Düşeyara Formülü Hk.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Herkese merhaba,

Elimde aynı verilerin karşısında farklı değerler var. Düşeyara yaparken ilk bulduğu değeri alıyor ancak benim bütün değerleri almam gerekiyor. Nasıl yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

A Sütunu B Sütunu
1 x
1 y
1 z

Ben 1in karşısındaki bütün verileri (x,y,z) verilerini düşeyara ile getirmek istiyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Yapılabilir. Yalnız örnek dosya ekleyip açıklarsanız vereceğimiz formül dosyanıza uygun olacaktır.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
B2 hücresine yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra yana ve alt hücrelere kopyalayın. Veri aralığı 100 satır olarak yazdım. Kendinize uyarlayabilirsiniz.
Kod:
=EĞER($A2="";"";EĞERHATA(İNDİS(Sayfa1!$B$2:$B$100;KÜÇÜK(EĞER(Sayfa1!$A$2:$A$100=$A2;SATIR(Sayfa1!$A$2:$A$100)-SATIR(Sayfa1!$A$2)+1)
;SÜTUNSAY($B2:B2)));""))
Dizi formülü: Formülü hücreye yazdıktan sonra entera basmadan ctrl+shift+enter ile girişi tamamlamanız gerekir. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } otomatik eklenmesi gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
B2 hücresine yazıp dizi formülüne çevirdikten sonra yana ve alt hücrelere kopyalayın. Veri aralığı 100 satır olarak yazdım. Kendinize uyarlayabilirsiniz.
Kod:
=EĞER($A2="";"";EĞERHATA(İNDİS(Sayfa1!$B$2:$B$100;KÜÇÜK(EĞER(Sayfa1!$A$2:$A$100=$A2;SATIR(Sayfa1!$A$2:$A$100)-SATIR(Sayfa1!$A$2)+1)
;SÜTUNSAY($B2:B2)));""))
Dizi formülü: Formülü hücreye yazdıktan sonra entera basmadan ctrl+shift+enter ile girişi tamamlamanız gerekir. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } otomatik eklenmesi gerekir.
Teşekkür ederim Ömer Bey. Formül dizi formülü şekline geliyor ancak hücreye değer gelmiyor. Boş oluyor. Sebebi ne olabilir?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Sorun şuradan kaynaklanıyor. Benim dosyamda ilk sayfada olan veri sıralaması ile ikinci sayfadaki veri sıralaması aynı değil hatta ikinci sayfada olmayıp birinci sayfada olan kodlarda olabilir. Formül aynı sırada olacak şekilde sonuç getiriyor sanırım. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Daha doğru bir örnek linktedir.

https://dosya.co/05p8lu0hal61/Kitap1.xlsx.html

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sorun şuradan kaynaklanıyor. Benim dosyamda ilk sayfada olan veri sıralaması ile ikinci sayfadaki veri sıralaması aynı değil hatta ikinci sayfada olmayıp birinci sayfada olan kodlarda olabilir. Formül aynı sırada olacak şekilde sonuç getiriyor sanırım. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Daha doğru bir örnek linktedir.

https://dosya.co/05p8lu0hal61/Kitap1.xlsx.html
Bu dosyanızda Ömer Bey'in formülünü uygulayıp sağa ve aşağı kopyaladığımda doğru sonuç verdiğini gördüm. Formül sonucunda B2'de a, C2'de b sonucunu verdi. Siz aynı hücrede mi sonuç istiyorsunuz, farklı hücrelerde mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Bu dosyanızda Ömer Bey'in formülünü uygulayıp sağa ve aşağı kopyaladığımda doğru sonuç verdiğini gördüm. Formül sonucunda B2'de a, C2'de b sonucunu verdi. Siz aynı hücrede mi sonuç istiyorsunuz, farklı hücrelerde mi?
evet bu dosyada oluyor ancak benim çalışma yaptığım dosyada boş geliyor değerler. Bunun sebebi ne olabilir?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Asıl dosyanızda verileriniz hangi satırdan başlıyor. Formülün çalışması için asıl dosyanızın satır-sütun bakımından ayı olması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Asıl dosyanızda verileriniz hangi satırdan başlıyor. Formülün çalışması için asıl dosyanızın satır-sütun bakımından ayı olması gerekiyor.
Sanırım sütun sayısından kaynaklı olmuş. Halleettim. Çok teşekkür ederim.