Düşeyara ile Hesap Kodu

Merhaba ;
Benim bi sorum olacaktı.2 tane excel dosyası var diyelim.birinci dosyadaki a1 hücresinde gider kodu: hemen yanında b1 de ise gider miktarı var.

diğer kitapcıkdada başka bir tablo var ve bu giderlerin başka bir raporu tutuluyor.bu kitapcıkda bir hücrede diğer kitapcıkdaki gider kodunu girip buraya o gider kodunun karşılığına denk gelen gider mikatarını yazmasını istiyorum.bunu ne şekilde yaparım yarımcı olurmusunuz

iyi çalışmalar

Edit xxrt:"YARDIMCI OLURMUSUNUZ" Başlığınızı,"Düşeyara ile Hesap Kodu" olarak değiştirildi.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Mesaj basligi degismedikce .... kimse yok !

X

xxrt

Misafir
Danersin' Alıntı:
sorunuz için ;
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2103

yaptığınız hata için; sorunuzun başlığını değiştirmeniz rica olunur
http://www.excel.web.tr/viewforum.php?f=29
Sayın Danersin'in TAM cevabına rağmen ısrarla sorgulamanıza saygısal olarak cevap vermek adına,
Çalışmanızı hasbelkeder aydınlatacak bir çalışma ekledim.
Sorularınızı yukarıdaki detaylar doğrultusunda yaparsanız daha randımanlı cevap alacaksınız.
Bu tür tutumların karşısında,
Forumdaki cevabi kapasitesi yoğun arkadaşlarımız da..iştiraklerinin zayıf olacağı hususunu arz ederim.

Arkadaşlar tam sorumun cevabını alamadım.Size ekte bir resim gönderiyorum.Bu resimde A4 hücresinde 1111 ve B4 Hücresinde ise 76000311 var hemen yanındaki
C4 de ise kodun açıklaması ve D4 de de kodun parasal değeri var.benim tam olarak yapmak istediğim.başka bi çalışma kitabı açıp (lütfen dikkat başka bir çalışma kitabı dedim çalışma sayfası demedim )orada 76000311 değerin sorgulama hemen iki yanındaki hesap kodu nun parasal değerini bulmak ve hücreye yazdırmak.yalnız dikkat etmeniz gereken bi şey var.B4 hücresini sorgularken A4 le beraber sorgulaması lazım çünkü 76000311 değerinden aşağılarda bi kaç tane daha var ama A4 hücresindeki değerleri değişik mesela aşağılarda 2222 76000311 var.ben 1111 76000311 i aradığımda bana yanlışlıkla 2222 olanı getirmeyecek.
sanırım yeterince anlattım yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Gönderdiğiniz resim Kitap1'e ait olsun ve ben Kitap2'de arama yaptıracağım. Ã?nce Kitap 2'deki A ve B sütunlarının soluna bir sütun açtım. Yani masraf ve personel gid b ve c sütununa kaydı. a sütunundada "= b1&c1" şeklinde b ve ce sütunlarını birleştirdim. Daha sonra her iki dosyada açık iken Kitap1'de aşağıdaki formülü yazdım. Bu formülü yazarken [Kitap2]... diye elle yazmanıza gerek yok, fonksiyon yazma aracı/yardımcısı açıkken diğer kitaba geçip fare ile istediğiniz alanı seçmeniz yeterli.

=DÜÞEYARA(A4&B4;[Kitap2]Sayfa1!$A$4:$D$23;4;0)

hocam iyide sorgulamayı nerde yapıyor birde burda formül tam olarka ne yapıyor açıklarmısın.teşekürler

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
günaydın;

VLOOKUP - DÜÞEYARA

Bir dizinin en soldaki sütununda belirli bir değeri arar ve belirtilen hücredeki değeri verir. Karşılaştırma değerleriniz bulmak istediğiniz verinin solundaki ya da sağındaki sütundaysa, YATAYARA işlevi yerini DÜÞEYARA işlevini kullanın.

Sözdizimi

DÜÞEYARA(bakılan_değer, tablo_dizisi, sütun_indis_sayısı, erim_bak)

Bakılan_değer dizinin ilk sütununda bulunacak değerdir. Bakılan_değer bir değer, başvuru ya da metin dizisi olabilir.

Tablo_dizisi içinde verinin aranacağı bilgi tablosudur. Bir aralık başvurusu ya da Veritabanı ya da Liste gibi bir aralık adı kullanın.

Erim_bak DOÐRU'ysa, tablo_dizisi'nin ilk sütunundaki değerler artan şekilde sıralanmalıdır: ..., -2, -1, 0, 1, 2, ... , A-Z, YANLIÞ, DOÐRU; aksi halde DÜÞEYARA doğru değeri vermeyebilir. Erim_bak YANLIÞ'sa, tablo_dizisi'nin sıralanması gerekmez.

Veri menüsünden Sırala komutunu seçip Artan'ı seçerek değerleri artan şekilde sıralayabilirsiniz.

Tablo_dizisi'nin ilk sütunundaki değerler metin, sayı ya da mantıksal değerler olabilir.

Büyük-küçük harf ayrımı yapılmaz.

