Çoklu Hyperlink İçin Yardım

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Arkadaşlar elimde bir excel dosyası var ve için 4000 satır proje ismi yazılı. Bu her proje ismi için başka bir stuna hyperlink koymam gerekiyor. Sabahtan beri uğraşıyorum ve ancak 150 satır girebildim. Bunun var mıdır bir kısa yolu. Lütfen acil yardım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızın 10-15 verili bir örneğini eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Dosyanın örneğini ekte gönderiyorum. Toplam 4180 satırlık bir excel dosyası bu. Dosya ile aynı klasör altında MECHANICAL & CHEMICAL, STRUCTURAL, ARCHITECTURAL, CIVIL, ELECTRICAL ve I&C diye 6 farklı klasör içindeki dosyalara link vermem gerekiyor. Dün tüm gün uğraştım ve ancak 500 satır link girebildim. Bu işin varsa bir kolay çok süper olacak. :cool:)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kemal Demir

Özel Üye
Merhaba,

Ek'teki Dosyadaki açıklamanız aslında biraz yetersiz kalmıs cunku dosya yollarını belirtmemişsiniz.Ama size Yol göstermesi açısından kucuk bir örnek hazırladım.
Umarım işinizi görür.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Dosya yolunu belirlemekle dosyaya link vermek benim için aynı anlama geliyor. Çünkü dosya isimleri aynen listeye girildiği gibi yazmıyor. Mesela 1. satırdaki 1APC-E1101 in dosya ismi ELECTRICAL klasörü altında P136043-1APC-E1101-R05.TIF olarak geçiyor. Hangi dosyanın hangi klasör altında olduğu bilinmemekle beraber, dosya isimlerinde de kesin bir standart yok. Ama kesin olan dosya isimleri için "1APC-E1101" de olduğu gibi asıl isim doküman isminde kesin olarak geçiyor.

Yapılabilir mi bilmiyorum ama yapılmasını istediğim şey makronun A sütunundaki DWG ismini tüm dokümanların olduğu folder altında araması (altındaki 6 klasör de dahil) bulunca da Link kısmına kısa yolunu ataması.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosya yolunu belirlemekle dosyaya link vermek benim için aynı anlama geliyor. Çünkü dosya isimleri aynen listeye girildiği gibi yazmıyor. Mesela 1. satırdaki 1APC-E1101 in dosya ismi ELECTRICAL klasörü altında P136043-1APC-E1101-R05.TIF olarak geçiyor. Hangi dosyanın hangi klasör altında olduğu bilinmemekle beraber, dosya isimlerinde de kesin bir standart yok. Ama kesin olan dosya isimleri için "1APC-E1101" de olduğu gibi asıl isim doküman isminde kesin olarak geçiyor.

Yapılabilir mi bilmiyorum ama yapılmasını istediğim şey makronun A sütunundaki DWG ismini tüm dokümanların olduğu folder altında araması (altındaki 6 klasör de dahil) bulunca da Link kısmına kısa yolunu ataması.
İsimleri aynı değilse bulmak mümkün değil. Bence en iyi yol, tüm klasörleri tarayıp bulduğu dosyaların isimlerini sayfaya aktarıp, link oluşturacak bir kod yazmaktır. Bunun içinde öncelikle klasör yollarını vermeniz gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Excel dosyası ile aynı klasör altında MECHANICAL & CHEMICAL, STRUCTURAL, ARCHITECTURAL, CIVIL, ELECTRICAL ve I&C diye 6 farklı klasör var. DWG' ler bu klasörlerin içinde. Örnek olarak tabloda link,

ELECTRICAL/P136043-1APC-E1101-R05.TIF

diye gözüküyor.

Kemal Demir

Özel Üye
Sn.fkamanli

EK'teki Örneği İnceleyiniz.

Kök Klasoru belirleyiniz ,sonra aramayap butonuna basınız ve son olarakta linkver butonunu calıstırınız.

Umarım size yol gösterir.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Bir de bu ek dosyadaki makroyu kendi excel dosyama nasıl aktaracağımı söylerseniz sevinirim.

Sn.fkamanli

Kök Klasoru belirleyiniz ,sonra aramayap butonuna basınız ve son olarakta linkver butonunu calıstırınız.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Sn. Rakkas, verdiğiniz örnek çok işime yaradı, teşekkür ederim. Yalnız bir konuda daha yardıma ihtiyacım var. Linkleri sizin örnek dosyanızda buldurup kendi dosyama VLOOKUP' la aktarıyorum fakat vlookup o celldeki değeri aktarıyor sadece linki değil. Hyperlinki aktarmasını nasıl sağlayabiliriz acaba.

Sn.fkamanli

Kemal Demir

Özel Üye
Siz aktarılmıs hali için 20-30 verili ornek yollarmısınız bakalım.Elimizden Gelirse yaparız.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Sn. Rakkas, ekte bir örnek gönderiyorum. Bir şekilde vlookupla bir cell in görünürdeki değerini değil de, cellin içindeki formülü aynen almasını istiyorum. Tabi mümkünse.

Siz aktarılmıs hali için 20-30 verili ornek yollarmısınız bakalım.Elimizden Gelirse yaparız.

Kemal Demir

Özel Üye
Tam anlayamadım ama yınede ornek dosyasına bir cevap hazırladım dosyayı ınceleyınız.

Excel Vers. ve Dili
2003 İngilizce
Olmadı, olmuyor.