değişen değere göre farklı tablolardan yatayara/düşeyara

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-01-2024
Merhabalar,

Deneme kıyaslamaları yapmak istediğim bir dosyam var.
Öğrenci Rapor sayfasında öğrencinin denemelerini görüp analiz yaparak, çıktı alabileceğim bir sayfa oluşturmaya çalışıyorum.
Tek sınıf seviyesi olsa yatayara ile gerekli kısımları getirebiliyorum (aslında 1. satırdaki veriler gözüksün istemem ancak yatayarayla getirdiğim kısımları onları göstermeden yapamadım.) ancak öğrencinin sınıf seviyesi değiştiğinde verileri farklı tablodan alması gerekecek. Şu an 5. sınıftan 1 öğrenci olduğu için yatayarada problem yok ancak 6. sınıftan bir öğrenci çağırılsa olmuyor.

Kodları görünce mantığını çözmeye çalışarak uyarlamaya çalışıyorum. temelim yok. Bu konularda fazla bilgim olmadığı için tıkandım.
Kod ile yazmayı denedim beceremedim.
=Eğer..(yatayara.. gibi bir formül yazıp yapmayı denedim birşeyleri eksik bırkaıyorum sanırım, olmadı.
Indis..(Kaçıncı.. formülleri inceledim ama kendi dosyama nasıl uyarlarım bulamadım. Kısacası bütün gün uğraşıp işin içinden çıkamadım.

Rapor kısmında A1 hücresi 5 olursa yatayarayı 5. sınıfların ortalamalarından, 6 olursa 6. sınıfların ortalamalarının olduğu bölümden..7,8 de yine aynı şekilde kendi verilerine göre çalışsın istiyorum. (makrolarda if ile yapmaya çalıştım olmadı yatayara kodunu aktif edemedim. onu gösteren kodu da bu çalışma kitabına göre yazabilirseniz çok memnun olacağım.

örnek dosya

Excel Vers. ve Dili
14-01-2024
sorumda mı sıkıntı var acaba? yardımcı olabilecek kimse var mı ? şablonu mu farklı olusturmaliyim?

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Aslında sıkıntı olan kısım sayfalarda birinde B sütununda olan öğr. no'su diğerlerinde farklı sütunda...
DNM2 sayfasının aynısını diğer sayfalara kopyalayarak tablonuzu oluşturdum. (Bu nedenle kopyaladığım sayfalarda formül bozulmuş olabilir ve hata mesajı aynen öğrenci rapor sayfasına yansımış olabilir. Bunları yeniden düzenlersiniz.)
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Link:
http://dosya.co/yxuuy8iz3ml5/ahmedelizmiri-DENEME_KIYASLAMALARIdeneme.zip.html

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
14-01-2024
çok teşekkür ederim. gördüğüm kadarıyla doğru getiriyor.