Çalışmayı hızlandırma ve iyileştirme

• Konbuyu başlatan awesper
  • Başlangıç tarihi
A

awesper

Misafir
Değerli Forum üyeleri ve uzman büyüklerim ve arkadaşlarım...

Bu forum sayesinde herkes ben excel'i biliyorum zannediyor :) o kadar çok şey öğreniyorum ki;mesela ben makro nedir bilmezdim şimdi birazcık birşeyler anlayabiliyorum.Bunun tek nedeni bu forumdur.Herkese yürekten teşekkür ederim.Epey bir karıştırdım forumu bazı linkler silinmiş (Forumun yenilenmesinden dolayı zannediyorum) ya da ben işin içinden çıkamadım.Ekteki dosyamdaki sayfada kullanılan makro ve formülleri iyileştirmek sayfanın çalışmasını hızlandırmak istiyorum.Bu dosya çalışmanın bir parçası ve şu an aktif olarak 7 şirket tarafından kullanılıyor.(Ama ben program satmıyorum!! sadece personel olarak çalışıyorum lütfen yanlış anlaşılmasın;sadece yapılan işlerden istifade edenler var anlamında dedim)Çok birşey yok ama matris büyük olduğundan süzmeleri kaldırmada bile yavaş çalışıyor.sayfa içinde iş yapan formül çeşidi 10'u geçmez ama ben onları makro yapamadım.o yüzden dosya da büyük oluyor. (6.02 mb gibi.) Dosya daha büyüktü foruma atabilmek için biraz satır sildim.Ben eminim ki bu dosya çok daha küçülebilir.

Sizden üstadlardan ricam konuya bir el atmanız.
Şimdiden teşekkürler.
Dosya şifresi 11 dir.

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Kodların çalışmasını hızlandırmak için ilk tavsiye edebileceğim husus, sayfa seçtirme işlemlerine başvurmamanızdır. Mesela en alttaki kod diğeriyle kısyaslarsak biraz daha hızlı çalışacaktır. En alttaki kodda, mavi renkli yerleri de eğer gereksizse silebilirsiniz.

Kod:
Range("A12:CH5012").[COLOR=red]Select[/COLOR]
[COLOR=red]Selection.[/COLOR]Sort Key1:=Range("A12"), Order1:=xlAscending, Header:=xlGuess, _
OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlTopToBottom, _
DataOption1:=xlSortNormal

Kod:
Range("A12:CH5012").Sort Key1:=Range("A12[COLOR=royalblue][COLOR=black]")[/COLOR], Order1:=xlAscending, Header:=xlGuess, _[/COLOR]
[COLOR=royalblue]OrderCustom:=1, MatchCase:=False, Orientation:=xlTopToBottom, _[/COLOR]
[COLOR=royalblue]DataOption1:=xlSortNormal[/COLOR]
Ayrıca sayfadaki biçimlendirmeler de dosya boyutunu büyütebilir.

A

awesper

Misafir
Haklısınız

Makro ları oluşturken makro kaydet yapıp daha sonra oluşan kodlara bakıyorum ardından forumda gezip bir sonuç çıkarıyorum.

Peki dosyayı incelediğinizde yer alan formüllere baktığınızda bunları makro ile hesaplatmak mümkün müdür?
Sıfırdan başka bir excel dosyasında denedim mesela ödeme toplamı hanesinde yazan formülü bir döngü kurdum anack bu dosyada çok ağır çalışınca vazgeçtim.Sayfadaki formüllere bir bakma fırsatınız olursa;

Öneriniz nedir acaba?