bulunan metnin sütun ve satır numarasını bulma

Excel Vers. ve Dili
2013
merhabalar
excelde A1 ile Z100 arasındaki hücreler "Referans" kelimesini arayacak ve bulursa o "referans" kelimesinin geçtiği hücrenin satır ve sütun numarasını(Örneğin:C8 gibi) bulacak?
böyle bir formül konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.

-- Aranan değer belirtilen hücre aralığında bir taneyse aşağıdaki formül istediğiniz sonucu verecektir.
.
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]EĞERSAY[/COLOR]($A$1:$Z$100;"Referans")=0;"YOK";[COLOR="red"]ADRES[/COLOR]([COLOR="red"]TOPLA.ÇARPIM[/COLOR](($A$1:$Z$100="Referans")*([COLOR="red"]SATIR[/COLOR]($A$1:$Z$100)));[COLOR="red"]TOPLA.ÇARPIM[/COLOR](($A$1:$Z$100="Referans")*([COLOR="Red"]SÜTUN[/COLOR]($A$1:$Z$100)));4))
-- Aranan değer belirtilen hücre aralığında 1'den fazlaysa aşağıdaki dizi formülü aranan değerlerden
satır numarası en küçük olanın satırında en solda olanın adresini verir.
.
Kod:
=[COLOR="red"]ADRES[/COLOR]([COLOR="red"]KÜÇÜK[/COLOR]([COLOR="red"]EĞER[/COLOR]($A$1:$Z$100="Referans";[COLOR="red"]SATIR[/COLOR]($A$1:$Z$100));[B][COLOR="blue"][SIZE="4"]1[/SIZE][/COLOR][/B]);[COLOR="red"]KÜÇÜK[/COLOR]([COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]SATIR[/COLOR]($A$1:$Z$100)=[COLOR="red"]KÜÇÜK[/COLOR]([COLOR="red"]EĞER[/COLOR]($A$1:$Z$100="Referans";[COLOR="red"]SATIR[/COLOR]($A$1:$Z$100));1);[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]($A$1:$Z$100="Referans";[COLOR="Red"]SÜTUN[/COLOR]($A$1:$Z$100)));[B][COLOR="blue"][SIZE="4"]1[/SIZE][/COLOR][/B]);4)
[COLOR="Blue"]Dizi formülü olduğundan, formül hücreye [B][COLOR="red"]CTRL+SHIFT+ENTER[/COLOR][/B] ile girilmelidir.
İşlem doğru yapılmışsa formül [B]kendiliğinden [COLOR="Red"]{....}[/COLOR][/B] şeklinde köşeli parantez içine alınır.[/COLOR]

Excel Vers. ve Dili
2013
çok teşekkürler. baya uğraştım yapamamıştım.
formülde çalışıyor.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Aranan değerin 1'den fazla olması seçeneğini de içerecek şekilde önceki cevabıma ekleme yaptım.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol edin.
.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Tr
Merhabalar,

Verdiğiniz kodu bende kullandım teşekkürler fakat benim yapmak istediğim EĞERSAY(ADRES(2;3):ADRES(10;3);A3) gibi birşey. Yani EĞERSAY fonksiyonunun içine ADRES fonksiyonunda bulduğum satır sütun değerlerini girmek. Yardımcı olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Aranan değerin adresini verir.Dizi formülü.Alan ve değeri değiştirebilirsiniz.Kolay gelsin.
Kod:
=ADRES(BÜYÜK(EĞER($A$1:$D$10="netsynter";SATIR($A$1:$A$10));SATIR($A$1));BÜYÜK(EĞER($A$1:$D$10="netsynter";SÜTUN($A$1:$D$1));SATIR($A$1)))

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Tr
Aranan değerin adresini verir.Dizi formülü.Alan ve değeri değiştirebilirsiniz.Kolay gelsin.
Kod:
=ADRES(BÜYÜK(EĞER($A$1:$D$10="netsynter";SATIR($A$1:$A$10));SATIR($A$1));BÜYÜK(EĞER($A$1:$D$10="netsynter";SÜTUN($A$1:$D$1));SATIR($A$1)))
Merhaba ÇITIR,

