Soru DÜŞEYARA MI? İNDİS KAÇINCI MI?

Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Arkadaşlar boyutu çok yüksek olan bir excel dosyam var performans sorunları yaşıyorum. Formülleri minimum düzeyde tutmam gerek.
Bu anlamda bellekte düşeyara fonksiyonu mu yoksa indis kaçıncı mı daha az yer kaplar. (80x400'lük bir tablo). Performans açısından hangisi daha iyi?

yanginci34

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2026
Örnek dosya paylaşırsanız bunu makro ile daha kolay halledilebilinilir gibi geldi.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Nette küçük bir araştırma yaptım ve alttaki linke eriştim. Türkçe'ye çevirdiğimde İNDİS+KAÇINCI işlevinin daha hızlı çalıştığı sonucu ortaya çıkıyor.

Ben bir raporlamacı olarak İNDİS+KAÇINCI kombinasyonunu neredeyse tüm dosyalarımda kullanıyorum. Neden derseniz sütun indisini dinamik olarak tanımlayabiliyorum. Çalışması için hedef dosyanın açık olmasına gerek yok. Ayrıca dizi döndürme avantajıda var. İleri seviyelerde büyük avantaj sağlıyor.

Gerçi yeni sürümlerde kullanımı yaygın olmasada XLOOKUP (ÇAPRAZARA) fonksiyonun çıkması ile DÜŞEYARA ve İNDİS+KAÇINCI fonksiyonlarının tahtı biraz sallandı diyebiliriz.

INDEX-MATCH, DÜŞEYARA'dan Daha Hızlıdır
Yıllardır, DÜŞEYARA'nın DİZİN-EŞLEŞME'den daha hızlı hesapladığı genel kanı olmuştur. Elektronik tablolarımda bu doğru görünmediğinden, birkaç yıl önce bu konuyla ilgili çeşitli testler yaptım. Bu testlerle ilgili üç bölümlük serimin ilk gönderisi, Rapor Hesaplama Sürelerini Test Etmek İçin Excel VBA'yı Kullanın adresinde bulunabilir . Seri, kendi testlerinizi gerçekleştirmek için indirebileceğiniz bir çalışma kitabı içerir.

İşte bulduğum sonuçlar:

Sıralanmamış verilerde DÜŞEYARA ve DİZİN-EŞLEŞTİRME aşağı yukarı aynı hesaplama sürelerine sahiptir. Yani, INDEX-MATCH sadece yaklaşık %3 daha hızlıdır.

Sıralanmış veriler ve yaklaşık bir eşleşme ile INDEX-MATCH, DÜŞEYARA'dan yaklaşık %30 daha hızlıdır.

Sıralanmış veriler ve tam bir eşleşme bulmak için hızlı bir teknikle, INDEX-MATCH, DÜŞEYARA'dan yaklaşık %13 daha hızlıdır.

Buna ek olarak, DÜŞEYARA'dan ÇOK daha hızlı hesaplamak için INDEX-MATCH tekniğinin bir sürümünü kullanabilirsiniz. İşte nasıl:

Pek çok ürün bilgisi sütunu içeren büyük bir tablonuz olduğunu varsayalım. Tabloda belirli bir SKU'yu aramak ve tablodaki çeşitli sütunlardan bununla ilgili bilgi döndürmek istediğinizi varsayalım.

DÜŞEYARA'yı kullanırsanız, ihtiyacınız olan her bilgi sütunu için aynı SKU'ya bakmalısınız. Bu yinelenen aramaların gerçekleştirilmesi uzun zaman alıyor.

Ancak bir INDEX-MATCH yaklaşımı kullanırsanız, sizi ilgilendiren ürün için yalnızca satır-indeks numarasını döndüren bir MATCH formülü oluşturabilirsiniz. Ardından, satır dizin numaralarını o tek KAÇINCI formülle hücreden alan herhangi bir sayıda INDEX formülünü kullanabilirsiniz. Hem MATCH hem de DÜŞEYARA'nın hesaplanması yaklaşık olarak aynı süreyi alır. Ancak INDEX neredeyse anında çalışır. Bu nedenle, bir SKU için on öğe döndürmek istiyorsanız DÜŞEYARA yöntemi, INDEX-MATCH yaklaşımından yaklaşık on kat daha uzun sürecektir.

Kısacası, INDEX-MATCH kullanmak DÜŞEYARA'dan daha esnek ve daha hızlıdır. Dene. hoşuna gidecek

Çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Merhaba,

Nette küçük bir araştırma yaptım ve alttaki linke eriştim. Türkçe'ye çevirdiğimde İNDİS+KAÇINCI işlevinin daha hızlı çalıştığı sonucu ortaya çıkıyor.

Ben bir raporlamacı olarak İNDİS+KAÇINCI kombinasyonunu neredeyse tüm dosyalarımda kullanıyorum. Neden derseniz sütun indisini dinamik olarak tanımlayabiliyorum. Çalışması için hedef dosyanın açık olmasına gerek yok. Ayrıca dizi döndürme avantajıda var. İleri seviyelerde büyük avantaj sağlıyor.

Gerçi yeni sürümlerde kullanımı yaygın olmasada XLOOKUP (ÇAPRAZARA) fonksiyonun çıkması ile DÜŞEYARA ve İNDİS+KAÇINCI fonksiyonlarının tahtı biraz sallandı diyebiliriz.

Hocam çok teşekkürler, peki kaydır-kaçıncı formülü ile indis-kaçıncı arasında hız farkı var mıdır? ikisi de aynı işlevi görüyor sonuçta

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bu tarz durumları kendinizde test edebilirsiniz.

Dosyanızın kopyasını oluşturup 3 farklı kombinasyonu performans bakımından test edebilirsiniz.