").value=cdbl(textbox1.text)
Tarih için ;
Kod:
Range("A1").value=cdate(textbox1.text)

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Almanca
herhangi bir satir

kayit yapilan: Cells(say, 2).Value = TextBox2.Value

veri sil : TextBox2.Value = ""

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Almanca
Siz userformdan veri girerken tarihleri veya sayusal değerleri uygun şekilde girmeyip text olarak girdiyseniz Ararken ise sayısal değeri veya tarihi ararsanız hata vercektir düşeyara.Eğer sayısal bir değer veya tarih girdiyseniz text olarak kaydedilip kaydedilmediğini anlamak için hücredeki verinin hizalamasına bakınız.Eğer hücre sola yanaşık ise text sağa yanaşık ise sayısal bir değer veya tarihtir.Eğer textboxlardan attıysanıaaz değerleri uygun kodu yazmadıysanız tarih veya sayısal değer metin olarak hücrede kaydedilecektir.
Bilmem anlatabildimmi
Sayısal değer için ;
Kod:
Tarih için ;
Kod:
Range("A1").value=cdate(textbox1.text)
ben yukarda yazdigim gibi bazi satirlari yazdim, bunlar sayi ve isimlerden ibaret bu bir cözüm olabilir....

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Benim verdiğim örnekteki şekilde deneyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Almanca
sayin Evren hocam,

cdbl bu sayi ve metin icin mi gecerli ..

bunlari diyelim excel hücre üzerindende hizalamayi sol yapip text (metin) icin ayarlanabilir mi ?

bu kodu denedim biraz olurgibi oldu ,tam emin degilim onun icin sizlere tekrar soruyorum

cevaplar icin tesekkürler ustam

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
sayin Evren hocam,

cdbl bu sayi ve metin icin mi gecerli ..

bunlari diyelim excel hücre üzerindende hizalamayi sol yapip text (metin) icin ayarlanabilir mi ?

bu kodu denedim biraz olurgibi oldu ,tam emin degilim onun icin sizlere tekrar soruyorum

cevaplar icin tesekkürler ustam
Daha öncede belirttim.
Cdbl sayısal değerler içindir.Ayrıca Hizlama butonuna tıklayıp sağa sola veya ortaya hizlamanıza gerek yok.O değer sayıysa otoamatikman sağa yanaşık yazılacak metinse sola yanaşık yazılacak.Yanaşık diyorum,Hüzalı demiyorum.Yani hizalama ile ilgisi yok.Hizalamalar seçili olmadan diyorum.:cool:

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Almanca
slm

dün sizlere cevap hemen veremedim, verdiginiz kodlar herzamanki gibi mükemmel yerini oturdu.
tesekkürler. peki aklima suda geldi, gerci bunu bir ara sormusturm.Userform üzerinde düseyara yapabilirmiyiz. ...

saygilar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
slm

dün sizlere cevap hemen veremedim, verdiginiz kodlar herzamanki gibi mükemmel yerini oturdu.
tesekkürler. peki aklima suda geldi, gerci bunu bir ara sormusturm.Userform üzerinde düseyara yapabilirmiyiz. ...

saygilar
Yapabilirsiniz ama bunun yerine VBA nın find komutunu kullanın daha esnek ve kullanışlı.:cool: