Dinamik grafik yaratmak için dinamik dizi formülü oluşturmak hakkında

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-10-2026
Arkadaşlar selamlar,

Linkte koyduğum excelde seçilen option button a göre tablo filtreleme yapmaktadır. Sonrasında grafiğimin bu filtrelenen tabloya göre dinamik değişmesini istiyorum.
Bunun için ad yöneticisinde dinamik formülü tanımlamamız gerekiyor. Bu noktada yardımınıza ihtiyacım var. Yazmış olduğum dizi formülü sabit olarak tüm tabloyu ele alıyor. Ancak son dolu satıra kadar alması gerekiyor ki filtre olan tablonun grafiğini yansıtıp dinamiklik kazandırabilsin. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Exceli indirebilirsiniz.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Hiç bir şey yapmadım. Verileri filtrelediğinizde grafik ona göre davranır.

.

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
23-10-2026
.

Hiç bir şey yapmadım. Verileri filtrelediğinizde grafik ona göre davranır.

.
Ben de sonradan farkettim bunu yaptığım denemeyle evet. Ancak aslında istediğimin bu olmadığını da farkettim. Sorumun ilk başında size dinamik formül tanımlanması gerektiğini o yüzden yazmıştım.
Evet filtreye göre grafiğimiz otomatik değişmekte. Ancak bu grafik her zaman 13. satıra kadar sürmeyecek bazen azalacak bazen belki 16 satıra çıkacak gibi düşünelim bu durumda grafik dinamikliğini kaybediyor. Bunu pivot kullanarak yapmak istemiyorum. Dinamik formülü nasıl yazabiliriz?

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
23-10-2026
.
Table-Tablo kullanabilirsiniz. dinamik alan için de yaptım.

Dosyaya bakınız.

.
İdris hocam teşekkür ederim. İstediğim gibi olmuş.
Kaydır yerine index formülü ile de yapmanın bir yolu da olabilir mi acaba? Bir youtube videosunda şu formülü buldum aynı sizin yazdığınız kaydırın işlevini karşılıyor. Ancak bu # işareti acaba sadece excel 365 lerde mi çalışıyor? Örneğin cities için yazdığımızda
index(DinamikAlan!$A$2#,,1) formülü cities olan kısmı dinamik hale getirmesi gerekiyordu.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Evet # sembolü ofis 365 sürümü için geçerlidir.