Bu formülün sonucu da yine $A$3 gibi birşey sanıyorum. Benim problemim Adres fonksiyonunda bulduğum $A$3 hücre adresini EĞERSAY içinde kullanmak. Temelde yapmaya çalıştığım şey de tarih sütunundaki (A sütunu) tarihleri inceleyerek belli tarih aralığındaki (C1 Hücresi alt tarih sınırı, D1 Hücresi üst tarih sınırı), belli veri içeren hücre (B Sütunundaki veriler içinde E1 Hücresindeki veriyi arayarak) sayısını bulmak. Bunun için de Adres fonksiyonuyla A sütunu tarihler sıralı olduğu için istediğim başlangıç tarihinin hücre değerini veriyor. Aynı şekilde bitiş tarihi içeren hücrenin adresini de alıyorum fakat bu hücre adreslerini nasıl EĞERSAY fonksiyonunun içine adapte edeceğimi bulamadım. Örneğin ADRES(3;3) ve ADRES(10;3) sonuç olarak $C$3 ve $C$10 değerlerini veriyor (Yazdığım tarih aralığını değiştirdiğimde ADRES fonksiyonun verdiği adreslerde değişiyor) benim de EĞERSAY($C$3:$C$10;E1) yazmam gerekiyor. Buradaki $C$3:$C$10 değişken olduğundan ADRES fonksiyonun çıktılarını buraya yazdırmam gerekiyor.

Son düzenleme:

muharese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016, Türkçe
17-05-2027
Merhaba ÇITIR,

Bu formülün sonucu da yine $A$3 gibi birşey sanıyorum. Benim problemim Adres fonksiyonunda bulduğum $A$3 hücre adresini EĞERSAY içinde kullanmak. Temelde yapmaya çalıştığım şey de tarih sütunundaki (A sütunu) tarihleri inceleyerek belli tarih aralığındaki (C1 Hücresi alt tarih sınırı, D1 Hücresi üst tarih sınırı), belli veri içeren hücre (B Sütunundaki veriler içinde E1 Hücresindeki veriyi arayarak) sayısını bulmak. Bunun için de Adres fonksiyonuyla A sütunu tarihler sıralı olduğu için istediğim başlangıç tarihinin hücre değerini veriyor. Aynı şekilde bitiş tarihi içeren hücrenin adresini de alıyorum fakat bu hücre adreslerini nasıl EĞERSAY fonksiyonunun içine adapte edeceğimi bulamadım. Örneğin ADRES(3;3) ve ADRES(10;3) sonuç olarak $C$3 ve $C$10 değerlerini veriyor (Yazdığım tarih aralığını değiştirdiğimde ADRES fonksiyonun verdiği adreslerde değişiyor) benim de EĞERSAY($C$3:$C$10;E1) yazmam gerekiyor. Buradaki $C$3:$C$10 değişken olduğundan ADRES fonksiyonun çıktılarını buraya yazdırmam gerekiyor.
Merhaba netsynter
Forumda sormuş olduğunuz soruya cevap veren olmamış. Belirtmiş olduğunuz problemin aynısını yaşıyorum. Ben de Çıtır'ın anlatmış olduğu bu "ADRES" fonksiyonunu, formül çubuğu içerisinde DÜŞEYARA ya da YATAYARA fonksiyonları içerisinde kullanabilmeyi umuyorum. Böylelikle DÜŞEYARA fonksiyonu içerisinde aranan bir kelimeye göre dinamik bir tablo dizini oluşturmayı planlıyorum. Sizin bu sorunuzun cevabı da tam olarak benim sorunumun çözümüdür diye düşünüyorum. Siz bu sorunu çözebildiniz mi? Bu ADRES fonksiyonunu DÜŞEYARA ya da YATAYARA formülleri içerisinde yazıp aranan bir kelimeye göre dinamik bir tablo dizini oluşturabilmek mümkün müdür? 2018'den bu yana bu sorununuza bir cevap bulabildiğinizi ümit ediyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyanızı paylaşarak yapmak istediğiniz işlemi açıklarsanız çözüm bulunabilir.

ZuCChiNi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016, TR, x32
10-10-2024
Bugün bana da lazım oldu.
Ömer Baran beyin cevabı ile çözdüm.
Teşekkür ederim.

Kod:
=EĞER(EĞERSAY($A$1:$Z$100;"Referans")=0;"YOK";ADRES(TOPLA.ÇARPIM(($A$1:$Z$100="Referans")*(SATIR($A$1:$Z$100)));TOPLA.ÇARPIM(($A$1:$Z$100="Referans")*(SÜTUN($A$1:$Z$100)));4))

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Aradığınız veri mükerrer olursa dikkatli kullanmanız gerekir.