Dışarıdan kod alıp çalıştırmak mümkün müdür?

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Herkese selamlar,

Modüllere yazdığımız kodları, mesela .txt belgesine yazsak, excelden o txt belgesinde yazılı kodları çalıştırtabilir miyiz?

Basit bir örnek verecek olursam, c:/1.txt belgesinde msgbox "deneme" yazılı olsun. "c:/1.txt" belgesindeki bu satırı, modül içinde bir satırmış gibi çalıştırmak mümkün olur mu?

Bununla ilgili fikir verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Yukarıda Levent dostumun size önerdiği linkin işinizi görmesi gerekiyor.

Diğer taraftan, hem daha basit olması hem de o linkteki gibi UserForm yerine bu kez direkt olarak bir module aktarılan kodların çalıştırılmasına örnek olması açısından, aşağıdaki eklenmiş çalışmamı aktarmak istedim.

Ekli zip dosyasını indirin ve içindeki TestCode.txt dosyasını bilgisayarınıza C:\TestCode.txt olacak şekilde yerleştirin ve TestCode.xls dosyasını bilgisayarınızda herhangibir yere yerleştirdikten sonra açın ve sayfa üzerindeki butona tıklayın.

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın Haluk;

Bu bilgiler benim çalışmalarıma yeni bir boyut kazandırdı. Bu şekilde, çok büyük olan dosya boyutları kısmen küçülüyor. Sizin çalışmanıza bir ilavede bulundum: txt dosyasını yeni bir modül olarak çalışmaya ekledikten sonra, o modüldeki prosedürü çalıştırıyor ve sonrasında da aşağıdaki kodla, o modülü tekrar siliyorum. Bu şekilde programın özgün hali bozulmamış oluyor. İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Kod:
Sub modulsil()
Set VBComp = ThisWorkbook.VBProject.VBComponents("MyMod")
ThisWorkbook.VBProject.VBComponents.Remove VBComp
End Sub