dos tabanlı programı excel de açmak

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-06-2027
işyerimizde dos tabanlı programımızdaki tabloları sorunsuz excele aktaramıyorum. (bazıları prn uzantılı bu dosyaların) Düzgün aktarmıyor ve düzeltmek için çok uğraşmak gerekiyor. ekranda göründüğü gibi tertemiz excele aktarma yapmak için ne yapmalıyım ?

internette dos tabanlı editör programı sayfalarını excel de olduğu gibi açacak bir program var mıdır?

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Önceleri biz de dos tabanlı program kullanıyorduk. Ben de sizin gibi bazı raporları excele aktarıyordum. Size o zamanlar yaptığım bir makro örneğini gönderiyorum. Yalnız birebir anlatamayacağım, çünkü ".prn" uzantılı dosyaları sildim.
Aklımda kaldığı kadarıyla, dosyayı excelde açarken alan ayıraçlarının doğru tanımlanması gerekiyor. Aşağıdaki örneği inceleyin. Burada yanılmıyorsam alanlar virgülle ayrılmış olmalı.
Kod:
    ChDir "c:\"
    Workbooks.OpenText Filename:="c:\FAT.PRN", Origin:=xlMSDOS _
        , StartRow:=1, DataType:=xlDelimited, TextQualifier:=xlDoubleQuote, _
        ConsecutiveDelimiter:=False, Tab:=False, Semicolon:=False, Comma:=True _
        , Space:=False, Other:=False, FieldInfo:=Array(Array(1, 1), Array(2, 1), _
        Array(3, 1), Array(4, 1), Array(5, 1), Array(6, 1), Array(7, 1), Array(8, 1), Array(9, 1), _
        Array(10, 1), Array(11, 1), Array(12, 1), Array(13, 1), Array(14, 1), Array(15, 1), Array( _
        16, 1), Array(17, 1), Array(18, 1))