Sütun_indis_sayısı içinden uyan değerin verilmesi gereken tablo_dizisi'ndeki sütun sayısıdır. Sütun_indis_sayısı 1, tablo_dizisi'ndeki ilk sütunun değerini verir; sütun_indis_sayısı tablo_dizisi'ndeki ikinci sütunun değerini verir ve böyle devam eder. Sütun_indis_sayısı 1'den küçükse, DÜÞEYARA işlevi #DEÐER! hata değerini verir; sütun_indis_sayısı, tablo_dizisi'ndeki sütunların sayısından büyükse, DÜÞEYARA işlevi #REF! hata değerini verir.

Erim_bak DÜÞEYARA işlevinin tam uyanı mı yoksa yaklaşık olarak uyanı mı bulmasını istediğinizi belirleyen mantıksal bir değerdir. DOÐRU'ysa ya da belirtilmemişse, yaklaşık bir uyan verilir; başka bir deyişle, tam bir uyan bulunamazsa, bakılan_değer'den küçük olan sonraki en büyük değer verilir. YANLIÞ'sa, YATAYARA işlevi tam bir uyanı bulacaktır. Tam uyan bir değer bulunamazsa, #YOK hata değeri verilir.

Uyarılar

DÜÞEYARA işlevi bakılan_değer'i bulamazsa ve erim_bak DOÐRU'ysa, bakılan_değer'den küçük ya da eşit olan en büyük değeri kullanır.

Bakılan_değer, tablo_dizisi'nin ilk msütunundaki en küçük değerden daha küçükse, DÜÞEYARA işlevi #YOK hata değerini verir.

DÜÞEYARA işlevi bakılan_değer'i bulamazsa ve erim_bak YANLIÞ'sa, DÜÞEYARA işlevi #YOK hata değerini verir.

Ã?rnekler

A4:C12 aralığının Aralık olarak adlandırıldığı yukarıdaki işlem tablosunda:

DÜÞEYARA(1;Erim;1,DOÐRU) eşittir 0,946

DÜÞEYARA(1;Erim;2) eşittir 2,17

DÜÞEYARA(1;Erim;3;DOÐRU) eşittir 100

DÜÞEYARA(,746;Erim;3;YANLIÞ) eşittir 200

DÜÞEYARA(0,1;Erim;2;DOÐRU) eşittir #YOK, çünkü 0,1 A sütunundaki en küçük değerden daha küçüktür

DÜÞEYARA(2;Erim;2;DOÐRU) eşittir 1,71

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Forumun arama motoru ile "düşeyara" kelimesi ile arama yaparak onlarca örneğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca EXCEL DERSANESİ'nde de bu konu detaylı olarak ele alınmıştır incelemenizi öneririrm.

Sub Makro1()
Dim wb As Workbook
Dim ws As Worksheet
Workbooks.Open ("C:\Documents and Settings\mrcplus\Desktop\kitap2.xls")
Set wb = ActiveWorkbook
Set ws = ActiveSheet
'Your code
wb.Activate 'Activates a particular workbook
ws.Activate 'Activates a particular worksheet
For i = 1 To 15
If ws.Cells(i, 1).Text = "aaaa" Then
Sayfa1.Cells(i, 1) = ws.Cells(i, 2)
Else
Sayfa1.Cells(i, 1) = ws.Cells(i, 2)
End If
Next
wb.Close
End Sub

bu kodlari duzenleme yapılırsa bir kitaptan diger kitapa veri alis verisi mumkun olur.Yanliz dosya yolu ve kitap isimlerine dikkat etmek gerekir.Kolay gelsin...

wb.close dan once
wb.Save
derseniz kitap kaydedilir ve oyle cikilir yoksa degisikleri kaydedip kaydetmeyeceginiz hakkinda soru sorar...

Merhaba ;
tam olarak istediğim çalışmayı mrcplus yapıp mailden bana attı.kitap1 de hesaplar var.kitap 2 dede sorgulama yaptırıyor.güzel olmuş.yalnız.kitap 1 e yeni hesaplar eklersem onları getirip bulmuyor.kodun bir yerinde eksiklik var sanırım.yardımcı olacak arkadaş varmı dosyaları ekte gönderiyorum.teşekürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
tam olarak istediğim çalışmayı mrcplus yapıp mailden bana attı.
Arkadaşlar forumumuzun amacı tamamen karşılıksız yardımlaşmaya dayanmaktadır. Cevaplarınızı özel mesaj veya e-mail ile gönderirseniz bundan diğer üyelerimiz istifade edemeyecektir. Lütfen soru ve cevaplarınızı direk olarak forum üzerinden iletiniz,böylece yardımlaşma bireysellikten,toplumsal yardımlaşmaya dönüşecektir.

kusura bakmayın haklısınız.arkadaşla msn üzerinden bayağı bi uğraştık.zaten bana attığı dosyaları forma attım.
yardımlarınızı bekliyorum

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kitap2 deki Hesap kodlarına yeni ilave ettiğiniz kodları yazarsanız onlara ait değerleride getirir. Makro Hesap kodu değerlerini referans alıyor.